22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır15 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara11 °C
 • Antalya19 °C
 • İzmir19 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Celal GÜNEY


Feshane rüzgar gibi geçti

01 Aralık 2014 Pazartesi 10:14

İlk kez yapılan Diyarbakır Feshane Günleri rekorlara imza atarak tamamlandı. Gelen resmi bilgilere göre 800 Bin'e yakın kişinin ziyaret ettiği, tanıtım günlerinde özellikle son gün iğne atsan yere düşmeyecek derecede kalabalıktı.

Tadına doyamadık, memleket kokusunu almak bile bizlere çok güzel anılar bırakıp, rüzgar gibi geçip gitti. Önümüzdeki yılı şimdiden beklemeye başladık.

İSTANBUL-DİYARBAKIR KÜLTÜR FESTİVALİ

Bu arada, Tanıtım kapsamında düzenlenen Diyarbakır Turizm Zirvesini de biraz konuşmak lazım. Diyarbakır Valisi Sayın Hüseyin Aksoy burada harika bir sunum ve konuşma yaptı. Katılımcılar arasında olan ülke Turizmine yön verecek çok önemli isimler vardı. Özellikle Türsab Başkanı Başaran Ulusoy'la yakın temas sağlayan Vali Aksoy ve Diktumder Başkanı Kenan Aksu önceden hazırladıkları projeler için şimdiden olumlu destek sözü aldılar. Konuşulan projeler arasında  en önemlilerinden bir tanesi Diyarbakır-İstanbul Kültür Festivali için olur sözü alındı. Türkiye'nin güzide iki kentinde karşılıklı olarak festival düzenlenecek. Bu kapsamda iki kentin sanat, edebiyat iş dünyasından kişiler karşılıklı ziyaretler yapılacak. Binlerce işadamını Diyarbakır'a taşıyacak bu proje üstünde durulursa Diyarbakır'ı ekonomik anlamda uçurur.

ULUSLARARASI ALTIN SUR FİLM FESTİVALİ

Aksu'nun bir diğer projesi ise dünyada söz getirecek olan Uluslararası Altın Sur Film Festivali içinde olumlu görüş alındı. Altın Sur Film Festivali sadece Türk filmleri için değil, dünya çapında bir proje olduğu için, festival kapsamında hem yerli, hem de yabancı sanat dünyasından insanların akın akın Diyarbakır'a gelecek. Dünyada ses getirecek böylesi projeleri hayata geçirmek için, özellikle başta kent dinamikleri olmak üzere herkesin destek olması gerekiyor. İşi sulandırmak ya da siyaset katmak Diyarbakır için büyük kayıp olur. Bu işin tek siyasi yönü ortak payda Diyarbakır olmalı. Yoksa günlük siyaset arenasında zaten fazlasıyla malzeme mevcut, bu nedenle kimse bu işleri siyasi argüman yapmaması lazım. Daha bir çok önemli projenin konuşulduğu Turizim Zirvesinde çok önemli kararlara imza atıldı. Tabi bunca önemli insanı bir daha kolay kolay bir araya getirerek bu işlere destek alamayız. Bu nedenle Diyarbakır'ın bu tarihi fırsatı kaçırması çok büyük kayıp olur. 

Sadece bahsettiğim bu iki projenin bile hayata geçirilmesi Diyarbakır'ı hakkettiği Dünya çapında kentler arasına sokacak. Dolaylı dolaysız en az 100 Bin kişiye yeni istihdam ve iş alanı, Diyarbakır'ın ticari hayatına getireceği hareket ve ekonomik canlılığı herkesin iyi görmesi lazım.

BAKAN TANER YILDIZ, AYAKKABISINI BIRAKIP GİTTİ

Festival ile ilgili tanıdık, tanımadık çok fazla arayan var. Gözleri dolu dolu duygulanarak bu işe ön ayak olanlara teşekkür edenler var. Bu arada Festival'de yaşanan bazı küçük anekdotlar var, bunlardan bir tanesi Enerji Bakanı Bakanı Taner Yıldız'ın yanına gelen bir kişi ayakkabılarının eski olduğunu bakana söylediğinde, Bakan Taner Yıldız derhal ayakkabılarını çıkararak bu kişiye verdi, onun eski ayakkabılarını da giyerek festivalden çok olumlu izlenimlerle ayrıldı.

Diyarbakır Feshane Günleri neredeyse 4 gün boyunca tüm ulusal ana haber bültenlerinde öne çıktı. Üstüne para versen yaptıramayacağın derecede kentin reklamı ve tanıtımı yapıldı. İş ve siyaset dünyasından sayısız kişilerin akın ettiği festivalde halaylar çekildi. Gönül arzu ederdiki bu halayın içine siyaset sokmadan herkesimden insanımız olsaydı. Olsun bir başka sefere diyoruz artık yapacak bir şey yok. Bu nedenle bu işi geliştiren ve cesurca sorumluluk alan Diktumder'e destek olunması lazım. Yoksa tabela dernek gibi binlercesi var, önemli olan iş yapana sahip çıkmak.

Bu arada Diktumder'in İstanbul iline şube açma girişimi var, bu projede gönülden yer alacağımı, bu kutsal kent için yapılacak en küçük bir çalışmanın ibadet olduğunu bilenlerdenim. Bu işi yapmaktan onur duyarım.

Bu yazı toplam 8363 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
YORUMLAR
ÖNCELİKLER NEDİR ?
mbk
Diyarbakır turizmine yapılacak en önemli katkı turizm firmalarının bölge için hazırladıkları turların hiçbirinde Diyarbakır da gece konaklaması yok, bu durum çok düşündürücüdür ! Bölgenin en büyük kenti olacaksın, açık hava müzesi olacaksın, 12-13 bin yıllık tarihin olacak, dünyanın en uzun kent surlarına sahip olacaksın v.s, v,s ama bölgeye yapılan turistik turlar Diyarbakır dan başlayacak ama konaklama yok ! Bu abesle iştigaldir !!!
01 Aralık 2014 Pazartesi 15:16
46.196.167.111
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com