1. YAZARLAR

  2. Tanzer Polat YILMAZ

  3. Gençliğe Tavsiyeler…
Tanzer Polat YILMAZ

Tanzer Polat YILMAZ

Güneydoğu GİAD Başkanı
Yazarın Tüm Yazıları >

Gençliğe Tavsiyeler…

A+A-

Gençliğe Tavsiyeler…

Sesleri duyar gibiyim.  “Abi biz tavsiyeye tokuz, sen bize nasihat verme, para ver !”

E bir yere kadar doğru. Gençliğin öğüt vereni çok, kapı açanı yok. Ama zaten benim tavsiyelerim de bu beklentiler üzerine olacak. Az sabır…

Üniversite bitirmenin en garantili meslekler için bile formalitenin dışında bir anlam ifade etmediği bir dönemde yaşıyoruz.

İş hayatı, ticaret giderek zorlaşıyor. Rekabet çok kızgın ve acımasız. Çevresel destekler sınırsız değil aksine çok kısıtlı.

Gençliğin ise aşamadığı çok önemli bir sorunu var. Sabırsızlık…

Nasıl motive oluyorlarsa okurken, hayata atıldıklarında her şeye bir anda sahip olabileceklerini düşünüyorlar. Güzel bir ofis, altlarında araçlar, Cansular, Berkeler :)

Yok işte, o iş öyle değil. Yukarıdakiler olur olmasına da tek bir şartla. Bilgiye sahip olmakla. Onu girdiği delikten ellerinizi kanata kanata söküp alarak.

O gizli elementin size vereceği kendi dünyanızı ele geçirme gücüne ulaşarak.

Karşılığında bilgi varsa eğer, üç kuruşa da çalışılır, her gün okuduğun okula lanet ederek yapmayı hiç kendine konduramayacağın işler de yapılır. Bu bir ticaret meselesidir. Bir daha hiç uğramayacağını, yolunun bile düşmeyeceğini bile bile dağın başındaki arsayı, bir süre sonra yapacağı primi hesap ederek bedelini ödeyip almak gibidir bu.

Bilgin varsa önemlisin. Bilgin varsa vazgeçilmezsin. Bilgin varsa iş başvurusu yapmazsın, yapsan bile o görüşme koltuğuna ceplerin dolu dolu oturur, işini de hakkını da söke söke alırsın.

Çalışanı bir kenara bırakın, artık eski patronlar da yöneticiler de yok.  Masada, çayını zile basarak isteyen, odada golf oynayan, “Yaz kızım” diye mektup yazdıran o mutlu, tombik adamlar yok artık. Çalışan da işveren de dinamik olmak zorunda. Seyahat etmek zorunda. Cetvelle sınırları çizilmiş bir iş alanı ya da pazar, günümüz dünyasının gerçekleriyle uyuşmuyor.

Bilgi varsa iş senin, para senin, güç senin. Vizyonu geniş tutup harekette bereket diye çıkarsan yola, her şey olur, hem de istediğin gibi olur. Bol bol sosyalleşerek, klavye yerine yüz yüze iletişimler kurarak, sorarak, tırtıklayarak, küçük-büyük, önemli-önemsiz demeden kumbaranda atabildiğin kadar çok insan biriktirerek ayakta kalabilirsin, kendine ve sevdiklerine faydan olabilir.

Ey gençlik yoksa ne mi olur ?
İş görüşmelerine gitmek gibi bir hobin olur, hepsi bu…
 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT