26 Ekim 2016 Çarşamba
 • Diyarbakır16 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara3 °C
 • Antalya21 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,756
  %0.44
 • Dolar
  3,0719
  %-0.40
 • Euro
  3,3449
  %-0.29
Celal GÜNEY


Eşsiz tarih kenti 'Diyarbakır' yine sınıfta kaldı

10 Mart 2014 Pazartesi 17:20

Tarihi ve doğal yapısıyla binlerce yıldır adı dünyaya nam salmış, tam tamına 33 medeniyete ev sahipliği yapmış, 50'nin üzerinde devlet ve beyliklerin kurulduğu böylesine eşsiz bir kentin tanıtımının yeterince yapılamaması kent için koskoca bir ayıp, büyük bir eksikliktir.

Yıllardır tutturmuşlar bir karpuz, başkada bir şey ortada yok. Hemen her tarafı açık müze gibi tarih ve kültür hazinesi olan kadim şehir Diyarbakır için doğru dürüst bir tanıtım politikasının olmaması kentteki bürokrasınin hantallağını açık açık gözler önüne seriyor.

Eşsiz ve tarifsiz Surlarımız, sayısız Camiler, külliyeler, kiliseler, medreseler, bedestenler, hanlar, hamamlar, kervansarayları tümünü birden içinde barındıran kucaklayan Diyarbakır'ın tanıtımı tam bir fiyaskodur. Ayrıca yine bu özel şehirden saymakla bitiremeyeceğiz sanat, bilim, ilim adamlarının yetiştirilmiş olması da bu kültür hazinesinin bir eseri olduğu apaçık ortadadır..

Diyarbakır, Mekke ve Medine'den sonra en çok Peygamber ve Sahabe barındıran dünyadaki tek yerdir. Diyarbakır da şimdiye kadar elde edilen bulgulara göre kesinleşmiş 7 tane peygamber mezarı, 2'de peygamber makamı (Hz Yunus ve Hz.Züilkifl) bulunmaktadır. Fisk kayası Hz.Yunus'un, Eğil İlçesi ise Hz.Zülkifl peygamberın makamıdır.

Diyarbakır, Türkiye'de inanç turizminin emsalsiz birinci merkezi olmaya aday tek şehirdir..Ortadoğu açısndan da en önemli merkezlerden bir tanesidir. Peygamber(SAV)  efenddimizin arkadaşları olan 27 sahabe de Diyarbakırda yatmaktadır. Ülkemiz ve tüm dünya müslümanlarının hacdan sonra ziyaret edeceği en önemli mekanlardan birisi yine Diyarbakırdır:

Bırakın Türkiye'yi dünyada inanç turizmine ev sahipliği yapacak bir kaç kentten bir tanesi olan Diyarbakır'ın bu özellikleri sadece kitap aralarına sıkışıp, tozlu raflarda yerini korumaktadır. Bugün inanç turizmi denildiğinde ilk akla gelen yer Şanlıurfa olması, peygamberler Şehri ünvanını hakketmemesine rağmen Şanlıurfa'nın namzet gösterilmesi de Diyarbakır'ın tanıtımının doğru düzgün yapılamaması ve bu değerlerere sahip çıkılamamasından kaynaklanmaktadır.

"HEVSEL KIYIMI"

Son günlerde gündeme gelen Hevsel'deki imarlaşma ve ağaç kıyımları bu kent için yüz karası bir karardır. Doğunun Manyas'ı konumunda olan ve içinde şimdiye kadar 180 kuş çeşidinin yaşadığı böylesi bir yerin imara açılmasına göz yummak bu kentte ve tarihine vurulacak en büyük darbedir. Biz elimizdekilerin tanıtımını yapamadığımız gibi kaybetmeye de başladık. Hevsel Bahçeleri düzgün bir proje ile doğal bir park ve kuş cenneti haline getirilerek bırakın Türkiye'yi , dünya turizmine kazandırılabilirdi. 

"KIRKLAR DAĞINDAKİ UCUBE İMARLAŞMALAR"

Öte yandan ya Kırklar Dağına yapılan o ucube binalara ne demeli, tarihine sahip çıkmadığın gibi binlerce yıldır şarkılara, türkülere konu olmuş, binlerce efsanelere konu olmuş bir yerin imara açılmasını sağlamakta aynı şekilde bu şehrin tarihi yapısını kaybetmesine yol açacak saçma sapan uygulamalardır.

Son bir sözümde belediyelere, bu tarih ve kültür hazinelerine sahip çıkın, bu değerlere sahip çıkmak atanmışlardan çok bu kentin içinden gelen asıl sizlerin görevidir. Sizler bu işe örnek ve ön ayak olup sahip çıkmazsanız, mülki idareden veya halkın içinden bu işlere yeterince sahip çıkmalarını beklemek yanlış olur. Hele ki Hevsel Bahçelerindeki yapılaşmaya ve kıyıma nasıl karşı durmanız ne kadar olumluysa, Kırklar dağındaki imarlaşmayı ve yine Fiskayaya yapılan o villalara izin vermenizde büyük bir tezat oluşturmaktadır.

Düşünüyorum da bu eşsiz hazineler acaba başka bir kentte, örneğin bir Bursa'da, Kayseri'de, Gaziantep'te veya Şanlıurfa'da olsaydı acaba o şehirlerin bugünkü yapısı nasıl olurdu. Bunu ben görebiliyorum da, acaba sizler neden göremiyorsunuz. Bırakın bu karpuz oyunlarını da kentimizi kültür, tarih ve inanç turizimine hazırlayacak projeler geliştirin. Zaten bir köy kenti andıran koca Diyarbakır, bari bundan sonra hakketiği değeri bulsun.

SAYGILARIMLA.

Sizlere Diyarbakır'ı anlatan çok güzel bir eserle veda ediyorum.

KIRKLAR DAĞININ DÜZİ....

Bu yazı toplam 7747 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com