22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır15 °C
 • İstanbul16 °C
 • Ankara1 °C
 • Antalya19 °C
 • İzmir11 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,412
  %0.73
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Eyyüp ARAS


Her Dost Dost Olamaz

25 Eylül 2009 16:11

Geçenlerde bir grup arkadaşla sohbet toplantısı yapıyorduk. Sohbet giderek derinleşmeye başlıyor, ülkenin ve günün gündemini oluşturan birkaç konu hakkında görüşlerimizi bir birimizle paylaşıyorduk.

Herkes kendi fikrini söyleyerek kendi doğrularını kabul ettirmeye çalışıyor kendince benimsemiş olduğu konuyu bir diğerinin dikkatini çekmek için yoğun uğraşlar verdiği gözlemleniyordu.

Çok geçmeden konu güvenip güvenmeme, sır saklama ve sadakat noktasına geldi, herkes gönülden seçmiş olduğu arkadaşının yada dostunun sadıklığını tartışır hale geldi. Hal böyle olunca bende, her dostun dost olmayacağını belirterek eskilerden beri hafızamda bulunan iki hatırattan birini onlarla paylaştım.

Sonuç mu? Bir kaçı tek kelime etmeksizin başlarını önüne koyarak sessiz sedasız evinin yolunu tuttu, bir-iki kişi söylene söylene “dost dediğin böyle olmalı”, “gerçek dostluk bu işte” diye hayıflanarak yol alıyordu.

Daha önce sitemizde gerçek dostluk üzerine bir makaleyi sizlerle paylaşmıştım. Sırası gelmişken hemen hemen öncekiyle aynı olan aşağıdaki örneği de sizlerle paylaşmak istedim. Böylece herkes gerçek dostluğun nasıl olduğunu veya olacağını anlayabilsin yada kavrayabilsin.

Genç adamın biri,Dermiş babasına her gün;'Benim de dostlarım var, sendeki dost gibi'Baba, itiraz eder,Olmaz öyle çok dost, hakikisiBelki bir, belki iki,Fazlasını bulamazsın gerçek, hakiki...Devam eder durur konuşma...Aralarında başlar bir tartışma,Karar verirler bir sınava,Dostun hakikisini anlamaya...Bir akşam bir koyun keserler,Ve koyarlar çuvala.Baba der ki oğluna,'Hadi al bu çuvalı, şimdi götür dostuna'.Çuvaldan kanlar damlamakta,Sanki öldürmüşler de bir adamı,Koymuşlar çuvala,Dıştan böyle sanılmakta.Delikanlı sırtlar çuvalı,Gider en iyi bildiği dostuna,çalar kapıyı.O dost, bakar ki bir çuval,hem de kanlı,Kapar hızla kapıyı delikanlının suratına,Almaz içeri arkadaşını,Böylece tek tek dolaşır delikanlı,Kendince tanıdığı, sevdiği dostlarını.Ne çare, hepsinde de sonuç aynıdır.evlat geriye döner.Ama içten yıkılır...Babasına dönerek; haklıymışsın baba ' der.Dost yokmuş bu dünyada ne sana, ne de bana.Baba 'hayır Evlat 'der, benim bir dostum var bildiğim.Hadi, çuvalı alda bir kerede git ona.Genç adam, çuvalı sırtlar tekrar.Alnından ter, çuvaldan kanlar damlar...Gider, baba dostuna. Kabul görür, sevinir.O dost, delikanlıyı alır hemen içeri.Geçerler arka bahçeye.Bir çukur kazarlar birlikte,Çuvaldaki koyunu gömerler adam diye,Üzerine de serpiştirirler toprak.Belli olmasın diye dikerler sarımsak...Genç adam gelir babasına;'Baba, işte dost buymuş' diye konuşunca,Babası; 'daha erken, o belli olmaz daha.Sen yarın git O'na, çıkart bir kavga,Atacaksın iki tokat, hiç çekinmeden ona,işte o zaman anlaşılacak, dostun hakikisi.Sonra gel olanları anlat bana...'Genç adam, aynen yapar babasının dediğini,Maksadı anlamaktır dostun hakikisini,babasının dostuna istemeden basar iki tokadı!Der ki tokadı yiyen DOST;'Git de söyle babana, biz satmayız Sarımsak tarlasını böyle iki tokada'!

Selam ve Dua ile.

Eyyüp ARAS

Bu yazı toplam 922 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com