25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır18 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara6 °C
 • Antalya22 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,916
  %0.56
 • Dolar
  3,0719
  %-0.40
 • Euro
  3,3449
  %-0.29
Mehmet ASLAN


Gevrek ve Kıvrak

31 Mayıs 2012 Perşembe 10:38

 

Bir varmış bir daha varmış. Demiş ki babası oğluna; “sen adam olamazsın”. Oğlan hırslanmış; “adamların en hası olacağım” demiş.

Gel zaman, git zaman hızla tırmanmış has adamlık basamaklarını. Öyle şeyler yaşamış ki, inanamazsınız. Hukuk tedrisat etmiş bizimkisi; lakin bunu hukuka bulaşmadan yapmayı başarmış. Sanıldığı kadar kolay iş değil bu. Hem hukuk eğitimi alıyorsunuz, hem de üzerinize bir zerrecik hukuk sıçratmıyorsunuz. Kolay iş değil bu hakikatten…

Ben anlatanların yalancısıyım. Derler ki, bu gevrek ve kıvrak delikanlı, bir gün Hak'ka yakarmış ve demiş ki; “Ne olur ya Rabbi ben bir hukuk kuşu olayım”, ancak gel gör ki hukuk kuşu olayım derken yanlışlıkla “guguk kuşu olayım” demesin mi? Böylece insan suretinde guguk kuşu oluvermiş.

Hukuklamak istediği her daim, guguklayan delikanlının şansına, yaşadığı ülkede hukuktan pek haz edilmez,  guguk ise baş tacı edilirmiş.

Gerdan kırmakta pek mahir olan bu gevrek ve kıvrak delikanlı, üzerine bir toz tanesi kadar bile hukuk sıçratmadığı için yedi düvelde nam yapmaya başlar. Filozoflar, alimler, bilginler “Bu nasıl olur” diye, harıl harıl tartışır. Teleskoplarla her bir yanına bakılır. Hücrelerine, genlerine, menlerine vs. Vallahi de billahi de zerre hukuk çıkmaz bedeninden. Dört yıl boyunca hukuk fakültesinin duvarının dibinde beklediği kanaatine varılır. Ancak bazı akıldaneler, “dört yıl boyunca hukuk fakültesinin duvarının dibinde beklese bile, hukuk kokusu siner adamın üzerinize yahu!” demesinler mi? Gel de çık bu tartışmaların içinden… Hâşâ “tahsil cehaleti alır eşeklik baki kalır” diye düşünenlerin olduğu da söyleniyor ama ben şahsen bunların hukuktan üryan, haktan hijyen böylesi pir ü pak bir zata yapılan haksız yakıştırmalar olduğunu düşünüyorum.

Efendim, bizimkinin delikanlı çağları yavaş yavaş geride kalmış. Zaman ilerlemiş, lakin kıvraklık ve gevreklikte gittikçe ustalaşmış. Bir işveler, bir gerdan kırmalar, bir göz süzmeler değme gitsin. Mesela, “hani nerede o Kürt sorunu ben arıyorum arıyorum bulamıyorum” derken gerdanındaki kımıl kımıl oynamalar, omuzlarındaki tatlı titreşimler ve pembeleşmiş yanaklarıyla erojen mecralara kaydığı izlenimine kapılırsınız.

Stefan amcanın dediği gibi her insanın hayatında “yıldızın parladığı anlar” vardır. Bizimkisi de RTE derler bir paşa ve aynı zamanda namlı bir pehlivanın huzuruna varıp destur ister. RTE Pehlivanın mırmır ederek oynadığı, zaman zaman da patilerini geçirip zıp zıp zıplattığı RT isminde (Republic of Tayyips-Tayyipler Ülkesi) bir ülkesi var imiş. RTE paşa huzuruna yüz sürmüş bu kulunu pek sevmiş. Gıdısındaki jölemsi titreşimler hemen oracıkta dikkatine mazhar olmuş. Mübarek başparmağını uzatıp gıdısına hafifçe temas ettiği bu kulundan yayılan nazdan, işveden ve titreşimlerden anda mest olmuş. Şiire pek teşne RTE paşa “sen ne şirin komşumuzsun Fahriye abla” deyivermiş bu kuluna. Huşu içinde titreşirlerken, “titre bre pehlivan, seni bakan tayin ettim” demiş. O anda gözleri nemlenmiş bizimkinin ve titreyerek parıldamaya başlamış yıldızı…

Sonrası malum. Gönül vermiş bizimkisi şiire, gazele, resime. Başka bir gönül işi ama. Bir arkeolog titizliğiyle sanat denen nanenin altından girip üstünden çıkmayı görev edinmiş. Hatta bir defasında bir resmin renkleri arasında beş, bir şiirin mısralarında üç ve bir makalenin satırlarına gizlenmiş altı nifak birden bulmuş. Toplam on dört nifak.

Canını dişine takarak durmaksızın çalışmış. Çok yorulmuş. Yorgunluğunu atmak için, bizzat keşfettiği tükürükle adam boğmaca ve vatandaş oynatmaca gibi etkinliklerle rahatlatmış kendisini. Bazen matematiğin zorlu dehlizlerinde kaybolacak kadar karmaşık teoremlerin peşi sıra gitmiş. 75 milyon kişinin aynı anda tükürmesinin olası sonuçlarını irdelediği tebliği, Çinliler'in aynı anda zıplayalım deprem olsun fikrinden daha keskin bir heyecana yol açmıştır.

Uzun lafın kısası, gevrek ve kıvrak bu zat-ı muhterem, az gitmiş uz gitmiş, dere tepe düz gitmiş. Kiziroğlu Mustafa misali bir hışm ile gürleyip, “üç vakte kadar babam bulunup huzura getirile” demiş. Baba getirilmiş. Bizimkisi övünerek, “hani adam olamazdım, seni figüran baba seni, bakan oldum hemi de” demiş. Baba düşünmüş, keşke bu oğlan vali olsaydı da söyleyecek bir çift lafım olurdu diye…

Efendim, bu hikâyede geçenler bir parça hayal ürünü, biraz da İNŞaat çalışmasından ibarettir…  

Bu yazı toplam 23849 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com