21 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır19 °C
 • İstanbul19 °C
 • Ankara12 °C
 • Antalya20 °C
 • İzmir18 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,496
  %0.79
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3559
  %0.35
Aylin ÜNEK


GÜNEŞTEN IŞIK YONTMAK BU KADAR MI ZOR?

08 Nisan 2010 Perşembe 00:56

Hakikati bilmenin hepimizin hakkı olduğunu düşünüyorum. Hakikat olarak sunulan gerekçelerin tümü günün gerçeklerinden oluşuyor olabilir, ancak benim sözünü ettiğim  bu gerçeklerin geleceği belirleyecek olan anlara şimdiye kadar hiçbir yararı olmadığı,  oluşmuş olan sorunların hiç birine reel manada çözüm getirmediği gibi, aynı ezberin tekrarı nedeniyle  oluşmakta olan sorunlara da bir çözüm getirmeyeceğine duyduğum katı ve inatçı inancımla  ilgilidir.

Üstelik bunları tekrar tekrar söylemek için ne futbol, ne siyaset, ne ilim ne de bilim hakkında  ileri derecede teknik bilgi sahibi olmamın gerektiğine de inanmıyorum. Çünkü atomun bölünmezliğini bilmek, eğer ilgi alanınıza giriyorsa sizi atom çekirdeğini saran negatif bulutlardan çekirdeğin özündeki  pozitif yüklere ve onun ikiz kardeşi nötr olana; yani yüksüzlere  kadar sizi taşıyacaktır. Eğer bilim adamı değilseniz, birine elektron diğerine de proton, nötr olanlara da nötron  dendiğini bilmenizin kültürel bilgilenme dışında size hiçbir yararı yoktur. Burada asıl görülmesi gereken,  genel geçer yaşam alanlarının her birinin atomlardan oluştuğu ve bu atomların özünde birer de çekirdek bulunduğudur.  İnsandaki hücre yapıları da atomunkiyle  büyük ölçüde  özdeş fakat biraz daha karmaşıktır. Atomdaki proton sayısı elektron sayısına eşit olduğunda atom elektriksel olarak yüksüzdür. Elektron ve proton sayıları eşit değilse bu parçacık iyon olarak adlandırılır. İyonlar oldukça kararsız yapılardır ve yüksek enerjilerinden kurtulmak için ortamdaki başka iyon ve atomlarla etkileşime girerler.

Bilimle sıkı sıkıya bağ kurmayanlarımız için ki,bu nüfusumuzun çoğunu kapsıyor; hem hayatı oluşturan her maddenin ve hem de benim tabirimle en gelişkin madde olan insanın çok çapraşık  ve çözümlenmesi oldukça güç bir yapısı var. Bizler kendimizi anlamakta ve dahi davranış modellerimizi  bir biçime göre tanımlamakta  bilim adamları kadar şanslı değiliz ne yazık. Yine de ortak bir mantık kurma bilincine kadar ulaştığımıza inanıyorum. İşte o mantığım bana  ısrarla sorup duruyor; hakikat ne?..

Ben bir taraftarım. Bir okurum. Bir izleyici, bir dinleyiciyim. Pasif durumda kalanım, yine de az önce saydığım işlevlerimden ötürü aktif olanlardan beklenti içerisindeyim, beklentilerimle ilgili soru sorma hakkına da sahibim. Olmalıyım da… Aksi durumda bir taraftar olmamın, bir okur olmamın, bir izleyici, bir dinleyici olmamın bir anlamı olmaz. Bu durum da zaten yokum demektir ki, bu aktif olanların da yokluğu anlamına gelir. Sözgelimi, Diyarbakır spor'da bir aktivasyon söz konusu öyle değil mi?.. Ve geniş bir kitle  hangi düzey futbol bilgileriyle donanmış olursa olsun, bu takımın futbol izleyicisi,  taraftarı. Dolayısıyla bu takımdan beklentileri var. Ligin en başında beklenti çıtası çok daha yükseklerdeyken, aktif olan kanadın medya kanalıyla bu kitleye sunduğu  gerekçeli  durum değerlendirmeleri  ve görsel açıdan takımın düşük  performansları nedeniyle beklentilerini minimum düzeye kadar indirmek zorunda kaldılar mı, kaldılar. Şimdi mecburen sadece ligde kalmaya odaklılar. Bu süre içerisinde hem kişisel , hem de hamasi duyguları yine aynı aktivasyon içinde ve aynı karakterler aracılığıyla ajitasyona uğratıldı mı? Evet.

 Yeterince tahrik edildi, en eski  halk diliyle söylemem gerekirse mahallemin namusunu korumaya soyunmak zorunda bırakıldılar mı, bırakıldılar..  Acilen faili belirgin bir suçlunun  bulunmasını gerektiren her basiretsiz ortamda gerçekleştiği üzere tüm bu bilinçsiz oluşumların altına en keskin imza modellerini karalamaları gerekti mi, gerekti. İsyan ettiler, ortalığı velveleye verdiler, taraftarlık haklarını aradılar mı? Belki biraz. Ama daha çok bağırlarına taş bastılar ve ne yaptılar, bir iki söylendikten sonra çaresiz sustular. Her şeyin olduğu gibi her sabrın da bir durağı, varacağı yer var. Bu insanlara bir umut, aydınlık bir gülüş  borcu olan kimse yok mu?

Bir teknik direktör başarısızdı, tamam. Şimdi ikincisinin de başarısız olduğunu söylüyorsunuz. Para dediniz, tamam. Hakem dediniz, tamam. Futbolcu tamam. Yönetici tamam. Elinizde 'gerçek' olan hiçbir şey yokmuş o zaman. Bu durumda, daha lige yeni çıkıldığında, daha ilk günden bugünleri planlamışsınız  gibi görünüyor. Yoksa olanların mantık alır yanı yok. Gözükenlerin, akıl yoluyla hiçbir izahı yok. Bugüne kadar bu topraklarda hangi insan ya da topluluk böyle sızlana sızlana , ağlaya ağlaya , sürekli haksızlıktan yakına yakına  başı önünde, kesesi yerinde  er meydanını terk etmiş?.. Benim bildiğim tarihte şu an içinde yaşanılan manzarada çok fazla olay da, durum da yok. Taraftarın ne olduğunu bilemediği  bir umudu var ama hala. Peki ya aktif olmayı seçenlerin? Acaba birileri de artık çağın  acilen karantinaya alınması gereken bu kara hastalığına sırtını dönüp, Atilla İlhan'ın dediği gibi  güneşten ışık yontamaz mı?.. Yoksa bu, çok mu zor?  Ah, ama hayat zor.  Keşke bunu işin en  başında, bu sevdaya girişmeden  düşünseydiniz.

Bu yazı toplam 4423 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
YORUMLAR
Siz degerlisiniz
Serhat Günes
Ben sizi Diyarbakirspor gibi seviyorum..Iltifatlariniz icin cok tesekkür ederim...Siz degerlisiniz,bunun farkinda olun lütfen...en iyi dileklerle...
11 Nisan 2010 Pazar 12:05
79.214.245.187
Sevgili Serhat Güneş
aylin ünek
 • ışığınızı gördüm. yüreğimi ısıttı,güç verdi. Bu umut demek. ve umudun olduğu her yerde gün arınır,aydınlanır. teşekkür ederim. sevgiyle kalın.
09 Nisan 2010 Cuma 14:43
85.102.197.141
Söför EINSTEIN 3
Serhat Günes
O kadar kolay bir soru sordunuz ki,bunu izleyeciler arasinda bulunan söförüm bile yanitlar,deyip soruyu söfürünün yanitlamasini istemis..Tabi ünlü deha ayaga kalkarak soruyu yanitlamis,ve salonda büyük bir alkis kopmus..Evet Einstein bir deha,acaba bu söfördeki ince zekasi da, einsteinin söförlügünü yapmanin bir etkisi varmidir..Kim bilir..Günesten kim ne yontabilir,sorunuza karsin, böyle yaklasmak icimden geldi sevgili Aylin hanim..Merak etmeyin,isteyen alir da ,yontar da..Esen kalin...Serhat.
08 Nisan 2010 Perşembe 18:53
62.206.124.11
söför EINSTEIN 2
Serhat Günes
Zaten sorulan sorulari ve cevaplarini yillardir yanimda dersleri dinleyerek ezbere biliyorsun,yine bir iki soru sorulur,sonra bir iki cözümleme yaparsin,dersi bitirirsin demis..Kendisi de izleyiciler arasina gecip,söför kiliginda söförünün dersini dinlemeye baslamis.Tahmin edildigi gibi klasik sorular sorulmus,söför bunlari büyük bir ustalikla cevaplamis.Tam dersin sonunda bir ögrenci,o güne kadar hic kimsenin sormadigi bir soruyu sorunca..Söför gayet sakin bir sekilde,kendini bozmayarak...
08 Nisan 2010 Perşembe 18:44
62.206.124.11
Söför EINSTEIN !
Serhat Günes
Einstein yogun programi nedeniyle,sürekli en zor fizik problerini cözemeyen,ögretmen ve ögrencilerin davetleri karsisinda,onlari kiramadigi icin sehirden sehire söförünün yardimiyla kosturuyormus.Gittigi her seminerde,soförüde izleyiciler arasinda oturur,einstein nin bütün cözümlemelerini görür ve dinlermis.Zamanla söför tam bir kücük einstein olmus.Günün birinde gittikleri bir okulda,kendini iyi hissetmeyen deha,zaten cözümleleri ezbere bilen söföründen kendi yerine tahtaya cikmasini istemis..
08 Nisan 2010 Perşembe 18:37
62.206.124.11
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com