22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır9 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara1 °C
 • Antalya15 °C
 • İzmir10 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,412
  %0.73
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Aziz GÜLMÜŞ


Güzelden Anlayan Şeyh (Şeyh Mizah Dizisi-3)

26 Haziran 2009 13:34
               Kimsesiz ve gariban biriydi Mendo. Hayatta yakın hiç kimsesi yoktu. Kendini bildi bileli şeyhin davarlarını güder ve ahıra benzer bir yerde yaşardı. Bu işine karşılık hiçbir ücret almazdı. Karın tokluğuna bile denk düşmeyen çok yoğun bir işi vardı. Çobanlığın dışında da şeyhin misafirlerini ağırlar, ev işlerinde kadınlara yardım eder, tarlada çalışır velhasıl akla gelebilecek her türlü işe koşturulurdu.
 
            Evlenme yaşını çoktan geçmişti. Bu nedenle şeyhin evine gelip, giden yakın köyde oturan müridleri ile de iyi bir dostluğu vardı. Hatta şeyhle görüşmeye gelen müridlerinden bazılarına torpil bile yaptığı olurdu. Yakın dostluk kurduğu müridler de Mendo’nun bu dostluğuna karşılık ona bir kıyak yaparlar. Onun gibi kimsesız bir kızı bulup evlendirirler. Mendo’nun eşi gerçekten çok güzel bir kadındı; uzun boylu, kapkara gözleri, bembeyaz teni ile mankenleri bile kıskandıracak cinstendi.
 
           Mendo eşini de çalıştığı şeyhin evine getirmiş ve ahırdan bozma harabe bir odada yaşamaya başlamışlardı. Yine eski rutin işlerine başlarken eşi de kadınların olduğu bölümde yemek ve ev işlerine koşturulmuştu. Günlerden bir gün Şeyh, Mendo’nun eşi ile karşılaşmıştı. Kadını gören şeyhin aklı gitmişti. Kimdi bu kadın ? diye kendi kendine sorarken, gözlerini kadından ayıramamıştı. Merakını gidermek üzere yanında bulunan ev halkından birine kadının kim olduğunu sorar. Aldığı cevapla şaşkınlığı daha da artar şeyhin. Kendi kendine: “Vay be piç oğlu piçe bak nereden bulmuş bu güzel parçayı ?”diye söylenir. Şeyh, kadını her gördüğünde adrenalini üst seviyelere çıkar ve bunun için bir plan yapmak gerektiği üzerine düşünmeye başlar.
 
         Planını parça parça uygulamaya geçirmeye başlar. Mendo’yu yanına çağırır. Mendo şeyhin odasına girerken şeyhin düşünceli ve bir o kadarda öfkeli halini görünce korkar. Şeyh eli ile Mendo’nun oturması için işaret eder. Mendo dizüstü çökerek oturur.
 
--- Beni emretmişsiniz baba
--- Evet oğlum. Bu gece çok kötü bir rüya gördüm
--- Hayrola baba ne gördünüz ?
--- Şeyh babamı gördüm ve çok öfkeliydi.
--- Allah, Allah ne oldu ki ? onu böyle öfkelendiren kim acaba ?
--- Sen Mendo…!!! Evet şeyh babam sana çok kızmış !
Mendo korkmuş ve şaşkınlıkla :
--- Bee… be… ben mi ?
--- Evet oğlum sen.
--- Ben ne yaptım ki baba ?
--- Bak oğlum babam bana rüyada “Mendo zina yapıyor” dedi.
Mendo zangır zangır titremeye başlamıştı.
--- Haşa baba, ben harama uçkur çözmedim bugüne kadar, bir yanlışlık olacak bu işte.
--- Evet oğlum senin evliliğinde yanlış bir şey var. Babam bana “Mendo’nun evlendiği kadın onun bir şekilde kız kardeşidir” dedi. Yani ya senin baban kadının annesi ile, yada kadının babası senin annenle…. Anla işte…
Mendonun şaşkınlığı daha da artarken, her tarafından soğuk terler dökülüyordu.             
    
--- Ama baba benim köyüm ile kadının köyü birbirinden çok uzakta oradakiler ile bizim köydekiler kesinlikle birbirlerini hiç tanımazlar.
 
Şeyh öfke ile kaşlarını çatarak:
 
--- Sen şeyh babamdan iyi mi bileceksin ?
--- Haşa … Estağfurullahhhh ..!!!!. Peki ne yapalım baba. Sen ne dersin bu işe ?
Şeyh durmadan volta atar bir vaziyette odanın bir başına bir sonuna gidip gelirken bir yandan da “Mendo’yu bu durumdan nasıl kurtarırım” düşüncesi ile çok üzüldüğünü belli edercesine gözlerini sabit bir noktaya dikerek “derin düşüncelere” dalar durur. Sonra jest ve mimiklerinde bir yumuşama başlar ve “buldum” der gibi bakışlarını mendo’ya çevirir:
--- Tek çare bu kadını boşamandır. Başka da hiçbir yolu yoktur. Senin zina yapmanı ve günah işlemeni istemem ve buna engel olmak da baban olarak bana düşer.
--- ………????
Mendo hiçbir şey demeyerek şaşkın bir vaziyette şeyhi dinlerken, çok sevdiği eşini boşamanın kendisini deliye çevireceğini, hayatını karartacağını şeyh’e anlatamaz.
 
 
       İçi kan ağlayarak daha tadına doyamadığı taze gelini şeyhin huzurunda boşar. Boşama işlemi bittikten sonra şeyh’in keyfine diyecek yoktu. Dönüp Mendo’ya:
 
--- Oğlum bu zavallı kadın hiçbir yere gitmeyecek yine benim evde kalacak zaten kimsesi yok onu dışarıya atacak ve kurda kuşa yem edecek kadar vicdansız değilim. Bu evde çalışıp Allah ne kısmet ettiyse birlikte paylaşıp yiyeceğiz. Ev işlerinde hanımlara yardım edecek ve her türlü ihtiyacı temin edilecektir.
 
       Mendo en azından eşini hergün görecek olmanın tarifsiz sevinci ile hemen şeyh babasının elini öper :
--- Allah razı olsun senden baba, Velhasıl büyük bir zatsın sana da bu yakışırdı.
Diyerek sevincini dile getirir.
 
       Birkaç gün sonra şeyh’in adrenalini tekrar yükselir ve kimsenin olmadığı anlarda, mutfakta ahırda kadına asılmaya ve sulanmaya başlar. Sonunda dayanamaz ve Mendo da dahil olmak üzere bütün ev halkını toplantıya çağırır.
 
--- Bakın bu evde nikahsız bir kadın var. Başımıza ateş ve taş yağar. Bu kadını biriyle nikahlamak lazım. Ama mendo gibi helal süt emmiş birini nasıl bulalım ? Yok işte.. Allah kahretsin ne yapalım ?
dediğinde herkes birbirinin yüzüne bakar. Ama hiç kimse alternatif bir çözüm üretemez. Şeyh kimseden bir öneri gelmediğini görünce çok üzülmüş numarası yaparak yüzünü buruşturur.
 
--- Yahu Allaha ayandır. Ben ne yapayım şimdi ? En iyisi nikahını kendi üstüme almamdır. Yanlış anlamayın elimi de sürecek değilim benim kızım gibidir. Bu evin bir ferdi olsun. Ama en azından bir nikahı olur ve biz de bu vebalden kurtulmuş oluruz.
Ev halkı şeyhin bu önerisini büyük bir memnuniyetle kabul ettikten sonra nikah işlemi şahitlerin huzurunda yapılır. Herkes görevinin başına döner.
 
          Aylar sonra kadının karnı gün be gün şişmeye başlayınca ev halkı arasında fısıltılar da yükselmeye başlar. Bu durumu gören şeyh hemen olaya el koyar ve çevresindekilere şöyle seslenir:
 
--- Bu güzel kadının mutlaka çok güzel çocukları da olacaktır. Bu güzelliği heba etmek ve onu zürriyetsiz bırakmak büyük günahtır. Ben Allahtan korkarım arkadaş..!!! Sonra öbür tarafta bana sormazlar mı :“Ben bu güzelliği size boşuna mı yarattım. Yarattım ki siz de ondan güzel evlatlar elde edesiniz diye”.
 
      Ev halkı ikna olmuş ve işlerinin başına giderken alçak sesli fısıltılar da son bulmuştu.
 
Sürecek
 
Bu yazı toplam 1231 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com