28 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır16 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara15 °C
 • Antalya28 °C
 • İzmir21 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  127,148
  %0.14
 • Dolar
  3,1145
  %0.13
 • Euro
  3,4015
  %0.40
Eyyüp ARAS


HAYIRSIZ EVLAT

12 Ekim 2009 21:52

Bir takım resmi işlemlerimi kamu dairelerinde görmek üzere 12/10/2009 günü erken denilebilecek saatlerde tatlı uykumdan uyanarak yatağımdan kalktım. Ev halkını rahatsız etmeyeyim diye sessizce dışarı çıkarak, evimin yakınında bulunan fırından taze çörek aldım ve bir iki arkadaşla kahvaltımı yaparım düşüncesiyle doğruca takıldığım kıraathaneye yöneldim. Etrafıma bakındım durdum ve baktım ki ortada mahalleden çocukluk arkadaşım olan kıraathane sahibinden başka tanıdık kimsecikler yoktu.  O da “ben çorba içtim” deyince çörekleri tek başına yemek zorunluluğu hasıl oldu. Çayımı istetip kahvaltıya koyuldum 2 çörekten sonra kesildim ve yan masada duran bir büyüğümüze diğer çöreği uzatarak bari beni bunu yemekten kurtar dedim. Neyse ki o da bizi kırmadı ve çöreği aldı.

Malum, kahvaltıdan sonra üzerine bir sigara iyi gider dedim ama sigaram da yok. Hemen bir çırpıda alıp geleyim derken, baktım karşımda gözlerinden özürlü bir yaşlı amca, elinde sopasıyla karşı refüjlerden diğer yola geçmek üzere anayolun tam orta yerinden karşı yöne geçmek istiyor. Anayol olması münasebetiyle doğal olarak yoğun bir araba trafiği yaşanıyor. Hemen koşarak yanına ulaştım ve kolundan tutarak karşımızda duran özel hastaneye gideceğini düşünerek;

-“Nereye gidiyorsun dayı” dedim.

-O da; “Çermik arabalarına doğru gidiyorum” dedi.

-“Tamam dayı ben seni karşıya geçireyim o zaman” dedim ve karşıya götürerek buradan dosdoğru gidince arzu ettiği tarafa ulaşacağını söyledim.

-"Burdan araba gelir mi"?

-“Yok, ama olabilir de” dedim, baktım böyle olmayacak. Tekrar koluna girdim.

-“Söyle dayı nereye götüreyim seni”

-“Ramazanın kahvesine götür yeter” dedi.

Tabi Ramazanın kim olduğunu bilmiyordum ama bilen biri çıkar ümidiyle yakınımızda bulunan Çermik minibüslerinin durduğu yöne birlikte hareket ettik. Bu esnada kısa bir sohbet de geçti aramızda.

-“Kötü bir zamana düşmüşüz”

-“Öyledir dayı Allah bizleri korusun”

-“Üç gelinim var”

- “Beni istemiyorlar”

-“ Üç de oğlum var hepsi de memur”

-“Beni istemiyorlar, yerlerini dar ediyormuşum yerimiz geniş olsun diyorlar”

-“Allah ıslah etsin dayı” dedim, amcadan tık yok.

-“Ben Allah’tan ölmeyi diliyorum ama ölmüyorum işte”

-“Allah’ın takdiri dayı o dilerse olur”

-“Ya ben ne yapayım ki başka”

-“Olmuyor işte”

Minibüsçülere varınca kahveci Ramazanı sordum, bana karşı yoldaki çay ocağını gösterdiler.

Kahveciyi ve yerini görünce ben de şahsen tanıdım.

-“Bu dayı seni arıyor” dedim, kafasını “tamam” anlamında sallayarak kürsüyü işaret etti, her iki gözü görmeyen dayıyı kürsüye oturttum ve sigara almak üzere karşı markete yöneldim. Bu sırada tüm benliğimle yaşlı ve kör amcaya odaklanmışım. Yaşlı ve özürlü amcamız kahveciye bir şey söyledi kahveci de ona bir şeyler dedikten sonra, adam hüngür hüngür ağlayarak “ez çerbeqem, ez bemerem” (ben ne yapayım, ben öleyim) diyerek cebinden mendilini çıkarıp gözyaşlarını sildi.  Tabi aralarında ne gibi bir konuşma geçti bilmiyorum ama darmadağın duygularla oradan çoktan uzaklaşmıştım bile.

