26 Ekim 2016 Çarşamba
 • Diyarbakır19 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara8 °C
 • Antalya25 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  126,008
  %0.21
 • Dolar
  3,0765
  %0.15
 • Euro
  3,3579
  %0.39
Eyyüp ARAS


Film Koptu ve Her Şey Sona Erdi Mutlu Musunuz?

04 Aralık 2009 16:39

Ne yazık ki film koptu. Yıllardır oldu olacak, ya tamam ya devam masallarıyla bizi uyutan hükümet ve ona çanak çalan bir takım güç odakları, ne yapıp edip sonunda bir Anayasa gibi duran TEKEL’ in tüm yaşamsal organlarını kopartarak çöpe attı.

Önceleri içki fabrikaları, sonra sigara fabrikaları derken şimdi de yaprak tütünleri kapatma kararı alındı. Burada istihdam edilen yaklaşık 12.000 işçiyi de, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi 4/c maddesi kapsamında geçici personel statüsünde (550 TL maaşla) çalıştırmak üzere, iş sözleşmeleri 31/01/2010 tarihinde feshedilerek işe son verme işlemi kararı verilmiş bulunmaktadır.

Ha bitti ha bitecek korkusuyla işçiler buradaki ekmeklerini kazanmak adına, (Diyarbakırımız için diyorum) tam 12-13 yıllarını verdiler. Hepsi de genç nüfus, yaşları 30-40 arası ve kişi başına 2 veya 3 çocuk sayarsak 560 işçi x 3 = 1680 kişi şu an itibariyle işsiz, ekmeksiz ve mağdur duruma düşürülmüş vaziyette.

Neden? Küreselleşme dediler, özelleştirme dediler, sosyal devlet dediler, IMF dediler, yabancı sermaye dediler. Dediler de dediler. Faturası kime peki, tabi ki emekçilere, çalışanlara, gerçek hak sahiplerine ve alın teri dökenlere gerisi teferruattan ibarettir.

Sosyal devlet anlayışı burada ne yazık ki söylemde kalıyor, adeta kendi söylemlerini kendileri yalanlıyor, tabiri caizse takiye yapılıyor. Benim iş bilmez, yol yordam bilmez insanım da bu masallara kanıyor, bilerek veya bilmeyerek uyuyor uyutuluyor.

Düşünsenize; 1997 tarihinde üretime başlayan “tta” Diyarbakır Tütün İşleme Fabrikası, Dünyada 3’üncü Türkiye’de ilk ve tek tütün işleme tesisi, hem de çok büyük bir tesis, 700 dönüm gibi muazzam bir arazi üzerinde faaliyet gösteriyor ve bunun yanında siyasilerin türlü vaatleri doğrultusunda, bir türlü açılamayan sigara fabrikası sözleri havada kalıyor. “Dondurmam Gaymak” gel afiyetle yiyek misali, biz de bu vaat ve sözleri ağzı açık bir biçimde heyecanla dinliyor, ağzımızın suları akıyordu (tabi yemiyorduk bunları ya olursa mantığı beynimizi kemiriyordu). Gel babam git babam hikaye sona erdi, kalem yazmaz kağıt yetmez oldu ve 13 yıl sonunda dev tesis ani bir kararla kapatılarak kapısına kilit vuruldu.

“Neyine güveneyim ben bu yalan dünyanın” demişti rahmetli halk ozanı Aşık Murat ÇOBANOĞLU, ne kadar haklı değil mi? Neyine ve kime güveneceksin bu alemin. Ülkeyi refaha kavuşturacağız diyenleri mi? İnsanlarımızı yoksulluktan kurtaracağız diyenleri mi? Yolsuzluğa set çekeceğiz diyenlere mi? Kişi başına milli gelir 1200 amerikan doları olacak diyenlere mi? Yoksa, herkese 2 anahtar vereceğiz diyen mantıksız alaycı devlet yöneticilerine mi? Daha neler neler, saymakla bitmiyor ki hangisinin bilmem neyine ve neresine güveneceğiz?

Hepinize de kocaman bir “YUUUUUUHHH” diyorum. Yazık, bu kadar insanın ekmeğiyle oynamak, bu kadar kolay mı? Hiç mi vicdanınız sızlamıyor? Merhamet denen duygunuz nerde kaldı? Siz ancak sahte timsah gözyaşlarını dökersiniz, milletin yüzüne baka baka bol bol yalan atmayı becerirsiniz, başkaca becerdiğiniz bir şeycik yok zaten.

Şimdi kalkıp, “bunlar provoke olaylar, öyle mağdur olma filan yok, hepsinin istihdamını yine biz sağlıyoruz” diyeceksiniz ama sadece kendi yandaşlarınızı kandıracaksınız bu söylemlerinizle o kadar. Kim mağdur kim ne olmuş umurunuzda mı sanki? 

Bu ülkede düzenli olarak her türlü vergisini veren emekçilerdir. Yolsuzluk, hırsızlık, talan yapmayan gerçek alın teri dökenlerdir. Çalmayan-çırpmayan işyeri için canını dişine takan fedakar çalışanlardır. Ama, ne üzücü bir durumdur ki, alın teri sahipleri dışlanıyor mağdur ediliyor, hakları gasp ediliyor. İnsan değil de, bir eskimiş elbisenin sokağa atılması muamelesini görüyor insanlarımız. Kendi ülkemde kendi memleketimde bir yabancıya gösterilen ehemmiyet benim vefakar ve aziz milletime gösterilmiyor. Yazık gerçekten çok yazık, insanın hazmedesi gelmiyor bir türlü. Bir de “işsizlik yok” diye pembe yalanlar atar meydanlarda nara atarsınız.

Ne olacak işçi sınıfının hali düşünen yok. Tek bildiğiniz 4/c başka bir durum söz konusu bile değil. Aylık 600-650 bilemedin 800 TL alan bir mağdurun yerine siz geçin 3 ay siz kendiniz çalışın, eğer refah bir geçimi elde ederseniz tüm emekçi kardeşlerimizle birlikte alınan aylıkları size verelim, “şeref sözü” hem de. Biz siyasiler gibi, “şeref” ve “namus” gibi haysiyet kavramlarını sokakta kullanmıyor, orada burada laf olsun diye söylemiyor, yürekten ve kalpten söylüyoruz var mısınız?

Tüm erk sahipleri hepinize söylüyoruz, yüreğiniz yetiyorsa siz 4/c kapsamında çalışın da görelim.

Vicdan ve merhamet duygusuna sahip iseniz birazcık da olsa, insan hak ve özgürlükleri adına sadece 1 saat tefekkür edin ve öyle karar verin.

Selam ve Dua İle.

eyup-aras@hotmail.com    

  

 

 

Bu yazı toplam 1130 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com