25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır15 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara6 °C
 • Antalya20 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,211
  %-0.22
 • Dolar
  3,0841
  %-0.11
 • Euro
  3,3545
  %-0.09
Aylin ÜNEK


Hesene Mete, Günah Romanı (Aylin ÜNEK)

Hesenê Metê, Günah Romanı.
Aylin Unek.

Günahın peşi sıra savrulurken de böyle apar topar hareketlenmiştim. İlahiyat fakültesi öğrencisi olan Gevaşlı Behram, daha romanın  en başında ‘istiyorsan sen de düş ardıma’ der demez, tasımı tarağımı toplayıp itiraz bile edemeden merakla yollara düşen ben değilmişim gibi bu yazıma süslü bir giriş yapmaya uğraşıyorum boş yere. Yapmayacağım. Dahası yapamayacağım. Ben ve Behram yeterince yorulduk, yeterince yol aldık zaten. Çok şey gördük ve ne çok şey yaşadık birlikte. Fazladan bir süse ihtiyacı yok ki yaşananların.

Nefesim henüz açılmamıştı, belki böylesi uzun ve sarsıcı bir yolculuğa hazır değildi adımlarım. Behram’ın peşi sıra savrulurken,  ilkin uzun soluklar almak zorunda kaldım. Bu değil dedim kendime, Kürtçe’sinden de dinlemişim ya bir kere, illa kendime bir zorluk yaratacağım, böyle değildi dedim. Anımsadığım bu kadar kuru ve yavan bir başlangıç değildi. Böyle koştururcasına geçmiyordu duygular, böyle mola vermeden, böyle okura işlenmeden… Kendimi çok sorguladım, çok da zorladım.  Kendimden kuşkulandım. Diller arası geçişte mi zorlanıyorum diye hafızamı yokladım. Durdum, yol aldım. Yol aldım ve durdum. Sonra, ama sonra  Nagina Behram’a omzunun üzerinden  bakıverince… ve Behram yolunu değiştirmek zorunda kalınca… Her şey değişti. Ne yapacağımı bilemeden, giderek benden uzaklaşan o adımlara yetişebilmek için kan ve ter içerisinde Behram’ın ardından koştum. Behram’ın o bakışlar karşısında içinde yüreğinde, bedeninde, aklında akmaya başlayan  azgın lavlar korkudan dizlerini titretti, hissettim. İşte o an,keşke, Nagina’nın bir bakışıyla yüreğine yerleşen o korku,  birkaç adım öncesinden, biraz daha detaylı bir teslimiyetle  okura da ulaştırılabilseydi diye düşünebildim sadece. Çünkü, ancak Behram  günahı çok önceden aklına düşürdüğünde böylesi bir korkuya yenik düşebilirdi .Belli ki duyularındaki  hareketlenme çok önce onu korkutmuş, o sesi daha önce de duymuş olmalıydı. Çok belli ki korkusundan patlamaların sesini  örtmüş, bilincinin karanlık dehlizlerine atıvermiş. Ancak Nagina’nın ilgi dolu gözleriyle karşılaştığında, duygularına bir meşruiyet, bir haklılık biçebilmiş. Anlık dolu dizgin bir özgürlükle İlk adımda gelen bu rahatlama duygusu günaha yenik düşmeden hemen önce o gize ait tüm engelleri edepsizce ortadan kaldırıvermiş olmalı. Ancak o kısacık ve rahatlayan bir soluktan sonra korku devreye girmiştir bence. Günah işliyorum  korkusu. Tam da o esnada bir ilahiyat adamı için planlanabilecek en son şey meydana geliyor ve Behram Tanrı’nın onu, kendisine sıcacık kucaklarını açan bu iyi  insanların kızına arzu duymakla sonlanan bir kötülükle sınadığını düşünmeye başlıyor.  Öyle olmalı. Ama sanki sadece bir anda oluşuveren bir ateş gibi anlatıyor Behram iç sızısını. O, Nagina ve erkek kardeşinin kendilerine has özelliklerinin, gizemli hallerinin anne babaları gibi ilgisini çektiğini söylemekle yetiniyor sadece. Ben de  Behram’ın  iç dalgalanmalarının  sonraki olacaklara fazla yumuşakça bir geçiş yaptığını düşündüm elimde olmadan. Bana kalırsa fırtınadan  önceki o sessizlik, baş bölümde fırtınanın kendisinden çok daha fazla yer

edinmiş. O ürkütücü sessizlik , sese döndüğünde  bir dehşete dönüşebilmeliydi.

