25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır23 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara16 °C
 • Antalya29 °C
 • İzmir23 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,530
  %0.25
 • Dolar
  3,0791
  %-0.16
 • Euro
  3,3439
  %-0.32
Mücahit CAN / Diyarinsesi.Org yazarı


Ezan

10 Haziran 2011 Cuma 14:15

Farzları yerine getiriyor olsam da, aslında ibadetlerim içime sinmiyor. Kendimi iyi bir Müslüman olarak görmüyorum. O kadar çok eksiklerim var ki, anlatamam. Bunun yanında günah işlemekte mahirim. Yani ismim gibi 'Mücahit' değilim, amma velâkin...

Günahkâr da olsam, birisinin Allah'a, Resûlü'ne, Kurân'a, Ezan'a, din büyüklerimize veya kutsal yerlere dil uzattığını ya da saygısızlık yaptığını duyarsam, işte o zaman ismimle müsemma olurum. Bu konuda kendimde bir gevşeklik görmektense, bin defa yok olmaya razıyım.

Eğer birileri ezanı Arapçadan başka bir dile çevirmeye kalkışırsa, dünyanın en güçlü orduları dahi bellerinde olsa ve yeryüzündeki bütün toplar-tanklar onlara desteğe gelse, ben yine de hiç tereddüt etmeden karşılarında olurum.
              
Belki ben bir kişiyim, ama aynı zamanda milyonlarca Müslüman'ın da düşüncesini dile getiren biriyim. Bizim için dinimiz ve dolayısıyla ezanımız; milliyetimizden, aidiyetimizden ve diğer tüm değerlerimizden de daha önce gelir!

Kim Müslüman'ın ortak, evrensel, kutsal sesi olan ezanın, Arapçadan başka herhangi bir dille okunmasına çalışır ve bu konuyu tartışmaya dahi açarsa, biz onu 'saygısız' kabul ederiz. 

Tecrübeyle sabittir ki, ezanın Arapçadan başka bir dille okunmasına Müslümanlar asla rıza göstermez ve izin de vermezler. Bilindiği üzere, bu konuda geçmişte yanlış adım atmış olanlar kısa bir süre sonra tarihin sayfalarına isimlerini 'rezil kimseler' olarak yazdırmışlardır.    
      
Umarım ki bu tepkimiz, ezanın Arapçadan başka bir dille okunmasına tevessül edenlere gereken mesajı vermiştir. Zira bu konuda Müslüman'ın hoşgörü göstermesini bekleyenler, cahillerden başkası değildir.

Evet, ben iyi bir Müslüman olmayabilirim, ama yeri geldiğinde büyük bir şeref ve şevkle, varlığımı İslam'a ve onun mübarek sesi olan 'Ezan'ın dokunulmazlığına armağan etmekten kaçınmam; milyonlarca Müslüman gibi...

Mücahit Can

Yorumlarınızı mucahitcan@superonline.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Bu yazı toplam 10370 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com