1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Fevzi İlhanlı'ya Açık Mektup!
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Fevzi İlhanlı'ya Açık Mektup!

A+A-

Sayın Başkan; Bugün Maltepe maçını tam arkanızdaki sıradan izledim. Bunun anlamı şudur, maçı neredeyse ''aynı açıdan ve aynı görüş alanından'' izledik. Sizin gördüklerinizin tümünü bende aynı açıdan gördüm. Şimdi eğer izin verirseniz gördüklerimi sizin tanıklığınızla yorumlamak isterim.

Önce bir tespit; Sizin takımınızın bir oyun karakteri yok sayın başkan. Takımınız ne baskın, saldırgan ve agresif bir karaktere sahip; ne sakin, olgun ve teknik bir karaktere sahip ve ne de; akıllı, pragmatik ve kurnaz bir karakteri var. Bu nokta çok önemli çünkü esasen takıma ve takımın oyununa karakterini veren güç ''yönetimdir.'' Belli ki yönetiminizin belirgin bir tarzı yok ve takım öksüz melezler gibi, karaktersiz bir oyun oynuyor.

Açık ki psikolojik açıdan çok ciddi sorunları var bu takımın ve takıma iyi rehberlik edilmiyor. Bu durumun yol açtığı ikinci sorun ise, güven ve inanca dayalı bir yöneten yönetilen ''ilişkisi inşa'' edilmemiş. Yazık.

Şimdi maçın kendisini birlikte yorumlayalım sayın başkan; Dilerseniz önce defanstan başlayalım.

1-Defans oyuncularının hiç birinde top kontrolü yeteneği gelişmemiş. Oyuncular mahalle arasında öğrendikleri şekliyle topu kontrol ediyor ve bu durum da defanstaki top kayıplarının ana sebebidir. Oyuncularınızın bir an önce hamle ayağı ile kontrol ayağını doğru kullanmayı öğrenmeleri gerek.

2-Defans oyuncuları ne alan savunmasını biliyor, ne de adam markajını. Alan paylaşımında sıkıntı yaşayan defans oyuncuları her seferinde hem alanlarını kaybettiler, hem de markaj yaptıkları rakip oyuncuyu kaçırdılar. Sağ ve sol savunma için sahaya sürülen iki oyuncu da, top kullanmayı bilmedikleri gibi, Stoperlere seçenek olmayı da bilmiyorlar. Durum böyle olunca olgun atak geliştirmek, oyunu geriden kurmak hayal oluyor.

3-İki stoper de oyun kurucu niteliklere sahip değil; ve en kötüsü de çevre kontrolü yapmıyorlar. Oysa gerilerinde herhangi bir rakip oyuncu olmayacağına göre, çevre kontrolü yapabilecek en uygun pozisyonda oynuyorlar. Çevreyi kontrol etmedikleri için kendilerini her zaman rakip baskısı altında sanıyor ve sadece topa uzun vuruşlar yapıyor.

4-Defansımızdan akıllı paslar çıkmayınca orta saha da oynayan oyuncular, rakiple itişen, rakibi bozmaya çalışan ve top kapmak için etrafa deli danalar gibi saldıran hamallara dönüşüyorlar. Sanırım bu maçta, teknik adam daha çok defansa yardım edin dediği için de orta saha oyuncuları tipik stoper gibi, defansın içinde kayboldular.

5-Defans ve orta sahasının hali bu olan bir takımın Hücum hattı mucizeler yaratamaz; nitekim hücumda oynayan oyuncular da aynı kaosun içinde kayboldular.

6-Bir bütün olarak takım bu durumda olunca, kendisinden daha kötü bir takıma yenilmek kaçınılmaz oluyor. Maltepe maçı kırk gün kırk gece oynansaydı bile bu takım galip gelemezdi. Bırakın galibiyeti gol bile atamazdı.

7-Takım ve oyuncular bu durumdayken teknik heyetiniz ne yapıyordu? Bereket versin hemen arkanızda oturduğum için Teknik direktörünüzün her ıslığını, her el işaretini ve her sözlü talimatını duyma olanağına sahiptim.

8-Bir pozisyonda kaleci çok doğru bir kararla topu sağ hücumcunun önüne attı. Teknik direktörünüz ne yaptı? Kaleciyi azarladı ve uzun vurması gerektiği talimatını verdi. Ben kalecisine bu talimatı veren teknik adamın üstünü çizerim. Futbol felsefe kriterlerime göre bir teknik direktör eğer yetersizse kalecisine bu talimatı verir.

9-Sonuç olarak sayın Başkan; Takımın kimyası bozulmuş, takım bir futbol takımı olduğunu unutmuş! Ya da hatırlamıyor. Takıma eski kimyasını, özgüvenini ve savaşçı karakterini sağlayacak olan Mehmetxan Akanı Diyarbekire eski yetkileriyle gönderin. Unutmayın hem Bal ligindeki başarı ve hem geçen senin ilk yarısındaki başarının arkasındaki motive edici güç ve Köprü Mehmetxan dı.

10-Acil olarak takıma karakterini kazandıracak önlemler almalısınız, bu kötü gidişatın önünü alamazsınız; Takım yenilebilir, ama takım karakteri olmayan bir oyun oynayamaz.

11-Acil olarak takıma oynayabileceği basit bir oyunu monte etmek gerek. Çünkü önceden tasarlanmış bir oyun olmadan, futbol oynamak imkansızdır.

12-Takım fiziksel olarak güçsüz, çok acil olarak maç kondisyonu artırılmalıdır.

                                   

Saygılarımla

Ali Fikri IŞIK.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT