25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır18 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara11 °C
 • Antalya26 °C
 • İzmir20 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,714
  %0.40
 • Dolar
  3,0724
  %-0.38
 • Euro
  3,3451
  %-0.28
Mehmet ASLAN


Eşşeğin gölgesi davası

01 Temmuz 2011 Cuma 09:53

Abdera, M.Ö:656'da Ege kıyısında kurulmuş eski bir Yunan şehir devletidir. Abderalılar, olaylara herkesten farklı yorumlar getirmesiyle ünlüdür. Bazı kaynaklar daha cüretkar bir tanımla, “aptallığıyla ünlü bir halk” diyerek kolay yoldan aptallık yakıştırır; ancak insanlık tarihinin en parlak zekaları da Abderalı'dır: Materyalizmin babası Demokritos ile tıbbın babası Hippokrates gibi. Lakin bizi ilgilendiren dahilik ve aptallık değil, Abdera halkının dünyaya miras bıraktığı bir davadır. Hippokrates'in mektuplarıyla davanın ayrıntıları günümüze ulaşmıştır. Davanın romanı da 18. yüzyılda, Alman yazar Wieland tarafından, “Dahiler ve Dar Kafalılar Üzerine Felsefi Bir Hiciv Romanı”adıyla yayımlamıştır.

M.Ö. 400'lü yıllarda geçen ve günümüze kadar gelen dava, bugün de birçok çelişkimizi açıklamaya muktedir bir mesel gibi önümüzde durur. Şöyle rivayet edilir: Bir gün Abderalı bir dişçi şehirden kasabaya gitmek için bir eşek kiralar. Doktor eşeğe biner, eşeğin sahibi de çekerek götürür onları. Öğlen vakti, güneş tepedeyken bozkırda mola verirler. Mola verdikleri yerde tek bir ağaç olmadığı için doktor, eşeğin gölgesine sığınır ve biraz dinlenir. Yeniden yola koyulmak üzere iken eşeğin sahibi, eşeğin gölgesi için ekstra ücret ister. Diş doktoru, eşeği kiraladığını, eşeğin gölgesinin de kendisine ait olduğunu söyleyerek eşek sahibini azarlar. Aralarındaki tartışma şiddetli bir kavgaya dönüşür. Bir müddet sonra oradan geçen bir kervan, yarı baygın haldeki doktor ile eşek sahibini kente taşır. Doktor kendine gelir gelmez eşek sahibini mahkemeye verir. Ardından eşeğin sahibi de davacı olur. Ve ülkeyi iç savaşa sürükleyen o meşum dava başlamış olur.

Abdera'nın gündemine oturan dava, bir müddet sonra bütün Yunanistan'da tartışma konusu olur. Mahkemeye bakan hakimler, savcılar arasında farklı yorumlar yapılır. Her iki tarafta da en cevval hakim ve savcılar hukukun altından girip üstünden çıkarlar. Hukukun lafzı üzerine en cilalı retorikler ortalılığı sarar. Abdera ikiye bölünür, kimine göre eşeğin sahibi, kimine göre eşeği kiralayan diş doktoru haklıdır. Şehirde karşılıklı yürüyüşler başlar. Kavga parlamentoya da sirayet eder. Parlamento birbirine girer ve iki parlamenter ölür. Kavga bütün Yunanistan'a yayılır. Onlarca yıl süren kargaşa, binlerce insanın ölümüne yol açar ve Abdera kenti yok olup gider.

Roman, özü itibariyle, hukuksal çürümeyi anlatır. Bu öyle bir çürümedir ki, kısa süre içerisinde her şeyi enfekte eder. “Et kokarsa tuz var, tuz kokarsa ne var”deyiminde olduğu gibi, hukukun kokmaya başlaması ve bunun sonuçları, 2500 yıllık bir ders ve bir insanlık manifestosu olarak önümüze konur. Kitaba göre “dar kafalılığı” temsil eden yargıçlar felaketin baş aktörleridirler. Nazım Hikmet bir şiirinde “Bir müderris kadar cahil” der. Yani en belalı cehalet bir profesörden gelendir demeye getirir. Aynı mantık hukuk erbabına da uygulanabilir. Hukuk erbabı, hukuku ayağında sektirebilir, siyahı beyaz yapabilir… Abdera'da olduğu gibi, usta yargıçların elinde hukukun her şekli alabilmesinin maliyeti yok olan bir uygarlıktır…

Bu yazı toplam 11263 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com