Sigaramı marketten alarak yine ikinci adres olan kıraathaneye geldim. Adamın sitemkar hali ve kısacık yaşadığımız olay aklımdan çıkmıyor bir türlü. Karşı tarafta arkadaşım selam vererek geçmek üzereyken işaret ederek gelip çay içmesi için ısrar ettim. Hal ve hatırdan sonra bir resmi iş için acele Diyarbakır’a gitmesi gerektiğini söyledi. Çayımız hemen gelmişti bile. Kendimi tutamadım, olayın hüznünü henüz üstümden atamadığım her halimden belliydi ki gözümden yaşlar dökülüyordu, ağlayarak olayı ona da anlattım. “Allah hepimizi ıslah etsin” dedi “dünya böyledir işte, Allah bizi evlada dahi muhtaç etmesin” dedi demesine de, benim içimden neler geçti ağzımdan hangi kelimeler döküldü onu bilmiyorum artık. Bir tek “HAYIRSIZ EVLAT” geliyor aklıma o kadar.

İşte, anne-babaların yemeyip yedirdikleri, giymeyip giydirdikleri, gözü gibi bakıp büyüttükleri öz be öz kendi canlarından, kendi kanlarından meydana getirdikleri böyle hayırsız evlatlar da var ne yazık ki. Oysa, onlar bizleri büyütürken hiç de sıkılmamışlardı, usanmamışlardı yerleri de dar olmamıştı onca yokluk içerisinde. Onlar tüm var güçleriyle sahip oldukları 4-5 veya 7-8 çocuğunu aynı sevgi ve şefkat içerisinde bir arada büyütüp besleyerek yarınlarını hazırlayabilmişlerdi pek tabiî ki. Biz ise, topu topu 2 kişi olan anne-babamızı birbirimize havale ediyor veya dışarı atıyoruz ne acı bir tablo yazık hem de çok yazık. Ne diyelim ki, Allah evladın da hayırlısını nasip etsin inşallah.

Şimdi bu olayı niye anlattığımı, bu gibi hadiselerin hayatımızda sık sık yaşandığını, sizin bile başınıza geldiğini söylediğinizi duyar gibiyim ve söylenenleri de az çok tahmin etmemek zor değil elbette.

Ama; konu önemli, bir o kadar da hassas. Çünkü, biz evlatlar anne-babalarımıza, yaşlılarımıza, bedensel ve zihinsel engellilerimize gereken sevgiyi, hizmeti, hürmeti ve hoşgörüyü layıkıyla gösterebiliyor muyuz acaba? Hem de en çok sevgi ve saygıyı onlar hak ettiği halde beklenilen arzu ve isteği onlara verebiliyor yada sağlayabiliyor muyuz?

Hayat denilen olgu zaten zor ve hep karmakarışık gidiyor zaten, ne yapsak da elimizde olmayan sebeplerden dolayı yaşantımızı düzene koyamıyoruz. Ama, anne-babalarımıza, yaşlılara ve de özürlü vatandaşlarımıza bakmak gönüllerini ve hayır dualarını almak elbette bizim elimizde. Onları üzmeyelim yeter. Madem dünya 3 günlük, biz de ahretimizi düşünelim, onu ve sevgimizi kaybetmeliyim bari. Yeter ki; bugünlerde çok ihtiyaç duyduğumuz saygı, sevgi, hürmet, hoşgörü, barış ve kardeşlik gibi olguları unutmayalım ve elimizden geldiğince bunları birbirimizle paylaşmayı bilip ona göre yakınlarımızı, arkadaşlarımızı ve çevremizi uyararak bu yönde bilinçlendirebilmeyi başarabilelim.          

Selam ve Dua ile. 13/10/2009

Eyyüp ARAS      

Bu yazı toplam 7681 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com