1. YAZARLAR

  2. Saffet AZBAY

  3. Ey Bu Memleketin Yönetenleri
Saffet AZBAY

Saffet AZBAY

Gazeteci ve Televizyon Program S
Yazarın Tüm Yazıları >

Ey Bu Memleketin Yönetenleri

A+A-

Diyarbakırspor, Spor Toto 2.Lig Beyaz Grubun 2.haftasında çok yaklaştığı galibiyeti elinin tersiyle itti. Yenik duruma düştü,pes etmedi,beraberliği yakaladı, penaltısı verilmedi, öne geçti. Ancak tecrübeli Yusuf Şimşek'i bir anlık unutmanın bedelini 2 puan kaybederek ödedi.


Diyarbakırspor'da asker çok ama komutan yoktu. Sahada oyuna yön verecek 2-3 tecrübeli oyuncu olması halinde hem bu maçı rahatlıkla kazanırdı, hem de bu ligde çok iş yapardı. Gençler, çok koşuyor, savaşıyor,hatta öne de geçiyor ama devamını getiremiyor. Bozüyük'ten sonra dün de avuçlarının içindeki puanları kaptırdılar. 2 haftada 5 puan güme gitti.
Maç sırasında şöyle düşündüm. Turgutluspor'un tecrübeli isimleri ile Diyarbakırspor'un gençlerinden bir kadro olsaydı ligi sallardı !.
Geçelim maça. Diyarbakırspor, maça adeta 1-0 yenik başladı. 1.dakika dolmadan Caner'in kornerini takip eden Ömer, kaleci Samet ve savunmanın hatasını kafayla cezalandırdı :0-1. Ömer'in 2008-2009 sezonu başında Diyarbakırspor'a gelip lig başlamadan gönderildiğini bir kenara not edin.


Yediği golden sonra kısa bir süre bocalayan Diyarbakırspor, rakibin üzerine cesaretle gitmenin meyvesini 13.dakikada aldı. Sahanın en iyilerinden olan Mustafa Kuru'nun nefis pasında geçen hafta olduğu gibi bu hafta da Murat Kürüm golünü kaydetti.
Maçı iyi yöneten hakem triosu en büyük hatayı 30.dakikada yaptı. Mustafa Kuru, orta yapmak isterken Ahmet Sağlam hentbol oynar gibi topu elle kesti. Dünyanın her yerinde bunun adı penaltı ama yardımcı hakem İlker Karaciğer önündeki pozisyonda hakem Burak Cem Tahiroğlu'nu uyarmadı.


İkinci yarıya iyi başlayan Diyarbakırspor, 58'de 2-1 öne geçti. Mustafa Kuru, savunmanın arkasına çok iyi sarktı. Kaleciyi geçti,pasını arka direğe çıkardı. Cemal'e de Yeşil-Kırmızılı forma altında ilk golünü atmak düştü.


'Geliyor' dediğimiz 3 puan bir anlık savunma hatası ve teknik heyetin hatalarına kurban gitti. Sahanın en iyileri arasında olan Hikmet ve Mustafa Kuru'nun kenara alınması harakiriydi. Hikmet, savunmanın solunda kusursuz oynarken, Mustafa da çabukluğu ve yıpratıcılığıyla kalan dakikalarda en lazım isim olacaktı.
Tüm bunlara savunmanın affedilmez hatası eklenince tecrübeli Yusuf Şimşek,taçtan gelen topu gol yaptı.  Bu şartlarda kaçan 2 puan kötü ama alınan 1 puan ve atılan 2 gol de gelecek adına umut vericidir diye düşünüyorum.


Asıl  sözüm bu kentin yönetenlerine ve halkına. Sizler Diyarbakırspor'u kaderine terk ediyorsanız bu kulübe uzaydan insanlar mı gelip sahip çıkacak?. Her tarafı kırık-dökük bir stat, bomboş tribünler, valisi ve belediye başkanlarının sahip çıkmadığı bir Diyarbakırspor. Bu mu sizin Diyarbakırla ilgili vizyonunuz?. Kim ne derse desin Diyarbakır kent yöneticileri açısından tarihinin en kara dönemini yaşıyor. Senelerdir hiçbir şey yapılmıyordu,insanlar Diyarbakırspor'la avunuyordu. Onu da üvey evlat pozisyonuna sokarak ölüme terk etmişsiniz. Sahi işgal ettiğiniz koltuklarda neden oturuyorsunuz?. Diyarbakır, sporda son 50 yılın en kötü dönemini yaşıyor. İmajımız yerlerde sürünüyor.Bu şartlarda 30 değil 50 bin kişilik stat yapılsa ne olacak?. Sahi o stat ve tesislerde siz mi çıkıp oynayacaksınız?.Byle giderse o zamana kadar Türkiye liglerinde Diyarbakırspor diye bir takım olacak mı?.

Önceki ve Sonraki Yazılar