27 Ekim 2016 Perşembe
 • Diyarbakır15 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara10 °C
 • Antalya17 °C
 • İzmir16 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  127,049
  %1.23
 • Dolar
  3,1105
  %0.78
 • Euro
  3,3880
  %0.61
Yaşar İÇEN / Yazar ve Program sunucusu


Gözler Önemli!

18 Ağustos 2016 Perşembe 23:31

Kişide ilk nereye bakarsınız ?? Kaşı,saçı,ağzı,burnu .....Sizi bilmem ama benim ilk baktığım yer GÖZLER. " Kişinin her halini anlatır gözler bakmayı bilirseniz ".

  Annem çok kızar bu tavrıma ve ; "insanların gözünün içine o kadar bakma ayıp" der.Annem de  kendine göre haklı .Onun yetiştiği ortamda kadın kısmı biraz mahçup olmalı ,herşeyi çok merak etmemeli ve biraz geri durmalıymış.Kulakları çınlasın anamın hiç gönlüne göre bir kız olamadım.O beni klişe kalıplara sokmaya çalıştıkça ,ben  iç sesimi dinleyip kalıpları kırmayı ve  özgürlüğümü seçtim.Pişman mıyım ?? TABİ Kİ HAYIRRR !!
Annemle olan tatlı çakışma hallerimi yazsam , dünya edebiyat listesinde iyi bir yer bulur inanın.
Evet birini tanımanın en iyi yolu , gözlerinin derinliklerine yapılan seyahat ile olur BENCE.Bu sebeptendir yeni tanıştığım kişilerle sohbet ederken gözünün içine kayıtsız şartsız bakmam.Onlar herşeyi ele verir.Yalanı,doğruyu,korkuyu ,kötülüğü ,iyiliği, sevgiyi ,çıkarı ,huzuru ,vs vs...

# Sahte sözler ne kadar süslemeye çalışsa da gerçek ruh halini ,gözler ele verir herşeyi.
# En acılı günlerde kiralanan tebessümler ve arsız kahkahalar da işe yaramaz içinize akıttığınız  gözyaşlarınızı gizlemeye , karşınızda göz okuyucusu bir dostunuz varsa.

Bu sebepten dostlarınızın gözlerine sık sık ziyarette bulunun , var mı yok mu bir hüzün hali diye.
Dedim ya ; GÖZLER ÇOK ÖNEMLİ.Boşuna değil adına şiirler ,şarkılar yazılması .Boşuna değil kutsal ve nurlu organ kılınması.Şu insanoğlu ota b... ayırdığı maddi ve manevi çabalarını birazda gözlerde ki acıyı ve korkuyu anlamaya ayırsa ne hoş olurdu.Bu ara ne çok ihtiyacımız var " göz okuyucusu dostlara ".Hayatımızda ki savaşlar ,ölümler bitmez belki ama acılarımız hafifler huzur veren gözlerle.

Bakarken ,çözümlerken ve tanırken çok mutlu olduğum bir gurup var.Bu gözlerin derinliklerine baktıkça ne büyük bir cevherin kalıplar arasına sıkıştığını anlarsınız ve onu keşfetmenin - gün yüzüne çıkarmanın hazzını yaşarsınız.Baktıkça tanırsınız , tanıdıkça mutlu olursunuz ,güç bulursunuz, beslenirsiniz . Bu gözlerin sahipleri konumlarından dolayı ,hayatın onlara sunduğu zorluklardan dolayı veya aile geleneğine sadakatinden dolayı sert görünürler.Herkes bir * destur* çekip öyle karşısına çıkar ,pek gülmezler.Biraz sohbet ettikten sonra ne kadar güzel ,anlamlı ,değerli ve coşkulu kalpleri olduğunu görürsünüz gönül gözünüzle.Her bakılan göz bu güzel düşüncelere salmıyor bizi malesef.

Bir de  öyle gözler vardır ki ; bir bakarsınız sonra bir daha bakmamak için kaçacak delik ararsınız.Kendini ne kadar allayıp pullasa da emanet yalanlarla ,gülücüklerle fayda etmez nazarınızda.Çünkü gözleri ele verir kalbinin ve beyninin kokuşmuş bir bataklıkta debelendiğini .

**Dostluk tespitimdir gözlerin derinliklerine bakarak yaptığım sohbetler **
TAVSİYE EDERİM...

Bu yazı toplam 6740 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com