1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Hayal orta yerinden kırıldı!
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hayal orta yerinden kırıldı!

A+A-

Hiç kimse bu büyük hayal kırıklığını uzatmalar sonrası kaçan penaltı vuruşuna bağlamasın; Eğer birileri size bu büyük fiyaskoyu böyle izah etmeye çalışıyorsa bilin ki o bu oyunun ''f'' sinden anlamayan kara bir yalancı cahildir. Maçın her anında, her pozisyonunda, her ikili mücadelede kazanılan her top sonrasında, Diyarbekir hakiki bir '' çakma'' takım gibi kötülerin en kötüsünü oynadı. Bu maçta Ofspor, Diyarbekirspor'dan çok daha fazla futbol oyununa benzer bir oyun oynadı.

Hiç adetim değil, ben oyuncularla ilgilenmiyorum. Performanslarını değerlendirmiyorum ama bu kez bu kriterimi ayaklar altına alacağım. Diyarbekirspor-Ofspor maçının en kötülerini ilan ediyorum: Bu maçın en yeteneksiz en kötü ve en basiretsiz oyuncuları, Mehmet Özdiraz, Emrah Aktaş ve Tunç Berham'dı. Ben ömrümde bu kadar etkisiz, bir hücum üçlüsüne az rastladım. Her üç oyuncu da sanki hücumcu değil, ''Medine dilencisiymiş'', cami önünde mendil açarak, hayırseverlerin üç beş kuruş atmalarını bekliyormuş gibi, topun kendilerine atılmasını beklediler.

Bu yetmezmiş gibi hasbelkader kendilerine atılan her topu iyi oyuncu olmanın, iyi golcü olmanın birinci şartı adam geçmekmiş gibi, pas vermek, paslaşmak yerine her seferinde adam geçmeye çalıştılar ve her seferinde de topu rakibe kaptırdılar. Kapılan her top sonrasında Diyarbekirspor takımı geriye doğru koşmak zorunda kaldı ve takım bitap düştü.

Dilimde tüy bitti. İmdat; Hawar; Bir teknik adamın işi, görevi, sorumluluğu oyuncu gurubunun oynayacağı bir oyun inşa etmektir. Kundaktaki bebekler de bilir ki, maç başladıktan sonra top ya sende olacak ya da rakipte; top sendeyse nasıl oynayacaksın, top rakibe geçtiğinde o topu rakipten nasıl geri alacaksın? Bu iki durum oyun dediğimiz sürecin omurgasıdır. Bir teknik direktörün görevi takımını bu iki duruma göre önceden organize etmektir. Gelen her topa uzun vurulacaksa bunun adı futbol olamaz.

Birileri Diyarbekirspor teknik direktörü Namık Altunsoy' a futbol oyununda adı ''orta saha'' denilen bir ''yer, zemin ve alanın'' olduğunu hatırlatmalıdır. Galiba Namık Altunsoy'un defterine futbol yerine pinpon yazılmış. Hoca futbol oyununu fena halde pinpon oyunu ile karıştırıyor. Eğer defans hattından hücum hattına doğrudan top atıyorsanız bu oyunun adı futbol değil pinpon olur. Diyarbekirspor maçın tümünde defanstan hücuma hep uzun top attı ve sözüm ona skor üretmeyi böyle düşündü.

Tuhaf bir mantık hatası daha. Emrah Aktaş ve Tunç Behram gibi iki uzun kule ile oynuyorsanız, hücum taktiğinizi bu iki kule üstüne planlamışsanız o zaman yan toplarla bu kuleleri beslemeniz lazım. Bunun için de çok zengin kanat oyunlarını geliştirip, topu bu taktik düşünce ile  rakip takımın defans dengesini bozacak, onları genellikle tek ayak üstünde yakalayacak organizasyonların altına imza atmalısınız.

Ama ne gezer. Diyarbekirspor'da ne orta saha defans bağlantısı vardı ne de orta saha hücum bağlantısı. Her oyuncu oyun kurmak yerine  topu bir an önce uzaklaştırmakla meşguldu. Oyuncuların büyük bir kısmı bilek hareketleri konusunda yeteneksiz olmalarına rağmen kendilerini Maradona sanarak hep teke tek adam eksiltmeye çalıştılar.

Uzatmayacağım. Çünkü neresinden tutarsam elimde kalıyor. Tam çakma bir takım. Ne teknik direktörü teknik direktör ne de oyuncu gurubu oyuncu gurubu. Yazık oluyor Fevzi İlhanlı'nın paralarına.

Üçüncü lig için transfere gerek yok. Ben olsam oyunculara vereceğim bütün parayı iyi bir teknik adama verir ve Diyarbekir amatör liginde emrine de 25 oyuncu sunarım. Bakın bakalım Diyarbekirspor sezonun bitimine 6 hafta kala şampiyonluğunu ilan ediyor mu etmiyor mu? Var mısınız iddiasına? Futbolcuya gerek yok, işini bilen ehil ve yeterli bir teknik adama ihtiyaç var.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT