1. YAZARLAR

  2. Saffet AZBAY

  3. Gözünüz Aydın, Diyar Düştü
Saffet AZBAY

Saffet AZBAY

Gazeteci ve Televizyon Program S
Yazarın Tüm Yazıları >

Gözünüz Aydın, Diyar Düştü

A+A-

Geçen sezon Diyarbakırspor'un Turkcell Süper Lig'e çıkmasına ne kadar sevindiysem Bursa maçında  yaşanan olaylardan sonra da o derece utandım.

Bir provokasyon planı  sahnelenmek istendi,ne yazık ki onca uyarılara rağmen bizler de kent olarak sazan gibi düştük. Bursa'daki maçta yaşananlarla kıvılcım yakıldı. Bu olaylardan sonra Diyarbakırspor'a sahip çıkması gereken siyasiler ve sözüm ona söz sahibi Diyarbakırlılar (!) bu haksızlığa karşı direniş göstermedi. Futbol Federasyonu da Bursaspor'a en ağır cezayı verip adalet terazisini sorunsuz uygulayacağına Bursaspor'u ödüllendirdi. Diyarbakırspor'un ve Diyarbakır'ın sahipsiz olduğunu düşünen halkın öfkesi ikinci maça aylar kala kabardı. Türkiye'nin demokratikleşmesinden rahatsız olan güçler –ki bunlar sadece batıda değil Fırat'ın bu tarafında da var- bu olayı çok güzel kullandılar. Kirli amaçlarını Diyarbakırspor üzerinden hayata geçirmek istediler ve dünkü görüntülerle bunu başardılar.Kaybeden her zamanki gibi Diyarbakır ve Diyarbakırspor oldu. Bu işin böyle olmasını isteyenler şimdi kimbilir ne şampanyalar patlatıyor bize ise yas tutmak, yıkılmak ve yere serilmek düştü.

Suçlu kimler?.En büyük suçlu uyarılara aldırış etmeden maçı oynanmasına engel olan tribünlerdeki Diyarbakır ve Diyarbakırspor düşmanıdır. 5 yıl önce yarıda kalan Konyaspor maçı örneği halen unutulmazken insan kendi takımına ve kentine nasıl bu kadar ihanet edebilir?.

Maçın hakemi Mustafa Kamil Abitoğlu provokasyonun bir parçası oldu. Aynı Abitoğlu Türkiye'nin başka yerinde bu sebeple maç tatil edebilirmiydi?. Evet talimatlara göre bu tür durumlarda hakem maçı tatil etme yetkisine sahip. Ama  daha ilk anonsu bile yaptırmadan maçı tatil etmek ne kadar adil bir davranıştır?. İlk 2 anonsu ve uyarıyı yaparsın, mülki amirlerden de garanti alırsın, üçüncü kez olay olursa maçı tatil edersin. Abitoğlu, Türk futbolunun geleceğini değil, ona talimat veren büyüklerinini dediklerini yerine getirdi.

Diyarbakır emniyeti sınıfta kaldı, hem de zayıf bir notla. Bursaspor'u havaalanında ve otelde yoğun şekilde korumakla iş bitiyor mu?. Bu işin saha boyutu neden düşünülmedi?. Bu kadar yüksek tansiyona rağmen neden bazı can alıcı önlemler alınmadı?. Bu kadar pet şişe ve yabancı madde tribünlere nasıl sızdırıldı?. Bizim gibi basın mensuplar bile didik aranırken provokatörler bu kadar nasıl rahat hareket edebildi?.

Aslında yazılacak çok şey var ama bu satırlara sığmaz. Kısadan hisse ;bu senaryoyu planlayanlar ve bu oyuna gelenler gözünüz aydın Diyarbakırspor düştü. Sportif olarak sezon sonunda ligde kalsak bile benim gözümde kümeye düştük !.

Önceki ve Sonraki Yazılar