23 Ekim 2016 Pazar
 • Diyarbakır22 °C
 • İstanbul19 °C
 • Ankara13 °C
 • Antalya25 °C
 • İzmir22 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
M.Yılmaz BAY


Film Koptu, Acil Müdahale!

05 Ekim 2009 14:27
Film Koptu, Acilen Müdahale!
 
İstanbul B.Ş.B. karşısında oynanan ve 1-3 mağlup olduğumuz karşılaşma aslında birçok sorunun varlığını su üstüne çıkarması bakımından çok önemli. 8 haftadan bu yana alınan 9 puan aslında kulüp içinde birçok sorunun halı altına süpürüldüğünü gösterdi. Hem yönetim hem de Teknik anlamda yaşanan bu kaotik ortam maalesef bu mağlubiyetle deşifre oldu. İki başlıkla ele almamız gereken sorunlar ve müdahaleler belki bir şekilde bu takımı ileri ki haftalara taşır.
 
Yönetim; sayısı gün geçtikçe ekonomik sıkıntılar büyüdükçe azalan yöneticiler ve eli kolu bağlanmış bir başkan. Ellerinde ki bütün imkânları kullandıklarını ve artık tıkanma noktasına geldiklerini ifade ediyorlar. Her sıkıntılı sürece girdikten sonra temlikler, borçlardan yakınıyorlar fakat bu tablonun böyle olduğu zaten belliydi.   Kentten destek almadıklarını ve yalnız bırakıldıklarını ifade ediyorlar. Bir şekilde haklılarda ancak yönetim oluşurken bundan başka bir tablo beklemek hayalcilikti.
 
Yönetim içinde yaşanan kopmaların bir kısmı fikir ayrılığı bir kısmı ise taahhütlerin yerine getirilmemesi bu yüzünden yavaş yavaş kopmalar başladı.
 
Yöneticilerin Maç sonrası yaptığı “Takımımız içinde bizi sabote eden oyuncularımız var” açıklaması hem takımda sıkıntıların olduğu hem de Yönetimde idare zafiyetinin oluştuğunu ortaya çıkardı. Üstelik bu açıklamanın Futbolcular tarafından duyulması bir takım problemlere gebe. Öte yandan Yönetim tarafından 4 trilyon para harcadık açıklaması karşısında alacaklarını bahane eden oyuncular olması çok ilginç.
 
Taraftarların maç sonrası oyunculara ve hocaya yönelik protestosu yöneticilerin önünde gelişti ve hiç bir yönetici müdahale bile etmedi. Buda şu anlama geliyor “Evet bizde Taraftar gibi düşünüyoruz” Ki maç sonu yapılan açıklamalarda bu tezi destekledi. Kısacası Adana da “Filmin Koptuğu” bir gün yaşandı.
 
Teknik açıdan; Ziya Hoca Bursa maçından sonra “Ekonomik sebeplerden dolayı” takımı motive edemedim diyor. Yanlış geçen yıl 34 maç başı almayan takım şampiyon oldu. Ziya Hoca mağlubiyeti sakatlıklara bağlıyor yanlış. Neden 34 oyuncu transfer edildi sorusunun cevabı Sezon uzun sakatlık var cezalar var kadro geniş olmalı. Eyvallah katılıyorum. Ancak, Mustafa Özkan nerede, Diallo neden oynatılmıyor, İbrahim Ege diye bir adam transfer edilmişti o şimdi asker mi, Ersin Güreler sezon başından beri var bir haftalık Celalettin’den ne beklediniz. Yani Hocam transferlerin hepsini siz yaptınız ancak daha yüzüne bakmadığınız adamlar var.
Sistemine diyecek bir şeyimiz yok ancak Forma bekleyenlere formayı vermeyip daha bir haftalık oyunculara al çık oyna demek biraz haksızlık gibi görünüyor. Desire diye bir adam aldınız ısrarla oynatılıyor hiçbir numarası yok, İbrahim Ülüm iki hafta forma giydi iyi mücadele etti ancak gol atamadı diye kesildi. En azından mücadelesi Desireden 10 gömlek daha iyiydi. Hocanın haklı olduğu taraflarda var bunların en başında Yönetimden Güven veren bir duruş bekliyor. Futbolcuya bir taahhüt verildiği zaman ya zamanında tutulsun yada söz verilmesin diyor. Benim işim futbol ben futbolcumun kafasında parasala sıkıntının olduğu bir ortamda oyuncuma istediğimi veremem diyor ve haklıda. Bunu diyen de yönetimin “En iyi transferimizdir” dediği Ziya Hoca ve en büyük transferimizin sıkıntılarının giderilmesi gerekiyor. Şunu da belirtmekte fayda var Futbolcu profesyoneldir işçidir ve emeğinin karşılığını istemekte haklıdır bunu da sevk ve idare edenler halletmeye mükelleftir.
Çözüm; 1- Temlikler; Bana göre Eski Başkan A.Rahman Yakut’un temliğinden dolayı Federasyonda biriken 1.5 trilyon gibi bir para var ve Sayın Yakut alacaklı olan kişilere verdiği kefaletten dolayı temliği kaldırmıyor. Bu işin acilen halledilmesi ve ilgili kişilere garanti vererek bu sorununun ortadan kaldırılması gerekiyor ve Eski Başkan buna hazır olduğunu ifade ediyor. Ki Sayın Yakut bunu istemekte de çok haklı çünkü borçlular muhatap olarak onu biliyor.
 
2- “Biz istifa etmiyoruz” diyen yönetimden zaten istifa etmesini isteyen yok. Sadece çözüm için güven tazelemeleri gerekiyor zaten 4-5 kişi kadar kalan yönetim çok kısa bir sürede yeni bir yapılanmaya gitmeli. Aksi takdirde istifa etmenize gerek kalmaz çünkü ortada yöneteceğiniz takımda bulamazsınız.
 
3- Başkan Çetin Sümer şuan kadar yanında kalan son adamlarla birlikte büyük risklerin altında bulunuyorlar ve bu takım sadece bu adamların babalarının takımı değil bu kentte birlerinin bu işe sahip çıkması ve geçmişte nasıl yapıldıysa bu dönemde de katkı sağlanması gerekiyor. Aksi takdirde doğacak olumsuzluklardan o ilgililerde sorumludur.
 
4- Yönetimin acil olarak futbol takımı ile ve Teknik heyetle görüşerek sorunlar ve nedenlerini çözümler ve yollarını konuşmalı gerekirse düzeni sağlama adına bazı fedakârlıklar yapılmalıdır.
 
Bana göre bunlar yapılmadığı takdirde gelecek pekte iç açıcı görünmüyor. 
Bu yazı toplam 1866 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com