21 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır19 °C
 • İstanbul19 °C
 • Ankara12 °C
 • Antalya20 °C
 • İzmir18 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,496
  %0.79
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3559
  %0.35
Celal GÜNEY


Feshane'de de siyaset

24 Kasım 2014 Pazartesi 08:37

Geçtiğimiz hafta Diyarbakır kenti İstanbul'a taşındı. Feshane'de yapılan etkinliklerde kentin tanıtımı yapıldı.

Diyarbakır Kültür ve Turizm Musiki Derneği (Diktum-Der) tarafından başlatılan tanıtım projesi kapsamında 3 gün boyunca İstanbul'da çeşitlik etkinliklerle bir ilk başarıldı. Bu tanıtım için Dernek Başkanı Kenan Aksu'nun son bir yıldır nasıl bir uğraş verdiğine defalarca şahit oldum. Bugüne kadar yapılmaması bile çok büyük eksiklik olan Feshane Günlerinde neden Diyarbakırımız yok diye çırpınan bu insanların emeğine balta vurulmaya çalışılmasını doğrusu ne akıl, ne mantık götürmüyor.

Siz bakmayın öyle fiyasko, miyasko söylentilerine, senelerdir Feshane'de neredeyse diğer tüm kentlerin tek tek tanıtım günleri yapılırken Diyarbakır adına ortada hiç bir şey yoktu. Bu yıl yapılan etkinliği organize eden başta Diktum-Der  ve Diyarbakır Valiliğini kutlamak gerekirken işin içine başka şeyler sokarak siyasete kurban edilmeye çalışılması bence hiç doğru bir tutum ve geçerli bir politika değildir.

Evet Feshanedeki tanıtımlarda elbette eksiklikler, aksaklıklar olmuştur. En azından Diyarbakır Kentinin özüyle, kültürüyle, tüm benliğiyle tanıtılması adına bunun bir ilk olduğunu bu kadar eksikliklerin hoş görülebileceğini herkesin bilmesi lazım. Başlangıçlar her zaman sıkıntılı olmuştur. Önümüzdeki seneler çok daha tecrübeli bir şekilde bu organizasyonda yer alacağımızı çok iyi biliyorum. 

Neymiş efendim işin içinde Belediyeler yokmuş, olmamaları kendilerinin hataları ve çok büyük eksiklikleridir. Bu organizasyonda olmamalarının nedenlerini okuyunca hiç şaşırmadım. Her şeyin içine siyaset bulaştırıp, işin içinden sıyrılmak buna denir.  Bir tanıtım programında bile, belediyelerin katılmama olayını götürüp Kürt Halkı Politikasıyla başlayan nedenleri sıralamalarını hiç doğru bahaneler olmadığını hatırlatmak lazım. İliğimize kadar siyasetin, kenti ve insanları bölmekten başka ne işe yaradığını birileri çıkıp mutlaka izah edecektir.

Siyaset uğruna her şeyde bir alternatif yaratma politakasının bir an önce gözden geçirilmesi vakti gelmedi mi. Bunun kaybedeni sadece Diyarbakır olur. Altı üstü bir kentin tanıtımında bile kurumların çekişmesi kente zarardan başka bir şey getirmez. Gönül arzu ederki, fikirler politik anlamda uyuşmasa bile, Diyarbakır Kenti adına keşke kalpler buluşsaydı. Ama maalesef bu kentin kaderinde var diyelim ve noktayı koyalım.

Diktum-Der kent adına hayati derecede önemli işleri birileri yapmayınca göreve soyundu ve başardıda. Yakında Altın Sur Film Festivali içinde hummalı bir çalışma içinde olduklarını biliyorum. Belediyeler yine böylesi bir tanıtımda yer almak istemedikleri, alternatif bir proje üstünde duruyorlarmış. Olaya sadece kent tanıtımı adına biraz objektif bakarsak, ismi ha Amed Fim Festivali olmuş, Ha Altın Sur olmuş bu çok mu önemli. Ne zamanki bu kentte yapılan bu işleri siyaset dışına taşırsak işte o gün bu kent kurtulur. Bu ne zaman mı olur, bence hiç bir zaman. Allah Diyarbakırımızın yardımcısı olsun. 

Bu yazı toplam 7873 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
YORUMLAR
Balık Baştan Kokar !
mbk
Sevgili Güney, söylediklerinizde belki haklı olabilirsiniz, ancak şunu unutmayın gücü ele geçiren maalesef demokrasiden ve hayatın gerçeklerinden uzaklaşıp ya kişisel veya örgütsel ( parti ) menfaatlerini gözetir hale geliyor ! Türkiye için AKP yi, lokal olarak da HDP yi örnek verebiliriz. Ama tüm bunlar iletişim ve tanıtımın en önemli ayağı olan Web sitesi ( Diktümder adına ) kurmaya engel değildir !
27 Kasım 2014 Perşembe 00:59
46.196.167.111
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com