25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır13 °C
 • İstanbul13 °C
 • Ankara3 °C
 • Antalya20 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,211
  %-0.22
 • Dolar
  3,0841
  %-0.11
 • Euro
  3,3545
  %-0.09
Aylin ÜNEK


HEPSİ HİKAYE / Aylin ÜNEK

HEPSİ HİKAYE  / Aylin ÜNEK

Yüzümü  bilgisayar ekranına yapıştırdım; giriş sayfasının ortasını kaplayan gözlüklü, uzun kulaklı, bol köpüklü kahve görümündeki köpeğe  bakıyorum.Upuzun kulakları ve tüyleri de var. Ağzında da bir gazete. Şimdi ne için onunla burun buruna geldiğimi söyleyince bana güleceksiniz, biliyorum. Gülün diye yazıyorum  zaten. Gözlükler  ardındaki gözlerine  bakarak kendimi görmeye çalışıyorum.Neden mi? Özdeş benlik kurabilmek için. Sanırım, bu yolla post modern kavramını beyin kıvrımlarımda öğütebilmeyi düşlüyorum. Oysa köpeğin şizofrenik bir görümü yok. Bir ismi var ama, ben koydum;EUREKA. Koyu kırmızı, alev alev bir yalnızlık! Gözlüklü köpek Eureka’da hayat bulan yalnızlık… Post modernizm bu işte.

Şizofreni , post modernizmi açıklayıcı bir terim olarak kullanılıyor, oysa, post modernist psikiyatri şizofreni terimini  çoktan reddetti. Onun yerine artık duygu bozukluğu terimi kullanılıyor. O veya öbürü. Ben tüm kavramlara da kuramlara da aldırmıyorum . İnsanlık halleri deyip geçiyorum. Bunların tümü,  ıspanağa neden ıspanak deyip de, marul veya domates demediğimiz gibi saçma sorular yaratıyor aklımda. Bende de mi duygu bozukluğu var dersiniz?.. Post modernizm, duyguların bozulmasına mı yol açıyor?.. İşte buna içten bir kahkaha ile yanıt verebilirim: Kesinlikle evet. İçinde bulunduğumuz ortamda insanların hallerine çıplak ve objektif bir gözle baksanıza!

Belirsizlik ve mutasyon(değişim,başkalaşım) … Her ikisi de post modern akımı saptayıcı faktörler. Ben demiyorum,  benden çok  önce araştırılmışlar. Benim açımdan post modern yaklaşımı kendime açıklayabileceğim en somut ifade; detay olsa gerek. Hani ‘şeytan ayrıntıda gizlidir’ sözündeki şeytan belki de. Bakın işte bunu sevdim. Post modernizm eşittir şeytan. Şeytan elini değdirdi ve bizler,  birer birer gözler önüne seriliyoruz. Bana göre postun modern hali böyle bir şey.  Modernizm postundan sıyrılınca, geride kalanlar başka deyişle… Kılıfsızlık, somuttan soyuta geçiş hali belki de. Ki, istediğim de budur. Her şey önce soyuttur çünkü. Sonra somutlaşır. Modernizmde eksik kalan yani. Soyut atlanarak somuta varılamazdı ki! Ah, biz insanlar… Kusursuz olduğumuzu söyleyemeyeceğiz ne yazık.

Eureka! Gördünüz mü, gözlüklü bir köpeğin bana neler yaptığını?..

Nabokov’un ‘Ada ya da Arzu’sunu ilk kez elime alıp, okuma güçlüğü çektiğimde kendime kızarken ; bu haklı isyanımın nedenini uzun süre çözememiştim. Ayrıntı… Ayrıntı… Ayrıntı… Betimler… Betimler… Betimler… Bir romanın içerisinde ilk kez karşılaştığım, anlatılan paragrafa ilişkin yazar tarafından soru yanıt biçiminde verilen analiz sonuçları… Bu eser post modern edebiyatın en çarpıcı örneklerinden biridir  bana kalırsa. O romanı okumak benim açımdan tam tamına 558 sayfa boyunca ayrıntıların birinden diğerine atlayarak; Nezihe Meriç’in imlemesinde  de olduğu gibi , insanın o kara derin kuyusunda soluksuz kalmak gibi biraz. Sonuçta bu roman bir aşk öyküsünü anlatıyor. Ama romantizm yok. Modernin postunda duygu insanın tekelinde ve aslında diğerleriye, dıştakilerle yani , hiçbir alışverişi  yok.Neden? Çünkü post modern zamanların insanı yoğunluklu bir ‘BEN!’. Olan biten ne varsa insana dair; içte farklı, dışa farklı yansıyor. Soru şu: İç mi? Dış mı?.. Dahası içte yalnız insan, dışta da yalnız! Bunun farkında mı?..

Bakmak ve görmek … Farkındalık. Bunlar çok önemli. Baktığımız yerden  gördüklerimize kavramlar eşliğinde akımlar yaratıyoruz. Soru şu: Nereden bakıyoruz da ne görüyoruz?.. Bunun adına da biz evrim diyoruz. Atom bombası böyle bulundu. İletişim bu yolla gelişti. Siyasi döngü, bu havadan nem kapıyor.  Yani, İç içe fasit bir daire. Soru şu: Gerçek ne?..

Hal böyle olunca ‘BEN’  insan için yaşamsal olan bu geçici süreçte, ihtiyaçlar bakış noktasının değişimine neden oluyor tabii. Mutasyonun açılımı da bu. Nesnelerle sıkı bir ilişki içerisine giriyor BEN. Çaresi yok.Eskiler, yeniler, şişeler, porselenler, kütükler, sandalyeler yeni bir buluş gibi su yüzüne çıkıyor. Farklı bir bağımlılık türü çıkıyor ortaya; MADDE veya META. Sonuç ortada : Post Modern zamanın en yüksek değer yargısı; META.  İçten dışa gelişen bu devinim, çok büyük bir değişiklik olarak algılanmasına rağmen değişen bir şey yok aslında. Duygular yerinde. Akıl , henüz duygulara uyum sağlayamadığından, tilkilerin birinden diğerine dönenip durmakta…

Başlangıç ve bitiş noktası  tamamen siyasi. Bireyin bir topluluk içerisinde nasıl yer alacağı, alması gerektiğine dair o en ilkel matematiksel kısır döngü  kısaca.  Hüzün yani. Bolca. Sevincin kursaktaki ödemesi yani! Bir hikaye . Hepsi hikaye!.. Post gibi!!!

Bu yazı toplam 3021 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com