1. YAZARLAR

  2. Saffet AZBAY

  3. HESAP VERİN VE İSTİFA EDİN
Saffet AZBAY

Saffet AZBAY

Gazeteci ve Televizyon Program S
Yazarın Tüm Yazıları >

HESAP VERİN VE İSTİFA EDİN

A+A-

Kullanmayı en sevmediğim ve istemediğim söz “Diyarbakırspor küme düştü” demektir. Gazetecilik hayatım boyunca bunu iki defa yaşadım ve yaşantımın en zor anları oldu. Dün akiam biraz daha farklı oldu. Çünkü bu takımın ligde kalmayacağını haftalar önce tahmin etmiştim.

Diyarbakırspor camia ve takım olarak Turkcell Süper Lig'de kalmak istemedi. Gerekli bilgi,birikim ve mali güce sahip olmadığı halde koca bir memleketin vebalini alarak bu ağır yükün altına giren Çetin Sümer yönetiminden, gereksiz yere olaylar çıkararak Diyarbakırspor'u Süper Lig'de istenmeyen takım haline getiren ve Ergekenonvari yapılanmaların amaçlarına hizmet eden küçük beyinli insan müsvetelerinden, Diyarbakırspor'u ayakta tutmak için hiçbir şey yapmayan siyasiler ve yerel yöneticilere kadar herkes Diyarbakırspor'un küme düşmesini istedi.

Şehir olarak Turkcell Süper Lig'e layık olmadığımızı gösterdik. Bu işte Diyarbakırspor'un Turkcell Süper Lig'de olmasını hazmedemeyen Futbol Federasyonu ve MHK'nin içerisindeki çeteleşmiş kesimler insanların da büyük payı var ama onlara gelmeden önce kendimizi eleştirmeliyiz ve dersler çıkarmalıyız. Bu düşüşten sonra tekrar dersler çıkaramazsak ve “eski tas eski hamama” devam edersek istediğimiz kadar bu lige çıkalım yine aynı yere döneriz.


Şimdi neler yapılması lazım?. Bana göre yönetim kulübün mali tablosunu açıklamalı ve hemen kongre kararı almalıdır. Bu kulübün kime ne kadar borcu var, bunları herkesin bilmeye hakkı vardır. Küme düşen bir takım var. Bunun bir bedeli de olmalıdır. Takımı şampiyon yapmadınız ,kümede tutmadınız ,kulübe maddi ve manevi olarak büyük zarar verdiniz. İnsanlar başarılardan sonra nasıl alkışlanıyorsa başarısızlıktan sonra da gerekeni yapmalıdır. Bunun yolu da mali anlamda kulübün önünü açmaktır. Hem takımı düşür, hem maddi ve manevi olarak yıprat, sonra olmayan alacağını da olmuş gibi göster. Bu Diyarbakırspor'a yapılabilecek en büyük ihanettir. Umarım yönetim bu kadar zarardan sonra bu ihaneti de yapmaz. Bu konuda neler olacak onu önümüzdeki günlerde göreceğiz. Ancak Diyarbakırspor'un kaybedilecek zamanı yok. Kongre kararı hemen alınmalı ve aday olabileceklerin önü açılmalıdır.


Diyarbakırspor'un yanı sıra bir de Büyükşehir Belediyespor gerçeği var. Dünkü sonuçlardan sonra Büyükşehir Belediyespor'un kümede kalmasını iddia etmek akıl işi olmaz. Diyarbakırspor'un küme düşmesi kadar bu kentin en büyük sosyal ve siyasal kurumu olan Büyükşehir Belediyesi'nin futboldaki başarısızlığı ve küme düşmesi de irdelenmelidir. Hem Diyarbakırspor hem de Büyükşehir Belediyespor için yazıyorum. Bu memleketin sporuna paralarına yazık. Diyarbakır'ın sporda bu kadar aciz ve başarısız hale düşmesi acı bir olay. Herkes şapkasını önüne koysun ve nerede hata yaptığını görsün. Bu memlekette en büyük zararı siyasal çekişmeler vermiştir. Filler tepişirken altta çimenler ezilmeye devam ediyor. Bunun sonucunda da Diyarbakır'ın 2 takımı birden küme düşüyor. Çözüm nedir derseniz tartışmasız spor barışıdır. Spor barışı sağlanmazsa ve herkes kendine göre hesaplar yapıp, en başta Diyarbakırspor için uzlaşma ve işbirliği kültürü devreye sokulmazsa çok daha kötü durumlara düşeriz.

Önceki ve Sonraki Yazılar