21 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır19 °C
 • İstanbul19 °C
 • Ankara12 °C
 • Antalya20 °C
 • İzmir18 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,496
  %0.79
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3559
  %0.35
Ziya AKGÜL / Diyarinsesi.Org yazarı


Erdoğan ve AKP nin Cemaat Korkusu

24 Aralık 2013 Salı 14:58
   Tarih boyunca gücü kullananlar kendilerine mutlak biat istemiş, ekonomik güce, ilmi tesire veya başkaca etkiye sahip kesimleri kendilerine tabi olmaya zorlamış, mutlak bağlılık bildirmeyenlerden endişe duymuşlardır. Mutlakıyet rejimlerinin, krallıkların olduğu dönemde bu talep makul görülebilirdi. Ancak demokratik yönetimlerde böylesi talepler “otoriterleşme” eğilimi olarak görülür. Öteden beri siyaset edenler, devlete hükmedenler toplumda sözü dinlenen, toplumda bir karşılığı olan kimseleri saray etrafında toplamak, yakın dairede ve kontrol altında tutmak istemişlerdir. Aydınları, âlimleri, şairleri, etkili toplum önderlerini etrafında tutmaya, istediği doğrultuda açıklamalar yapıp fetvalar vermeye zorlamışlardır. Ancak özellikle büyük alimler, aydınlar bağımsız olmayı yeğlemiş, iktidarın sofrasına oturmaktan ve onların istediklerini söylemekten kaçınmışladır. Bu nedenle de Sokrates'ten İmamı Azam'a, İmamı Şafi'ye, Bediüzzaman'dan, Hasan El Benna'ya, Seyyid Kutub'a kadar pek çok kanaat önderi, ilim ehli iktidara yakın olup onun istediği gibi davranmaktansa zulüm görmeyi, hapse atılmayı tercih etmiştir. “Erdoğan zalim bir hükümdar” demiyoruz; Erdoğan dindar, inançlı bir liderdir. ama bu dindarlıktan öte siyasi tutumdur.  Nitekim imamı Azam'a, imamı Şafi'ye, zulmedenler “Halife” unvanı olan, “emirül müminin” sıfatı taşıyan, belki Erdoğan'dan daha ileri Müslümanlığa sahip sultanlardı. Buradaki problem güce hükmedenlerin etki ve kanaat odaklarını kontrolde tutma ve kendi lehlerine kullanma isteğinden kaynaklanmaktadır. Erdoğan'ın pek çok kanaat ve ilim ehli ile iyi ilişkilerini biliyoruz. Cemaat de bu yönüyle bütün seçimlerde AK Parti ve Erdoğan yanında olmuştur. Fethullah Gülen hocanın “bunlar son birkaç asrın en dindar hükümeti, desteklenmeli!” şeklinde sözleri olmasına rağmen Erdoğan Camianın kendisine tam tabi olmadığını düşünüyor olabilir. Bu nedenle de itibarsızlaştırmayı ve kendisine teslime zorlamayı deniyor olabilir.
 
AK Parti ile Camianın tabanları çok benzer ve örtüşür durumda. Pek çok AK Partili bakan-vekilin çocukları dershanelere gidiyor, Cemaatin okullarında okuyor.  AK Partide milletvekili olan, siyaset yapan ciddi orandaki kimse aynı zamanda kendisini Cemaate yakın hissediyor, faaliyetlerini destekliyor. “AK Partili!” diyerek genellemek yanlış olur; ancak Erdoğan ve etrafındaki sınırlı sayıdaki kişi Cemaat-AK Parti gerilimini sürekli körüklüyor. Birileri Erdoğan'a Cemaatle ve faaliyetleriyle ilgili olumsuz girdiler yapıyor.  İhtimal Erdoğan da son dönemde elde ettiği güce, alternatifsizliğe, rakipsizliğe güvenerek “cemaati terbiye etmek”, “budamak” istiyor. Daha uzun süre iktidarda kalmasını umduğu hükümeti adına camiayı “potansiyel bir tehdit” olmaktan çıkarmak istiyor.
 
Kendisine yapılan girdiler farklı olsa dahi gerçekte Erdoğan bunları yaparak AK Partiye, hükümete darbe vuruyor. Özellikle dershane konusunda Erdoğan ve birkaç bürokratından başka bu işin arkasında duran ve inanan olmadığı biliniyor. Erdoğan'ın demokrasiye, hukuka sığmayan bu kararda diretmesi son dönemde ivme kazanan liderliğinin sorgulanması, yönetim tarzının irdelenmesi sürecini hızlandıracaktır. Baskın ve karizmatik karakterinden, üst perdeden tutumundan dolayı çekinip bir şey diyemeseler de, başta en yakın yol arkadaşları olmak üzere pek çok AK Partili Erdoğan'ın ustalık dönemi uygulamalarından şikâyetçidir
 
Ziya Akgül
Bu yazı toplam 12699 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com