25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır13 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara5 °C
 • Antalya21 °C
 • İzmir16 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,211
  %-0.22
 • Dolar
  3,0841
  %-0.11
 • Euro
  3,3545
  %-0.09
Erkan ARKUT / Diyarinsesi.Org Yazarı


Hep “keşke” diyerek yaşayanlardan mısın?

09 Ekim 2013 Çarşamba 13:59

“Keşke doğuya askere gitmeseydi, on gün sonra terhis olacaktı ama evladımı PKK şehit etti, keşke Bodrum'a tatile gelmeseydik, o zaman çocuğum boğulmayacaktı, keşke evden erken çıksaydı, o zaman kardeşim kaza geçirip ölmeyecekti!” İşte böyle insanların dilinde hep keşkelerde dolu isyanlar var. Gerçekten de böyle söyleyen kişi evden erken çıksa kardeşinin trafik kazası geçirmeyeceğine inanıyor, eğer başka yere tatile gitse çocuğunun ölmeyeceğine inanıyor, doğuya gitmese çocuğunun şehit olup ölmeyeceğine inanıyor. Ve tüm hayatı boyunca isyan ederek üzülüyor, çırpınıyor, ağlıyor. Her seferinde zamanı geri alıp o güne geri dönmeyi ve hayatı boyunca üzüldüğü o anı geri almak istiyor. 

Peki mümkün mü böyle birşey? Gerçekten başka yere tatile gitseler o çocuk ölmez mi, o kardeş evden biraz erken çıksa trafik kazası geçirmez mi? Bir anne ve bir baba elinden gelen herşeyi yapsalar, tüm tedbirleri alsalar çocuklarının ölümünü engelleyebilirler mi? Kuran'a göre düşünmeyen, kaderi bilmeyen insanlar işte böyle tedbirler alarak ölümü engelleyebileceklerini düşünürler. Oysa akacak kan damarda durmaz derler ya, insanın kaderinde belirlenen ölüm anı geldiğinde de kimse o anı değiştiremez. Eğer bir kişinin kaderinde ölüm anı 65 yaşında, perşembe günü saat 13:45:06 olarak belirlenmişse, o insan tam o saniye ölüm meleklerini karşısında görür. Daha dünya yaratılmadan o insanın ölüm tarihi Allah katında belirlenmiştir. Daha o insanın annesi ile babası doğmadan o çocuğun ölüm anı belllidir. Ölümle birlikte Allah insanları kendi yanına alır ve sonsuz ahiret hayatı başlar. Dolayısıyla keşkelerle yaşamak, sürekli acı çekerek isyan etmek son derece yanlış ve Kuran dışı bir mantıktır. Kişi böyle yaparak hem kendine, hem de çevresindekilere benlik vererek tüm hayatını şirk içinde sürdürür. Oysa tüm insanların yaşamlarının her anı Allah'ın kontrolündedir. Bunu bilen, tevekkül eden, imtihan olduğunu farkeden bir insan başına gelen olaylarda asla “keşke” demez, “Elhamdüllillah” der. Her olayda hayır ve hikmet olduğunu görür. 

Önemli olan her insan için öldükten hemen sonra sonsuz ahiret hayatının başlayacak olmasıdır, bu gerçeği bilerek yaşamaktır. Sonsuz hayatına kavuşacağını bilmeden yaşayan insan dünya hayatında sürekli üzülmeye, ağlamaya ve keşkelerle yaşayarak hayatını zehir etmeye mahkumdur. 

Her nerede olursanız, ölüm sizi bulur; yüksekçe yerlerde tahkim edilmiş kalelerde olsanız bile. Onlara bir iyilik dokunsa: "Bu, Allah'tandır" derler; onlara bir kötülük dokunsa: "Bu sendendir" derler. De ki: "Tümü Allah'tandır." Fakat, ne oluyor ki bu topluluğa, hiçbir sözü anlamaya çalışmıyorlar? (Nisa Suresi, 78)

Her nefis ölümü tadıcıdır. Kıyamet günü elbette ecirleriniz eksiksizce ödenecektir. Kim ateşten uzaklaştırılır ve cennete sokulursa, artık o gerçekten kurtuluşa ermiştir. Dünya hayatı, aldatıcı metadan başka bir şey değildir. (Ali İmran Suresi, 185)

Hiç şüphesiz, Biz herşeyi kader ile yarattık. (Kamer Suresi, 49)

Erkan Arkut

erkanarkut@yahoo.com.tr

 

 

Bu yazı toplam 3957 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com