Sonrası… Susuzluğuma derman gökten yağan yağmur gibi… Sonrasını hatırlamıyorum bile diyebilirim. Mest oldum, kendimden geçtim.  Yazar, Behram’ın bu içsel yolculuğuyla tasavvuf felsefesinden yola çıkarak masalımsı bir dille somut bir hakikate ulaşmanın çarelerini aramış. Tasavvufi düşüncede aşk tanrıya ulaşan en yüksek kottur. Ancak aşkın sınır tanımayan o dürtüsü, insanın insan olmasının tüm iyi ve kötü özelliklerini ortaya çıkartabilir. Kendisiyle savaşını başlatarak tanrı’yı da şeytan’ı da kendisinin hangi kanatta yer aldığını da  sorgulamaya başlar insan. Öyle ki bu, yasak sayılan bir aşksa… Tüm kritiklerin işaret ettiği Adem ve Havva imgesi burada hayat buluyor belli ki.  Oysa bu belirlemeye girmeden de var olmanın dayanılmaz ağırlığını olanca yalınlığıyla hissetmek mümkün Günah’ı okurken.  Dinler bir , Tanrı bir, şeytan bir, dahası insan bir bütün olarak ele alınmış. Hakikat bu yanıyla en yakıcı haliyle kalıyor okurun elinde. Ama elbette bunlar benim hissedişlerim. Kendime engel olamadığım kadar sayfaların arasına yerleştim, engelleyemediğim kadar da içselleştirdim bu öyküyü okurken çünkü. Temiz bir hava misali ciğerlerime işledim. Nakış nakış, ses ses, perde perde.   Sanki bir

mindere bağdaş kurmuşum, karşımda ak sakallı nur yüzlü bir dede… O anlatıyor, ben dinliyorum sanki… Dengbej kültürünün yazın alanına olağanüstü bir aktarımı imiş gibi… Masal gibi… Gerçek gibi… Masalımsı bir hakikat! Evet, evet. Bende uyandırdığı his tam da böyle.

Yolculuğumuz, yol boyunca, dahası  sorgularımız boyunca  arafta sıkışıp kalmak  gibiydi biraz. Ne yerde, ne de gökte. Ne cennette, ne de cehennemde. Kendimize karşılaştığımız yüzler, duyduğumuz sesler, vardığımız yerler boyunca bir yer, bir biçim aradık durduk.Bulamadık, hala arıyoruz sanırım.O yüzden şu tümceler ilgimi çekti: ‘Derler ki hiç kimse bilmiyor. Akibeti bilenler de, çektikleri bütün o acıları kadere yordular, Allahın işi dediler, onun bir hikmeti saydılar. Mekrus efendi ‘Cehennem denilen şeyin sadece ve sadece bir durum olduğunu öğrendim’ diyor ya, işte tam burası. Mekrus efendi dinlerin birleştiği, insanın hakikatle bütünleştiği bir odak noktası, kahramandan daha öte bir işleve sahip bu anlatıda. O yüzden ardı sıra gelen şu tümce çok önemli:

‘Ben öyle oldum işte!’

Bu tümcenin önemi, bilinci, vurgusu, çağrışımları ve dahi yankıları… Dünya üzerinde yaşayan herkese ama herkese bir  yoldur, izdir, gizdir, anahtardır. Her şeyden önce anlatılmak istenen anlatıcı tarafından öylesine zarafetle ve öylesine naif yaklaşımlarla ele alınmış ki, hayran olmamak elde değil. Anlatılan hiçbir fikir veya söylenen hiçbir söz olanca ağırlığına rağmen yaşamın üzerinde ve bilgece bir mağrurluk içerisinde değil. İlk sayfadan son sayfaya varana kadar okur  da anlatıcıyla birlikte kendi içsel yolculuğuna adım atıyor. Okur hiçbir paragrafta, tümcede, sayfada irrite olup, tepeden bir gözün kendisini izlediği veya baskı kurduğu hissine kapılmıyor. Aksine, anlatıcı okurlaşıyor. Okur anlatıcı oluyor. Okur ve eser arasında sıcacık ve tensel bir temas oluşuyor sanki. Okurun kitaba bütünüyle teslimiyetidir söz konusu olan. Bu tamamen yazarın zekası, hüneri ve bilgisidir.

Yaratıcılığa gelince, inanması  güç bir bilişle karşı karşıya kalıyoruz. Anlatılan öykünün doğası direkt olarak okurun algılarına, duyularına, düşlerine sinyal gönderiyor.158 sayfa boyunca okur, soru sormak, sorularını  yanıtlamak ve düşünmek zorunda kalıyor. Ve inanın, bu sorgu kitabın kapağı kapatıldıktan sonra bile , hem de uzun bir süre daha devam ediyor. Özellikle günümüzde yaşananlar göze alındığında ki, ben her sözün kendi yerini bulacağı bir zamanın olduğuna inanırım,Günah’ın birçok hareketin sağlayamadığı devinimi yarattığını kendi adıma çok rahatlıkla söyleyebilirim. Bu roman, ortak bir düşüncenin ilk kıvılcımını, ilk düşünü ateşlemiştir bana kalırsa. Ve ne denebilir ki?

Yazarın yüreğine, düşlerine, emeğine sağlık.  Ve Muhsin Kızılkaya’ya  da teşekkür etmek istiyorum. Bana bu zevki Türkçe’den doya doya yaşayabilme olanağı sağladığı için. Emeklerine sağlık.

Aylin Unek.
 

Bu yazı toplam 2980 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com