1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Futbol ciddi bir iştir!
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Futbol ciddi bir iştir!

A+A-

Merhaba Sevgili Diyarinsesi okuyucuları, uzunca sayılacak bir aradan sonra tekrar birlikteyiz. Umarım bu kez birlikteliğimiz daha uzun ömürlü olur.

Futbol ciddi bir iştir; bu kadar büyük paraların döndüğü bir işi, aklı başında hiçbir insan ''ciddiyetsiz işler'' sınıfına koyamaz. Eğer futbol ciddiyetsiz ve sıradan bir faaliyetse, söyler misiniz, talep ettiğiniz bunca paranın mantığı ne? Gayri ciddi bir işe dünyanın hangi enayisi bunca büyük paralar harcar!
Beyler bayanlar; futbol sandığınızdan daha ciddi ve daha saygın bir iştir. Üstelik hem bilimsel hem de profesyonelce icra edilen bir iştir.

Ama bu Pazar Diyarbekir şehir stadyumunda sahnelen futbol, ciddiyetsizliğiyle Akademilerde ders olarak okutulacak cinstendi. Maçı izlerken aldığım notlar, bir taraftan her saniye hızla artarken, öte taraftan da saha içindeki rezaletin tanığı olarak da beni aynı hızla beni utandırdı. Beni utandırmaya kimin ne hakkı var ki?

Yanlış anlaşılmasın, utancımın kaynağı sahada şekillenen skor filan değildi. Futbolu bilenler, her tür skorun futbola dair ve futbola içkin olduğunu bilirler. Futbol üç skorlu bir oyundur. Amenna. ama ya oyun? Ya karakter? Ya da futbolun olmazsa olmazları olan temel prensipler. İlkeler. Oyun kurgusu, oyun sistemi, taktik düşünce ve ana strateji.?

Galiba Diyarbekir'de herkes futbolu çok iyi biliyor; Diyarbekir bir futbolu bilenler şehri! Peki ama söyler misiniz bu ne hal? Madem futbolu bu kadar iyi biliyorsunuz neden takımlarınız hala üçüncü ligler de ikinci liglerde sürünüyor? Bu nesnel durum size bir şey anlatmıyorsa, başka da hiçbir hakikatin size durumu izah etmeye gücü yetmez.

Futbol ne sizin bildiğiniz ne de pespaye Türk futbol yorumcularının beyninize şırınga ettiği o melez zehir değildir. Bir kere Türk spor yorumculuğunun dermanı olsa kendi keline sürer! Bir kalemde geçiniz onları.
Futbol; futbol topuna eziyet etme sanatı değildir; futbol, oyuncunun deliler gibi sağa sola koşuşturması hiç değildir. Futbol ''onBİR'' oyuncunun oyun içi, iç ilişkilerinin belli bir kurgu içinde yapılandırılması ve icra edilmesidir.

Futbolun ana halkası teknik direktördür. Oyuncular önceden ezberletilmiş davranış ve hareketleri uygulamakla görevlendirilmiş aktörlerdir. Sanıldığının aksine oyun üstünde oyuncunun belirleyici etkisi yoktur. Oyun bütünüyle teknik adamın tasarladığı ve tıpkı bir tiyatro piyesinde olduğu gibi, oyuncunun uygulamaya çalıştığı şeydir.

Siz ağzı köpük saçarak'' transfer, transfer'' diye bağıran futbol cahillerine sakın kanmayın. Transferden önce ve daha acil olarak yapılması lazım gelen yaşamsal şeyler var. Ortada iyi bir teknik adam yokken nasıl olur da transferden söz edersiniz!

Biliyorum, yazı biraz savruldu ama bunları söylemem gerekiyordu. Şimdi tekrar oyuna dönebiliriz. Aldığım notlara baktığımda en başa 1- '' bu takımın bir oyun merkezi yok'' notunu düşmüşüm. Eğer oyun içinde oyunu çekip çevirecek bir oyun merkeziniz yoksa, oyunun iki yönünü tek eksen üstünde oynama imkanınız kalmaz. Hücum ve savunma prensiplerini ortak akılla yerine getiremezsiniz.

2- Açılış paslarıyla oyunu organize etmek yerine takım kalecinin ''kaleci atışlarına'' bel bağlamış! Takım kaleci atışlarıyla ilerde mevzilenmeye çalışıyor. Ama kaleci atışları garanti pas kategorisinde değil ki. Dolayısıyla kontrol edemediğiniz her top rakip hücumuna dönüşerek sizi tehdit eder. Bu zavallı duruma neden kendi elimizle düşeriz ben de buna bir anlam veremiyorum.

3- Üçüncü ligte duran top çalışmasının önemini inkar edemem; ama bu basit hazırlıklı için bile hiçbir şey yapılmamış. Oysa duran top küçük bir organizasyonla büyük tehlikelere dönüştürülebilir.

4- Diyarbekirspor, ikinci topların kapılması için de hiçbir hazırlık ve düzenek oluşturmamış. O nedenle de rakibi sürekli bir baskı altında tutamıyor. Yazık.

5- Hücumda iki kanat da işlevsel değil. Hem kanat oyuncuları kaliteli ortalar yapmayı beceremiyor hem de adrese teslim doğal pas yüzdeleri çok düşük.

6- Oyuncuların top kontrolü çok acemice. Tek hareketle top kontrolü konusunda bütün oyucular sınıfta kalır. Ve daha da önemlisi, oyuncular kontrol ayağı ile hamle ayağını birbirine karıştırıyor ve hepsi tek ayaklı garip varlıklara dönüşüyorlar.

7- Bazı oyuncular sezon sonu yaklaştığı halde hala aşırı kilolu.

8- Bu takımın bir karakteri yok.

Verhasıli; daha yazacak çok şey var ama birazı da diğer yazılara kalsın.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT