1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Helsingborgs DalKurd Kapanında Eridi. 5-0
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Helsingborgs DalKurd Kapanında Eridi. 5-0

A+A-

Uzun zamandır ağız tadıyla bir DalKurd yazısı yazmamıştım. Helsingborgs maçının özellikle ikinci yarısını DalKurd neredeyse kusursuz oynadı. Hem hücumda hem de savunmada çok dengeli durdu ve oynadı. Kaptırılan topları neredeyse üç saniye içinde geri aldı. Hücumdan savunmaya geçişleri öyle şahane uyguladı ki, sırf bu yüzden dönen ikinci topların hepsini topladı. İkinci yarıda Dalkurd'un oyunu Helsingborgs'ın yarı sahasına yığması ve bütün maçı orada oynamasının nedeni hem ikinci topları almasıydı hem de üç saniyelik zaman diliminde kaptırdığı toplara tekrar sahip olmasıydı.

Maçın ilk 20 dakikasında DalKurd savunması biraz zorlandı ve sallandı. Bereket versin; bu dakikalarda Helsingborgs'un yaptığı ilerde baskı stratejisi sonuç vermedi. Bu dakikalarda DalKurd savunması orta saha ile uyumlu bir oyun geliştiremedi. Ne orta saha defansın toplarına seçenek olabildi ne de defans kendi içinde Helsingborgs presini kıracak pas seçenekleri yaratabildi.

Ama Helsingborgs baskısı öylesine plansız ve organizeden yoksundu ki, ilk 20 dakika dolmadan Helsingborgs'lu oyuncular yorulmaya ve yanlış hamle yapmaya başladılar. Bu elbette DalKurd'un işine yaradı, üstüne de Lawan'nın harika golu gelince Helsingborgs'ın bütün direnci kırıldı.

Oysa daha ilk dakikalarda Dalkurd defansı Helsingborgs hücumlarını daha serin kanlı karşılasaydı, kazanılan her topu ayağa pas biçiminde orta saha oyuncularına ulaştırabilseydi, maç daha o dakikalarda 3-0 olurdu. Çünkü Helsingborgs beş oyuncu ile ilerde pres yapıyordu ve takım iki ayrı kampa ayrılıyordu. Bir kapuz gibi ikiye bölünen Helsingborgs defans anlayışı, DalKurd için muaazam kontratak imkanı sağlıyordu. Çünkü üstünüze gelen her takım geride az adamla kalır ve bu fırsat çok iyi değerlendirilmelidir.

Bu yazıda eksik ve aksaklıklara daha az odaklanacağım. Bu her şeyin düzeldiği, hiçbir sorunun kalmadığı anlamına gelmemeli. Bu galibiyet DalKurd'e çok değerli bir ivme kazandırdı. Artık DalKurd odağına sadece lider olan takımı almalı; gerisine bakmadan, geriye takılmadan, liderin ensesinden ayrılmamalı. Bunun yolu da, deplasmanda defansı sağlam tutup, hızlı kontratklara çıkmak, iç sahada ise çok paslı set oyunları ile rakibe top yüzü göstermeden, rakibi bitap düşürüp bol gollü maçlar ile kazanmak.

DalKurd maçın ikinci yarısında bazen 30 pas üst üste yaptı. Bu şahane bir karakter kazanmak demektir. Üstelik bu paslaşmayı da rakip yarı sahada yapıyordu. Bunun anlamı şudur: DalKurd rakip yarı sahada çok paslı döngülü ve alan kateden oyun planları yapabilir. Ve bana sorarsanız artık bunu yapmalıdır da.

Defanstan orta sahaya geçiş, orta sahadan hücum bölgelerine geçiş, eğer çok paslı ve çok döngülüyse, hiçbir rakip buna önlem alamaz. Rakip topu kapmak için inanılmaz efor sarfetmek zorunda kalır ve yorgun düşerek teslimiyet bayrağını kaldırmak zorunda kalır.

DalKurd savunma göbeğini mutlaka Rawan Amin ve Ammar Ahmed ile kapatmalıdır. Top rakibe geçtiğinde Lawan'ın da bu ikiliye katılmasıyla savunma göbeği, rakip hücumları daha tehlikeye dönüşmeden önleyebilir. Bunun için DalKurd savunma direncinin merkez yerine karar vermelidir. Savunma, direnç merkezini orta sahanın ortasında mı inşa edecek yoksa rakip sahanın santra yuvarlağına 10 metre kala olan bölümünde mi? DalKurd geçen sene gibi rakip hücumları kendi yarı sahasında karşılamaya çalışırsa bu kesinlikle intihar olur. Tehditlerin tehlikelere dönüşmemesi için DalKurd savunma Direnç Merkezini Santra yuvarlağının üstüne bina etmelidir. Orası kırmızı hat olmalı. Orası kırmızı çizgi olmalı. Rakibi orada gören her DalKurd oyuncusu, boğanın kırmızı rengi gördüğü gibi saldırıya geçmeli ve rakiplerini orada durdurmalıdır.

Lami-cimi yok; bu sene DalKurd şampiyon olup bir üst lige çıkmalıdır. Lig ikincisine beş atmayı beceren takım pekala şampiyon olmayı da becerebilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

1 Yorum