25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır23 °C
 • İstanbul16 °C
 • Ankara16 °C
 • Antalya29 °C
 • İzmir22 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,748
  %0.43
 • Dolar
  3,0815
  %-0.08
 • Euro
  3,3468
  %-0.23
Gökhan PAMUKÇU / Diyarinsesi.Org Yazarı


Hayyamdan günümüze zihniyet

24 Nisan 2013 Çarşamba 22:53

Ömer Hayyam'ı tanımayan yoktur herhalde. Hemen herkes Hayyam'ın rubailerini ya duymuş ya da okumuştur. Sosyal iletişimin en çok paylaşılanları arasında da Hayyam'ın rubaileri vardır. Ancak bundan sonra Hayyam'dan bir şey paylaşmaya kalkmadan önce iki kez düşün. Çünkü her an toplumun değerlerine saldırıda bulunduğunuz için hakkınızda suç duyurusunda bulunulabilir. Hatta ceza bile alabilirsiniz.


Ömer Hayyam'ın hayatını araştırırsanız göreceksiniz ki, evreni anlamak için, içinde yetiştiği İslam kültüründeki hâkim anlayıştan ayrılmış, kendi içinde yaptığı akıl yürütmeleri eşine az rastlanır bir edebi başarı ile dörtlükler halinde dışa aktarmıştır. Hayyam'ın yaşadığı dönem, kendisi gibi çağları aşan ve tarihin gördüğü en büyük düşünürlerden birini yaratacak sosyo-kültürel altyapıya sahipti. Kendi tarihinin belki de en aydınlık dönemlerini yaşayan İslam dünyasında felsefenin hak ettiği ilgiyi gördüğü, Selçuklu saraylarında ise sentez bir Orta Doğu kültürü (Türk-Hint-Arap-Çin-Bizans) oluşmaya başladığı bir dönemde yaşayan düşünür, böylece nispeten yansız ve bilimsel bir öğrenim görmüş, Müslüman fakat felsefeyi günah saymayan bir toplum içinde özgürce felsefe ile ilgilenebilmiştir.


Günümüze gelindiğinde de sanatçıları hizaya sokma anlayışı, Sanat eserlerine mesafeli duruş, çocuk kitaplarının bile müstehcen bulunması gibi süreçler en sonunda Fazıl Say'ın on ay hapis cezası almasına kadar geldi. Fazıl Say'a ceza aldıran tweet Ömer Hayyam'a aitmiş. Yaşadığı dönemde rubaileri nedeniyle herhangi bir cezaya çarptırılmayan Hayyam'ın, Avrupa Birliği yolunda İnsan Hakları konusunda bu kadar adım atma telaşı içindeki Türkiye'de ceza sebebi olması da günümüz zihniyetinin açık bir göstergesi.
Hayyam rubailerinin hemen hepsinde dini istismar eden, çıkarları için kullananları eleştirmiştir. Fazıl Say'ın savcılığa verdiği ifade de bu yönde ancak bu Say'ın ceza almasını engelleyemedi.


Say'ın aldığı ceza ile ilgili haberleri okurken, iddianame dosyasında savcının “üç büyük dinin mensuplarının ortak değeri olan Allah, Cennet, Cehennem gibi kavramlara yönelik hisselerini nedensiz yere incitecek ve bu kavramların anlamsız, gereksiz, değersiz olduğunu kanaitini uyandıracak şekilde dini değerleri aşağılamak kastıyla yazıldığı kanaatine varılmıştır”. Yazmasının ardından hakimin de mahkumiyet kararında Allah,Cennet, Cehennem gibi kavramlara yönelik hisseler yazdığını öğrendim. His yerine hisse denmesi ve bu durumun hem savcı hem de hakim tarafından yapılması aklıma ortaçağ Avrupa'sınında Cennet hisseleri satan kiliseleri getirdi.


Umarım bir gün Hayyam'ın yaşadığı dönemde olduğu gibi büyük İslam coğrafyası düşünceye değer verir de ortaçağ Avrupa'sı gibi olmaktan kurtuluruz. Çünkü toplumu oluşturan insandır. İnsan düşüncesine saygı duyulmalı ki toplumun düşüncesine saygı duyulsun. Bugün Fazıl Say'a on ay hapis cezası verirseniz Fazıl Say ve onun gibi düşünenlerin değerlerini incitmiş olursunuz. Ayrıca “onlar gibi düşünme yoksa ceza alırsın. Benim gibi düşün hür yaşa” fikrini alttan alta topluma vermiş olursunuz ki bu da insanların fikir özgürlüğüne saldırıdır.

Bu yazı toplam 2208 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com