24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır17 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara10 °C
 • Antalya21 °C
 • İzmir18 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,259
  %-0.18
 • Dolar
  3,0841
  %-0.11
 • Euro
  3,3545
  %-0.09
Aylin ÜNEK


HELİM YUSİV VE DİŞSİZ KORKU..

14 Ocak 2010 Perşembe 21:36

HELİM YUSİV  VE  DİŞSİZ KORKU..


Sanırım bende bir terslik var. Ne zaman bir şeylerden ümitlenerek sempati beslemeye başlasam, daha o anın hazzını yaşayamadan  hayal kırıklığına uğruyorum. Düşüncelerim beni yalanlarcasına zihnimi allak bullak eden bir başka düşünceye yelken açıyorlar. Hiç hissetmeden yanı başımızdan geçmesine rağmen, sanki zamanın her anı hiçbirimizin farkına varmadığı kadar büyük bir hızla kendini yeniliyor. Belki bu yüzden bir anda yakaladığımı sanırken, bir sonraki anda yitiriyorum. Ne hızlı bir devinim!..  İnsan gerçekten ilginç bir mekanizma. Çünkü somut olan insandır , zaman değil. Belki bendeki; her şeyi büyüteç altına yatırmaktan kaynaklanan benim gözlem adını verdiğim, bir başkasının bir başka biçimde niteleyebileceği son derece basit bir hassasiyet  belirtisi olabilir. Mesela, Dişsiz Korku’nun ana kahramanı Musa’nın  benden daha saplantılı, durağan bir tip olduğu tartışılmaz kuşkusuz. Yine de aramızda sıkı bir bağ var; ikimiz de korkuyoruz. Ben sıcacık düşüncelerimle  beni  huzurlandıracak kadar  uzun bir süre aynı çizgide kalamamaktan, o ise her sabah uyandığı sabiteyi bir yazgı olarak kabullenmekten korkuyor. Helim Yusıv’in Dişsiz Korku isimli romanında Musa adlı karakterin derdi de bu; artık korkmayacakları, korkuyu her an yakalarında hissetmeyecekleri o büyülü ana ulaşmak…

Korku! İçindeki boşluğun ne ile dolduğu ve ne zaman boşalacağı kimin umurunda? Korku öyle bir duygu ki düşünemez oluyor insan, sorular üretemiyor ve doğal olarak yanıtlarını  arayamıyor. Bir tutulma anı. Korku, çok derin bir teslimiyetten, itaatten  başka bir şey değil. Biat etmek gibi tıpkı. Evet. Bence tam da hissettirdiği böyle bir şey.Yan anlamlar yüklemeden bakarsak, korkunun bütün dişlerini etimizde hissettiğimiz sancılı anlarımızda, o dişleri akıl yoluyla bileyip bileyemeyeceğimizi bilmiyorum. Benim bildiğim ve aslında söylemek istediğim şu: hayatta tesadüflere yer  yoktur. 

Bir yer geldi, bir an geldi birbiriyle hiç ilgisi olmadığını düşündüğüm iki insan; Helim Yusıv ve ben aynı yolda karşılaşıverdik.  Dişsiz Korkuyu okuduğum sırada bir yandan  yazmakta olduğum romanın aklımca son düzeltilerini yapıyordum . Tüm bilinen doğmaların dışında kalmaya inat ettiğim için, geçen iki yıllık yazma sürecimde bu sürece eşlik etmesini  içten içe arzuladığım  hiçbir yazarı okumadım.  Dişsiz Korku’yu, Orhan Pamuk’un Kar isimli romanıyla aynı anda elime almamın tesadüf dışında hiçbir anlamı yok. Helim Yusıv’ı okumak beni her zaman mutlu etmiştir; bu Türkçe çeviriyi kaçırmak istemediğimden, Pamuk’u da korkuma yenildiğim, inadımdan yavaşça sıyrıldığım çocuk anlarımın birinde mecburiyetten okuyordum. Bu öyle bir korkuydu ki, bütünüyle kendi düş ve düşüncelerimin arkasında olmama rağmen egolarım galip gelmiş, ortaya çıkacak romanın en iyi olması gerektiği gibi bir saplantıya kapılmıştım. Dünyanın zirvesinde olduğumu sandığım anların birinde de ayaklarım paldır küldür homurdanarak yere değivermişti . Bir  yazımda bilmek başka bir şeydir, bildiğimizi aktarabilmek ise özgürlük duygusunu da beraberinde gerektirir demiştim. Filit’i (romanın adı şimdilik bu)tam bitirdim zannederken yeterince özgür bırakmadığımı, neredeyse tümden edebiyat yapmak dürtüsünden kendimi kurtaramadığımı, kurguda korkunç derecede acemice davrandığımı gözledim. Bir baktım ne göreyim; iyi olandan feyz almak adına, iyi olandan yola çıkarak yönümüzü değiştiriyor, kendimizi hiçleştiriyoruz. Ders almak değil yaptığımız, aynını uygulamaya çalışmak. Üzerinde çok düşündüğümü, birkaç sayfa aynı denemeleri  yapmaya çalışarak zaman harcadığımı itiraf ederim. Ama olmadı. Ben Pamuklaşamadım. Yazar,üslubumla örtüşmeyen bir başka teknik kullanıyor. Hata burada, diye düşündüm sonra. Ben Pamuk değilim, olmak da istemiyorum. Aramızda tensel bir temassızlık söz konusu, kan uyuşmazlığı gibi tıpkı. İşte, aynı sorunla Dişsiz Korku’da da karşılaşınca tesadüf denilen şeyin olmadığına bir kez daha inandım. Pamuk, Yusıv’la da örtüşmüyor.  
 
Bu da zamanın bir hilesi elbette. Aynı yolda yürürken çalı çırpı arasında kaybolmaktansa, dikenlerin elimize batmasına gerek kalmadan gül bahçesine ulaşabilme kaygısı.  Oysa dikensiz gülün kokusunu bile fark etmek zordur. O bir başka korkuymuş. Yaşadım, anladım ve onu istemediğime karar verdim. Pamuk’a aklımı döndüm. Ve yine , bir kez daha, sadece bir okur olarak açabileceğim ana kadar kapağını kapattım. Duygularımı nadasa bıraktım.

Uzun bir öykü olarak adlandırdım sonra Dişsiz Korkuyu da. Edebi kaygılar ‘Dişsiz Korku’nun da yakasını bırakmamış diye düşündüm. Yazar belki de bu yoğun duyguyu bir roman yaratmak adına zorlamak yerine, saf bir hikaye tekniği ile anlatmakta karar kılıp yolunu değiştirmeseydi;  dizlerimin bağı çözülecek, nefesim sıklaşacak, yüreğim çırpınacak, zonklayan çıbanımın arkamdan bir kuyruk çıkartarak patlamasını bekliyor olacaktım hala.

Bu yazı toplam 1197 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com