28 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır13 °C
 • İstanbul13 °C
 • Ankara9 °C
 • Antalya18 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  127,004
  %1.19
 • Dolar
  3,1105
  %0.78
 • Euro
  3,3880
  %0.61
Erkan ARKUT / Diyarinsesi.Org Yazarı


Fethullah Gülen ve Erdoğan arasındaki güç savaşı ve kazanan taraf…

27 Aralık 2013 Cuma 08:55

Dünyada her yer kan gölü… Dünya adeta Mehdiyetin noksanlığını haykırıp duruyor. Sevgisizlik, merhametsizlik, gaddarlık, bölünmüşlük, parçalanmışlık, kavga ruhu dünyanın her yerini sarmış durumda. Türkiye'de de yaşanan bu son olaylar samimi Müslümanları çok rahatsız ederken birtakım çevreler de Müslümanların birbirlerine düşmesini büyük bir zevkle ve heyecanla seyrediyorlar. Oysa bu çekişme Türkiye'nin hayrına değil, tam tersine ülkede çok olumsuz etki yapar. Çünkü Müslümanların birbirleriyle mücadelesini Allah haram kılmış. Allah öyle bir durumda müminleri mağlup edeceğini, güçlerini ellerinden alacağını, basiretinizi ve ferasetini kapatacağını, kalplere korku salacağını bildiriyor. Bu yüzden kimse Tayyip Erdoğan ile Fethullah Gülen'in birbirine düşmesini teşvik etmesin.

Fethullah Gülen yaptığı konuşmada, ettiği aleyhte duada “ben hırsızlık yapanlara, yolsuzluk yapanlara” bunları söyledim diyor. Bu da olmaz. Çünkü her insan günaha girebilir, her insan yanlış yapabilir. Böyle lanetleşmek olmaz. Bu dünyada yanlış yapmayan insan var mı, hata yapmayan, günah işlemeyen tek bir insan var mı? Sonuçta karşı tarafta Müslüman, onlar da kardeşlerimiz. Hata yaptıysa tövbe eder ve Allah da affeder. Müslüman bağışlayıcı ve affedicidir. Biz her harama girene lanet okursak dünyada insan kalmaz o zaman. Ama münafıklara lanet okunur. Allah Fethullah Gülen'in tüm aleyhteki dualarını münafıklara yönlendirsin. Çünkü münafıklar haindir, bu yüzden de cehennemin en derin tabakasına atılırlar. Münafığın affı yok zaten.

Eğer Allah, insanları zulümleri nedeniyle sorguya çekecek olsaydı, onun üstünde (yeryüzünde) canlılardan hiçbir şey bırakmazdı; ancak onları adı konulmuş bir süreye kadar ertelemektedir. Onların ecelleri gelince ne bir saat ertelenebilirler, ne de öne alınabilirler. (Nahl Suresi, 61)

Sonuçta Fethullah Gülen'in duasını günahkâra yönlendirmesi olmaz. Biz onlara dua edeceğiz, iyilikleri için gayret edeceğiz. Eğer hata yapan varsa hapse girer ama Müslümanlıktan çıkmaz. Hapisten çıkar, yine mümindir. Hapisten çıkar, tövbe eder ve samimi Müslüman olarak hayatına devam eder. Ama münafık hapisten çıktığında da aynı şekilde hainliğe devam eder. Sürekli gaddarlık, acımasızlık ve hainlik peşindedir. Bu yüzden Fethullah Gülen hocanın duası münafıkların üzerine olsun.

Müslümanların en bariz vasıflarından biri affedici olmasıdır. Ayette Allah “affı tut, iyiliği emret, kötülerden yüz çevir” diyor. Bizim vasfımız bu olduğu için böyle hareket edeceğiz. Allah birçok ayette affı ve sabrı müminlere emrediyor. Ayrıca müminler de günaha girebiliyorlar ama bile bile günahlarında ısrar etmiyorlar. Sürekli Allah'tan bağışlanma diliyorlar. Bu yüzden diğer Müslümanlara hep güzel dua etmeli, dualar hayra, barışa ve sevgiye yönelik olmalı. Ayrıca bir insan günah işlediğinde ve tövbe ettiğinde Allah onu affedeceğini söylüyor. Bir insanı Allah affettikten sonra diğer insan affetmese ne olur?

Sizden, faziletli ve varlıklı olanlar, yakınlara, yoksullara ve Allah yolunda hicret edenlere vermekte eksiltme yapmasınlar, affetsinler ve hoşgörsünler. Allah'ın sizi bağışlamasını sevmez misiniz? Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. (Nur Suresi, 22)

Sonuç olarak şunu söylemek istiyorum. Gülen ve Erdoğan arasındaki çekişme kimseye fayda sağlamaz, bu güç savaşında kazanan taraf da olmaz.  Allah “yapmayın, çekişmeyin, birbirinize düşmeyin” diye emrederken bu savaştan kimse kazançlı çıkamaz. Bu yüzden her iki taraf da ülkenin hayrı için, Türk halkının huzuru için alttan almalı, büyüklüğünü göstermeli, mümin ahlakı sergilemeli diye düşünüyorum…

"Öyle bir fitneden sakının ki, o, içinizden sadece zulmedenlere isabet etmez (umuma sirayet eder) ..." (Enfal Suresi, 25)

Bu dargınlıkta karşılaştığında ilk defa selam verip barışan en hayırlı olandır (Buhari)

Bir Müslümana din kardeşini 3 gün 3 geceden fazla terk etmesi haramdır (Buhari)

Bu yazı toplam 2228 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com