1. YAZARLAR

  2. Saffet AZBAY

  3. 'Ey Mazlum Diyarbakırspor'
Saffet AZBAY

Saffet AZBAY

Gazeteci ve Televizyon Program S
Yazarın Tüm Yazıları >

'Ey Mazlum Diyarbakırspor'

A+A-

Yıl 1989'dü. O zaman ilkokuldaydık. Diyarbakırspor'a ilgi duymaya başladığımız ilk yıllardı. 1986'da Diyarbakırspor, Adana Demirspor'la girdiği şampiyonluk mücadelesinde son haftada 2.Lig'e çıkarken o şampiyonluğun heyecanını fazlasıyla hissedecek yaşta değildik. Bu nedenle ilk unutulmaz heyecanımızı 1989'da yaşadık. 2.Lig'in son haftası,rakip Mardinspor. Diyarbakırspor kazansa 2.Lig'e kalacak,berabere veya yenilgi halinde ise tarihinde ilk kez 3.Lig'e düşecekti. Mahşeri bir kalabalık vardı. Tribünler adeta üst üste binmiş şehirde hayat durmuştu. 1-1 devam eden maçın 89'üncü dakikasında rahmetli ' Kelebek Levent' düşürüldü, hakem Özcan Oal penaltı verdi. Hayatım boyunca kritik anlarda izlediğim tek Diyarbakırspor penaltısıydı ve kaptan Recai gole çevirince Diyarbakırspor kümede kaldı. Bu arada belirteyim Diyarbakırspor kader anlarında penaltı kullandığında heyecandan bakamıyorum.

Aradan 23 yıl geçmiş. O zaman çocuktuk,şimdi olgunlaştık. Ama yüreğimizdeki Diyarbakırspor sevgisi hep devam etti. Diyarbakırspor'dan başka bir takımı asla tutmadım. 3 büyükler bana itici gelir. Diyarbakırspor hangi konumda olursa olsun benim için 'tek büyüktür.' Bir çok Diyarbekirli gibi başarılarına değil renklerine,armasına bağlıyım. Diyarbakırspor denilince kendimden bir şeyler buluyorum. Diyarbakırspor her ne kadar kendi kentinde bugünkü belediyeler ve valilik başta olmak üzere ihanete uğrasa da taraftarın gözünde bir başkadır. Bu uğurda çok bedel ödemiştir taraftar. Bir çok arkadaşımız kardeşimiz ya heyecandan ölmüş, ya da trafik kazalarına kurban gitmiştir. Onların anıları tek tek gözümün önüne gelince gözyaşlarına hakim olamıyorum.

İşte bu duygularla bu sabah Ankara'ya uçacağız. Heyecanımız dorukta ama aynı zamanda umut doluyuz. Çünkü kendi kentinde ihanete uğrayan, dışarıda da dışlanan bir Diyarbakırspor bana göre bu ülkenin en mazlum takımıdır. Onu yürekten seven, halkın oylarıyla seçildikleri halde kapanması için her şeyi yapan ve bu uğurda birkaç otobüs tahsis etmeyi bile fazla gören belediyeler, kulübün kapanması için bir ilke imza atarak dava açan kent yöneticilerine inat bugün kilometrelerce yol kat ederek ülkenin her yanından Ankara'ya akın edecek taraftarlar ile gelmediği halde dualarıyla bu heyecanı hissedecek olan sevenlerinin yüzü hürmetine ligde kalmalıdır. Allah her zaman mazlumdan yana olmuştur, inanıyorum ki bugün de öyle olacaktır. İşin sahadaki tekniğine ve taktiğine girmeye gerek görmüyorum. Bugün inanç,mücadele,azim ve dualar başarıyı getirecektir. Allah yardımcın olsun ey mazlum Diyarbakırspor.

Önceki ve Sonraki Yazılar