1. YAZARLAR

  2. Adnan ŞİMŞEK

  3. Herkese Merhabalar
Adnan ŞİMŞEK

Adnan ŞİMŞEK

Gazeteci / Genel Yayın Yön.
Yazarın Tüm Yazıları >

Herkese Merhabalar

A+A-

Herkese merhabalar...

Bugünden itibaren haftanın belirli günlerinde bu sitede sizlerle birlikte olacağımı umuyorum. Öncelikle belirtmek isterim ki, sizinle bu sitede ilk buluşmamın verdiği heyecan ve mutluluğu yaşıyorum. Umarım, bu birliktelik uzun soluklu olur.

 Sevgili okurlar...

Diyarınsesi'ni bu köşede anlatmama gerek yok, iki yıldan bu yana yakından takip ettiğim Diyarınsesi kendini kanıtlamış durumda. Hatta diyebilirim ki şu anda haber sitelerinde liderlik koltuğunu koruyor...

 Diyarınsesi iki yıldır; sadece Diyarbakır'ın değil bölgenin sesi, soluğu, gözü, kulağı olarak görevini en iyi şekilde icra ediyor. Artık Diyarbakırlılarla özdeşleşen bu sitede yazmak çok çok zor olsa gerek. Bana bu şansı veren değerli Celal Güney ve İsmail Aybal'a teşekkür ederim.

İnternet "Çağımızın gereği" diyerek konuya başlamak istemiyorum.

Bundan önce bulunduğumuz şartların gerekliliklerinden ve getirdiklerinden bahsetmek istiyorum.

"Anında haber alma isteği" toplumumuzun önemli egolarından biridir. Son yıllarda internet haberciliği büyük mesafe kat etmiştir.

Gazetede yöneticilik yaparken ister istemez internet haberciliğinden tedirginlik duyuyordum.

Önemli olan haberin duyurulması ise "1 gün vatandaşın beklemesine gerek yok" gerçeğini düşünmek gerekir. Bugün Hürriyet, Milliyet ve bir çok gazete bir sonraki günün manşetini web sayfasında yayınlıyor.

Henüz haberi yazmadan, haberi internette görmek artık zaman kaybı olarak görünüyor ve yeniliklere teşvik ediyordu.

Burada "mesleki sırlar"ı gerektiği kadar deşifre etmek istiyorum. Diyarbakır basınında 9 gazete ve 5 televizyon var. Bu yayın kuruluşlarının hiç kimse inkar edemez ki en büyük istihbari kaynağı internettir. Sayfaların dolması ve TV haberlerinin sayısı da internetle direkt alakalıdır.

O halde Diyarbakır'da iyi gazete yani farklı gazeteden bahsetmek doğru olmayacaktır. Diyarbakır'da "iyi muhabirler, yazarlar" ve "iyi muhabirler ve yazarların olduğu yayın kuruluşları" vardır. Burada fark yaratacak olan muhabirin özel haberidir. Çoğu için internetteki haberler muhabirlerin 'kurtarıcı'sıdır. Üretmekten yoksun olan meslektaşlarımız ve hatta ne acıdır ki yazarlarımız kendilerininmiş gibi kaynak göstermeden bilgileri sahiplenerek günü kurtarma peşindedirler.

Anlayacağınız, bu meslektaşlarımıza göre anlam verilemeyen, hatta kendilerinin bile 'boş iş' dedikleri ve sadece rahat para kazanabilecekleri bir iş haline gelmiştir gazetecilik.

Gazete ve TV patronlarında ise durum farksızdır.

Kimi patron bu 'hazırcılıktan', 'gazetecilik etiği'ni düşünerek rahatsızlık duymakta ve özel haber istemektedir. Kimisi ise 'gazetecilik' yapma derdinden daha büyük bir derde sahip olduğu için muhabire yani özel habere ihtiyaç duymaz. İş yerindeki sekreter dahi kopyalama ve yapıştırma işlemini internetten gerçekleştirebildiğine göre artık muhabir veya editör gözden çıkarılabilir. Yani patron 'zaten internetten alıyoruz, muhabire ihtiyacım yok, muhabir haber kaynaklarından reklam getirsin' cümlesini kurma hakkına bile sahiptir. Okuyucu da bu durumu fark etmekte ve rahatsızlık duymaktadır diye zannediyorum.

İnternet haberciliğinin bu denli önem kazanmasının sebeplerinden birinin de bu durum olduğunu söylemek yanlış olmaz sanırım.

Sadece Diyarbakır ve çevre illerle sınırlı kalmamanın en iyi yöntemi internet. İnternet haberciliğinin önemi o kadar önemli ki il dışından memleket ile ilgili haberleri anında öğrenmek mümkün, bir nevi hasret çekmeme babında ihtiyaç olarak görülüyor. Yani memleketin havası suyu yerine haber sitesi.

Başta Diyarbakırspor olmak üzere müthiş bir şekilde memleketteki haberleri an be an veren Diyarınsesi'ni kutluyorum. Diyarbakır için açılım kadar önemli bir ihtiyaç bu şekille giderilmiş oluyor. Yani İstanbul'daki, Ankara'daki hatta yurtdışındaki kardeşlerimiz bile Diyarbakır'da olup biteni diyarınsesi sayesinde internetten takip ediyor. İnternet haberciliğinde çok iyi bir yere sahip diyarınsesi'ne teşekkürlerimi sunuyorum. İyi ki diyarınsesi var...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT