26 Ekim 2016 Çarşamba
 • Diyarbakır22 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara15 °C
 • Antalya26 °C
 • İzmir22 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  126,227
  %0.38
 • Dolar
  3,0880
  %0.52
 • Euro
  3,3725
  %0.83
Aziz GÜLMÜŞ


Goşist Elo

13 Ağustos 2009 15:32
 
       Ona göre en çok sonu “izm” ve “ist” le biten politik terimleri kullananlar “çok bilinçli ve teorisyen” idiler. Bu “teorisyenlere” gıpta ile bakarken iç geçirirdi hep, “Zamanında okul okusaydık bizde teorisyen olurduk” derdi. “Teorisyen ağabeylere” karşı saygıda kusur etmez, yaşça kendisinden küçük olmalarına rağmen bir çoğunu gördüğünde “hürmet” gereği ayağa kalkar oturduğu yeri verirdi Elo.
 
        Küfüre ve argo terimlere tenezzül etmez, çok kızdığı kişilere adamına göre ancak “Oportünist, revizyonist, reformist, troçkist” derken bu terimlerin anlamını da bilmezdi. O dönem (...........)  adlı gruba büyük bir sempati duymakla beraber örgütün şeflerini de yere göğe sığdıramıyordu. Onları anlatırken kendinden geçiyordu; konuşma tarzlarını, jest ve mimiklerine varıncaya dek taklit ederken adeta kendini onların yerine koyardı.
 
         İki kardeşinden birisi ayrı, ötekisi de ayrı bir franksiyonu savunuyordu. Hacı babaları ile birlikte ancak evde yemekte bir araya geliyorlardı, ama ne gelmek… velhasıl yemek mi yiyorlar ? yoksa savaşıyorlar mı? belli değildi. Yemek esnasında Elo, kardeşlerinden birine “Ulan oportünist hele şu tuzu uzat!” yada öteki kardeşine “Ulan reformist ekmeği bu yana gönder” dediğinde kavga başlardı, zavallı hacı babaları kavgalarına hiçbir anlam veremezdi, yemeği ona zehir ederlerdi. Her defasında yemek üzerinde başlayan bu kavgalar nedeniyle Hacı baba önlemini almakta gecikmedi. “Lawo bı telaq Wun bı zımanê gawuri xeber bıdın ez ê şerefa wennım” (Oğlum eğer bir daha siz gavur dili ile konuşursanız sizin şerefinizi ....im) deyip tehditler savuruyordu.
 
           Yine bir gün öğlen yemeğinde sofrada oturmuşlardı. Bu kez kardeşi Elo’ya “Hey Goşist ! hele suyu bu tarafa gönder” dediğinde Elo afallamıştı. İlk defa duyduğu bu yeni politik deyimin ne anlama geldiğini bilmediği gibi , devrimci abelerin sohbetlerinde de hiç duymamıştı. “Allah …Allah…. Bu goşist de nereden çıktı?” dedi kendi kendine.Kafayı “Goşist”e takmış ve bir an önce yemekten kalkıp bu yeni terimin anlamını devrimci abelerden öğrenmeliydi ki kardeşine karşı nasıl bir strateji ve taktik savaşım vermesi gerektiği netleşsindi. Kahvehaneye geldi ve devrimci abelerin halka oluşturarak oturduklarını gördü. Bir kürsü alıp yanlarına oturdu. Sohbet bittikten sonra Elo, teorisyen abelerden birine “Goşist”in ne anlama geldiğini sordu. 
 
Teorisyen abe de muhakkak bilmiyordu, yada bildiği halde Elo’yu makaraya sarmıştı:
 
---Üüüffff Elo bunu nereden öğrendin?” dedi.
Elo:
--Benim o Reformist kardeşim bana “goşist” dedi.
 
Devrimci abe :
--- “Walla Elo kavgada bile bu kelime söylenmez” dedikten sonra başladı anlatmaya:
---“Elo biliyorsun Ete kürdce “Goşt” denilir. Goşist de “Et yiyen yada eti çok seven” anlamına gelir”
dediğinde Elo biraz rahatlar. Ama “Teorisyen abe” anlatmaya devam ediyordu:
---“Biliyorsun ki eti en çok köpekler sever. Hani çok havlayan bir köpeğin önüne bir et parçası atarsın da susar ya ! işte öyle bir şey… yani seni, sınıfa ihanetçi olarak suçlamış ve önüne bir parça et atıldığında devrimi satabilecek bir kişiliğe sahip olduğunu ima etmiş” dediğinde, Elo öfkeden deliye dönmüştü. Diğer devrimci abeler kıs kıs gülerken Elo, kardeşine nasıl haddini bildireceğinin hesaplarını yapmaya başlamıştı.
 
--“Way alçak way ! demek ben bir parça ete devrimi satacağım öyle mi ? ben sana gösteririm!” diyerek oradan ayrıldı. Baktığı birkaç kahvehanede kardeşini göremeyince oturduğu kahvehaneye geri döndü.
 
       Akşam yine sofrada bir araya geldiklerinde kıyamet kopmuştu. Üç kardeş bıçaklarla birbirine dalmış ve ortalık allak bullak olmuştu. Zavallı hacı onları ayırmak için komşulardan yardım istedi ama boşunaydı. Sonunda karakol aranıyor ve polislerin eve geleceğini anlayan kardeşler her biri ayrı bir yöne kaçıyorlar.
 
        Polisler eve geldiğinde kardeşler arası kavganın nedeni sorulduğunda hacı kıt Türkçesi ile anlatmaya başlıyor:
 
---Begım bir tenesi olmiş Leni, bir tenesi olmiş Meksi, öbüri de olmiş Mao her zeman kavge ediler. Êêê ben  rebenê xwedê  ne yapayim?”
 
     Gelen polisler merkeze olayla ilgili telsizle bilgi verirken;
---Amirim !!! kardeşler arası franksiyon kavgası sanırım, babaları öyle anlatıyor, ancak malum şahıslar kaçmışlar !
 
     Merkezden gelen talimat kesindi;
 
---Şahısların aranmasına devam edilsin! babaları da karakola ifade için intikal ettirilsin!”
 
     Yaşlı hacı karakola alınır, sorgu ve ifadelerden sonra serbest bırakılır. Eve geldiğinde komşular, dost ve tanıdıklar geçmiş olsun ziyaretleri için evine doluşmaya başlamış. Hacı, gelenlere hem olayı anlatır ve hem de oğullarından dert yanar :
 
---Zarokên xelkê xwendın bun; Tıxtor, Ebukat, Hakım, Sawci, Mandiz, yê mın ne xwendın bun Leni, Meksi û Mao (Milletin çocuğu okudu Doktor, Avukat, Hakim, Savcı, Mühendis olurken benimkiler de okumayıp Lenin, Marks ve Mao oldular)
 
      Komşulardan biri Hacı Amca’ya :
--- Lê tû kijan örgüti apê heci ? (hacı amca Sen hangi örgüttensin ?) diye sorduğunda
 
     Hacı amca:
--- Örgüt ên mın ji yên bê namusane ,ez ji wek kûçıka dı xebıtım û bê namusan xwedi dıkım (Ben de namussuzlar örgütündenim, köpek gibi çalışıp namussuzları besliyorum” dediğinde her taraftan “heşşa” sesleri yükselirken, ortamı yumuşatmak için başka biri hacının eşi Gûlê teyzeyi kasdederek:
--- Lê örgüta xaltiya gûlê ji heye ? (Gule teyzenin de örgütü var mı acaba ?) diye sorduğunda; tepesinden duman çıkan hacı amca :

--- Erê, erê êw ji örgüta kirê mın e ! (Evet evet oda benim s...imin örgütündendir.

Bu yazı toplam 1482 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com