1. YAZARLAR

  2. Selim KAYA

  3. Futbolcu transferleri üzerine
Selim KAYA

Selim KAYA

Yazarın Tüm Yazıları >

Futbolcu transferleri üzerine

A+A-

Geçen hafta içerisinde bizim bölgeden profesyonel bir futbol takımı (Futbolcu hakkında kötü izlenim bırakmamak için takım ismini vermiyorum) gururla bir forvet aldığını duyurdu. Kim olduğuna baktım. Bir sezonda 27 maç oynamış ve 2 gol atmış.

“Futbolcu alırken uyanık olmak lazım”

Bazen bir forvet alırsınız, sonra transfer sezonu kapanır ve devre arasında da iyi bir adam bulamadınız. Ne yaparsınız? Eğer elde başka alternatif yok ise o adamı mecburen oynatır ve her maç öncesinde gol atması için dua edersiniz. Sezon sonunda da ondan kurtulduğunuz için muhtemelen şükredeceksiniz. Sonra o futbolcuyu o ligde kimse transfer etmeyeceği için ya bir alt lige gidecek veya da uyanık bir menajer başka bir gruptaki bir yakıma bin bir hikaye anlatarak monte edecek. Bunun örneklerini vaktinde Diyarbakır'da da çok gördük ve hala da görüyoruz.

 

Feyzi İlhanlı'nın Diyarbakır sevgisi

Spor Toto 3. Lig 2. Grup'ta bir takımımız var. Diyarbekirspor, kulüp başkanı Feyzi İlhanlı 2 sezon boyunca hayal ettiği bir üst lige çıkmak için harcadığı paranın haddi hesabı yok. Bu iyi niyetli hemşerimiz Diyarbakırspor'a olan sevdasından dolayı bu işe katlanıyor diye düşünüyorum. Zira başka da bir nedeni olduğunu sanmıyorum.

 

Kör döngü olmasın

Son 2 sezondur şampiyonluğu kıl payı kaçıran Diyarbekirspor, bu sezon hedefine ulaşmak için yeniden transferlere başladı. Şampiyonluk uğruna yine büyük paralar harcandı. Ancak geçen sene ve ondan önceki senelerde olduğu gibi takım hazırlık maçlarında kötü sonuçlar alıyor. Bu sezon yapılan onca transfere rağmen Diyarbekirspor ilk hazırlık maçında Bergama Belediyespora 2- 1, ikinci hazırlık maçında da Cizrespor'a 2- 0 yenildi. Şimdi bakıyorum da geçen sezonlarda olduğu gibi bu sezon öncesinde de takımımız hazırlık maçlarında çok kötü sonuç alıyor. Bu ne demek peki? Bu ligin ilk maçlarında puan kaybı demek, son iki sezonda bunu yaşadık, gördük. Taraftarların bir daha aynı şeyleri yaşamak istediğini sanmıyorum. Sözüm o ki, kör döngü olmasın.

 

Teknik direktörler analarının gözü

Türkiye'de hemen bütün teknik adamlar analarının gözüdür. Hazırlık maçlarında takımları yenilince, “Biz hazırlık maçlarındaki sonuçları lig için ölçü almıyoruz” şeklinde açıklamalar yapıyorlar. Hazırlık maçlarını kazandıkları zaman da, “Oynadığımız 5 maçın (Bu rakam maç sayısına göre değişebilir) tamamını kazandık. Takımda mükemmele yakın bir uyum var. Lige kadar bu sorunu da aşar fırtına gibi eseriz” şeklinde göğsünü kabarta kabarta anlatıyorlar. Üç aşağı beş yukarı söyleyecekleri şeyler bunlardan ibaret. Her iki durumda da takım lige kötü başladığı zaman da bu kez, “Yeni transferler henüz takıma yeterli derecede uyum sağlayamadı. Bize 3- 5 hafta daha lazım” şeklinde açıklamalar yapılıyor bu sefer. Son 10 yıldır Diyarbakır takımlarından duyduğum laflar bunlardan ibarettir. Bence yol yakınken Diyarbekirspor, transferlerini yeniden gözden geçirmeli ve gerekirse zaman kaybetmeden transfere yönelmelidir. Yoksa yine taraftara ve harcanan paralara yazık olacak. (Özgür Haber Gazetesi)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT