22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır20 °C
 • İstanbul18 °C
 • Ankara17 °C
 • Antalya22 °C
 • İzmir20 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Eyyüp ARAS


'Gelecek Toplum' ve Bazı Özellikleri

21 Temmuz 2008 23:39
 Hep bunların 'melez'lerini, daha kibarca söylersek karmalarını yaşadık ya da öylesine ucundan tuttuk... En geniş anlamıyla bilgisayar teknolojisi kullanılıyor, ama diğer yandan birçok yerde halen karasaban kullanılmaktadır. Şirketlerimiz uluslararası ihalelerde çok başarılı, ama işsizlik oranında dünya ikincisiyiz. Kalifiye eleman kıtlığı çekilirken, türbanlı genç kızlar üniversite kapılarından içeri sokulmamaktadır.
Avrupa Birliği'ne katılım süreci ve giriş müzakereleri başlatılırken, Kopenhag Kriterlerinden söz edilirken; diğer yandan da partilerin kapatılması, ana dillerin yasaklanması, çetelerin cirit atması, askerlerin siyasi iradenin üzerinde belirleyici olması, sınır ötesi operasyonların devamlılığı, partilerde lider sultasının sürmesi, aydınların milliyetçi söylemle taciz ateşi altında tutulması, devlet olanaklarından yararlanma/çalma-çırpma, mal-ürün-hizmet-düşünce üretimi yerine hazıra konup 'köşe' dönmenin revaçta olması, göçlerin sürmesi ve göçle kentlerin şişmesi, doğal ve tarihi dokunun tahrip edilmesi... Hepsi bizde. Yoğun emekten yoğun teknolojiye geçişin sancı ve yıkıntılarını yaşıyoruz.
Eskiden gelişmiş ülkelerdeki insanların büyük çoğunluğu imalathanelerde, fabrikalarda, çiftliklerde, ev hizmetlerinde... bedenleriyle çalışırdı. Şimdi, bu çalışan büyük çoğunluğun sayısı çok azaldı ve her geçen gün daha da azalıyor. Aynı şey tarım için de söz konusudur. Tarım ürünlerinde artış olsa da, tarım sektöründe çalışanların sayısı aynı şekilde azaldı. Bedenen çalışmanın yerini beyinsel çalışma aldı. Bilgi ürünleri, sağlık, eğitim gibi hizmet sektörleri öncelik almanın yanında, katlanarak büyüdü. Emek yoğunluğundan sermaye yoğunluğuna ciddi ve hızlı geçiş yapıldı. Bu geçişle, işçi (ayni şekilde köylü) sadece gelirini yitirmedi, aynı zamanda statüsünü de yitirmeye başladı. Bu durum, bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde daha da yakıcı/yıkıcı olmakta; bu nedenle sancılı bir dönemden geçiliyoruz.
Bir taraftan fabrikalar, imalathaneler, atölyeler açılıyor, buralarda çalışanların sayısı artıyor. Diğer yandan da fabrikalar, imalathaneler, atölyeler ardı ardına kapanıyor, çalışanlar sokağa atılıyor, işsizlik durmadan artıyor. Dahası çok sayıda üniversite mezunu boş geziyor; köylerden kentlere yoğun göç ve göçün getirdiği sorunlar durmaksızın artıyor. Süper iletkenler sayesinde bilgi anında, paradan daha hızlı dünyamızı turlarken, bizim insanlarımız yardım vakıfları/çadırları önünde veya yardım dağıtımlarında birbirlerini çiğniyor. (İnsanlar önce fakirleştiriliyor, sonra da siyasi iktidara muhtaç mı ediliyor? Bu da düşünülmesi gereken ayrı bir soru!..) İşin kimyası da değişti. Emeğin niteliksel değişimi sonucu, işçi sınıfı da yapısal bir değişime uğradı:
Emeğin gücü azaldı/zayıfladı. Yoğun emeğin veya satılan işgücünün yerine ileri teknolojiyi kullanan, pazarlama tekniklerini bilen, uluslararası çapta banka ve borsa işlemlerini yakın takip eden ve olabilecekleri öngörebilenler, yani 'beyaz yakalı' diye tabir edilen hizmet sektöründe çalışanların önemi arttı ve bunlar ön plana çıktı. Emek-yoğun üretimden bilgi-yoğun üretime geçiş başladı. Yazar ve sanatçılar da geleceği öngörerek, bu beyaz yakalılara esin kaynağı olmaya başladı. Daha önemlisi, insan emeğinin yerini büyük oranda birer ileri teknoloji ürünü olan robotlar, bilgisayar ve bilgisayar destekli araçlar, cihazlar aldı. Hizmet sektöründe çalışan bu mühendis, doktor, eczacı, planlamacı, programcı, bankacı ve pazarlamacıların gerek psikolojileri ve gerekse entelektüel yapıları sadece işgücünü/emeğini satan işçilerden çok farklı ve de ilerde. Bu nedenle, bunlar toplumun biçimlenmesinde, ekonomi ve politikada daha çok belirleyici olmaktadırlar. Sendikaların, sosyal demokratların, sosyalist veya komünist parti ve hareketlerin zayıflaması, sürekli kan kaybetmesi veya etkilerinin azalmasının nedenlerinden biri de bence bu durumdan kaynaklanıyor. *** Bilgi evrenselleşti. Enformasyon teknolojisi, arzu etmesek de küresel çapta etkisini her geçen gün arttırıyor, bilginin anında çok çabuk yayılmasına olanak veriyor. Bireyler veya kurumlar yerel kalsalar bile, küresel olarak rekabetçi olmak zorunda kalıyorlar. Bugün her yerden bilgi alınırken, aynı zamanda bilgi çıkışı da olmaktadır.
 Kısacası, enformasyon devrimi eşi görülmemiş hızla ve radikal bir şekilde ilerlemektedir. Rekabet eden ayakta kalacak; edemeyenler, zayıflar yıkılacak! Bu, devletler için de söz konusudur. Devletin yok oluşu için; tanka, topa, tüfeğe hiç gerek yok. Peter F. Drucker'in aktardığına göre 'devletin ölümünü' teknolojik gelişmeden olacaktır: '35 yıl önce dünya ekonomisinin küreselleşmesinden bahsedilmeden çok önce, ulus-devletin ölümü yaygın bir biçimde öngörülmüştü. Aslında 1796 tarihli Sürekli Barış adlı eserinde Immanuel Kant'la başlayıp, Devletin Yokoluşu adlı eserinde Karl Marx'la devam edip, 1950'lilere ve 1960'lardaki hitabelerinde Bertrand Russel'a kadar varan en iyi ve en zeki insanlar, 200 senedir devletin ölümünü öngörmekteydiler. Bu konuda önemli ve ciddi insanlarca yapılan en son tahmin, Londra'daki The Times'in eski editörü şimdilerde ise BBC'nin başkan yardımcısı olan Lord William Reesmogg ve Britanya Ulusal Vergi Mükellefleri Birliği'nin başkanı James Dale Davidson'ın yazdığı The Sovereign Individual (Hakim Fert) adlı bir kitapta çıktı. Reesmogg'un iddiasına göre internet, en düşük kazanç sahipleri hariç herkes için vergi kaçırmayı o kadar kolay ve risksiz hale getirecek ki, hakimiyet kaçınılmaz olarak ferde geçecek ve devlet para açlığından ölüme terk edecek.' (Peter F. Drucker, Geleceğin Toplumunda Yönetim, (Çev: Doç. Dr. M. Zaman), Hayat Yayınları, s: 161-162.) *** Gelecek toplum, bilgiyle şekillenecektir. Bilgi her şeyin başında gelecektir. Gelecek toplumu 'kitle kapitalizmi', 'kapitalizm sonrası dönem', 'ekonomik demokrasi' diye tanımlayanlar var. Henüz ismi konulmamış, ne ad verileceğine henüz karar verilememiş olsa bile, bilgi toplumu olacağı kesindir.
Ana özelliği ise, yeni kurumlar, yeni kuramlar, yeni kavramlar, yeni ideolojiler, yeni sorunlar, sürekli değişim ve dönüşümler olacaktır. Bilgi devamlı ve anında kullanılmadığında veya arada bir kullanıldığında çabucak eskidiğinden ayak uyduramayan kurum ve kuruluşların, organizasyonların başarısızlıkları kaçınılmaz olacaktır. Başarılı olmak ve hayatta kalabilmek için her organizasyon kendisini değiştirmek zorunda kalacaktır. Ama yine de dikkatli olunmalı: Bilgi devrimi 'yaratıcı yapım'da olabilir, 'yaratıcı yıkım'da! Gelecek toplumda ekonomi büyük ölçüde üstün nitelikli, vasıflı, yani bedenlerinden çok beyinleri çalışan bilgi emekçilerine veya bilgi teknologlarına gereksinim duyacaktır. Doğal olarak hâkim sosyal ve siyasi güçte bunlar olacaktır. Gelecek toplumda eğitim daha fazla önem kazanmanın yanında, biçimi de değişecektir. Okul eğitimi genelde çalışmaya başlayınca biten türde bir eğitimdi; gelecek toplumda eğitim asla bitmeyecektir. Gelecek toplumda eğitimin çoğu, hafta sonu veya mesai sonu seminerlerinden online eğitimine kadar ve üniversiteden çalışanın işyerine, öğrencinin evine kadar birçok yerde geleneksel olmayan yollardan verilecektir. Eğitim süreklilik kazanacaktır. Gelecek toplumda iş yaşamında kadın, erkek ayrımı kalkacaktır. Kadınlar çalışma yaşamında, hem sayısal olarak, hem de nitelik olarak daha etkin bir konuma gelecektir. Bizdeki 'ev kadını' ve de 'çalışmayan kadın' sayısını dikkate aldığımızda nasıl bir büyük bir sorunla karşı karşıya olduğumuz ortada. Bu çıkmazdan çıkmak için; türbanlı türbansız, tüm kadınlarımızın hayatın içine dalmaları, üretim sürecine katılmaları, ekonomik bağımsızlıklarını kazanmaları gerekir. Toplumsal gelişmenin yolu etnik köken, inanç, cinsiyet ayrımı yapmadan insanların potansiyelini aramak, anlamak ve o potansiyeli geliştirmeye zaman harcamaktan geçiyor. Dünyanın hali orta yerde... hazırlıklı olunmalı! Geleceğe hazırlıklı olmayanların bir gece ansızın başlarına çok işler gelebilir!
Selam ve Dua ile. 17/07/2008 Kaynak : Müslüm ÜZÜLMEZ (Sivil Düşünce)
Bu yazı toplam 750 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com