1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. EURO 2016 Başlamadan!
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

EURO 2016 Başlamadan!

A+A-Geleneksel futbol yorumculuğunun aksine, henüz Euro 2016 başlamadan ''Milli'' takım ve onun Teknik Patronu Fatih Terim hakkında öngörülerini peşin yazarak, fikirlerimin yaşanacak olan gerçeklikler tarafından sınanmasını bekleyeceğim. Bir öngörü ya da analiz bize olabilecekleri önceden açıklayabiliyorsa onu değerli görme eğilimindeyiz. Çünkü hepimiz gaddar '' fayda mahkemesinde'' yüzleşmeden düşünce olarak düşünceye hak ettiği değeri vermeyiz. vermiyoruz.

Düşünce doğrudan yapmak ile ilişkili olmadığı müddetçe değersiz görünür hepimize. Çünkü soyut düşünce eyleminin erdemine inanmayız. O nedenle de matematik sevmeyiz. Her neyse!! Daha fazla ağzımı bozmaya niyetli değilim.

Bunun bir tür meydan okuma olduğunun pekala farkındayım. Her meydan okuma risklidir ve ben bu riski peşinen göze alıyorum!

Eleme maçları ve son hazırlık maçlarının tümünü izleme fırsatı bulmuş biri olarak, bir şeyin olabilecek en net haliyle söylüyorum. Bu milli takım, bu ''patronajlık'' içinde ilk turu geçme fırsatı bulamadan evine erken dönecektir.
Evine dönecektir; çünkü bu takımın teknik patronu, bu turnuvanın talep ettiği düzeyde, oynanacak olan oyunların Topla, alanla ve zamanla ilişkisini organize edememiş. Topun merkez alındığı bu türden elemeli turnuvalarda topla yapacaklarınız, neredeyse matematik kesinliği taşıyan yapılar üreterek güvenceye alınmamışsa, size sadece rakibin ense tıraşını  izlemek kalır.

Türkiye milli takımının gerek defansta, gerek boş alan da ve gerekse de hücumda top ile bağlantısı keyfi, ucu açık ve sadece oyuncunun yeteneklerine bağlı olarak çayıra salıverilmiş. Defansın açılış pasları için bir model seçilmediği gibi, topun hücum bölgesine taşınmasında hiç bir koridora bağlı olarak da organizasyonlar inşa edilmemiş. Sağ kanatta ne yapacağınız belli değilse, sol kanatta yapacağınız işler orada oynatmayı düşündüğünüz oyuncunun gayretlerine terk edilmişse, merkez hücumlardan mucize beklediğiniz hem tescilli hem de tartışmasızdır.

İkinci olarak Fatih Terim rakiplerini ''nerede karşılayacağına'' karar vermiş değil. O nedenle de her rakip atağı gelip ceza sahasında sonlanıyor. Rakibimizi güçlü bir direnç merkeziyle istediğiniz yerde karşılayamazsanız, rakip elini kolunu sallaya sallaya istediği yere kadar gelir ve siz buna engel olamazsınız.

Hatırlayın; son Slovenya maçında takım 23 dakika süren bir baskı yedi ve Fatih Terim hepimiz gibi bu baskıyı kenardan izledi. Bir teknik adamın takımı, 90 dakikalık bir maçta 23 dakika süren bir baskı ile baş edemiyorsa, bu baskıyı kırmak için çözüm üretemiyorsa, bilin ki, o Teknik adamın aslında hiç bir çözümü yoktur.

Son dönem mucize kıvamındaki sonuçlar kimseyi yanıltmasın. çekirge bir sıçrar iki sıçrar üçüncüsünde enseyi hava da kaptırır.

Euro 2016 katılan bütün takımlar, Barcelona, Atletico Madrid, Leicester City ya da Bayern Munih karışımı bir oyun oynarken, birinden birini model alırkan, Türkiye milli takımı hangi modelle oynuyor. Hiç biriyle; çünkü Terim kaotik futbolun mucizesine bel bağlıyor. Sistem yerine goygoycu bir motivasyonla her işi çözebildiğine, her şeye çözümler ürettiğine inanıyor.

Ne demek istiyorum, demem şu; Bu milli takım bu zihniyet ve yönetimle sadece kötü sonuçlar almaz aynı zamanda utanç verici kötü oyunlarla herkesi hayal kırıklığına uğratır. Ben den söylemesi. Bekleyip göreceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT