21 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır24 °C
 • İstanbul19 °C
 • Ankara18 °C
 • Antalya24 °C
 • İzmir21 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,644
  %0.91
 • Dolar
  3,0870
  %0.92
 • Euro
  3,3557
  %0.35
Yılmaz BÖRÜKOÇİN / Diyarinsesi.Org Spor Koor.


Engin Korukır Ve Takımdaki Özgüven

30 Kasım 2010 Salı 13:40

Pazar günü oynanan Kayseri Erciyes spor maçına yazım da değineceğim.Fakat öncelikle Diyarbakırspor Teknik Direktörlüğüne 4 hafta önce getirilen Engin Korukır ve Korukır hocanın gelmesinden sonra takımdaki gözle görülür değişime dikkatinizi çekmek istiyorum.

Modern futbolda; rekabet gücü sağlam,hızlı düşünüp hareket eden yetenekli,beceri ve yaratıcı özelliklere sahip olan bireylere gereksinim vardır.

Saydığım özelliklere sahip olması gereken bireyler; Futbol klüplerinde başta klübü idare eden yöneticiler, sonra ise teknik heyet ve futbolculardan oluşur.

Rekabetçi ortamda başarılı olmak,başarıyı sürdürebilmek,sürekli gelişime,değişime ve yeniliklere hazır olmak her klübün isteği ve hedefidir.Ancak hedefler kendiliğinden gerçekleşmez.yaptığı işte başarılı olmak ve başarıyı sürdürmek isteyen,sürekli gelişime,değişime ve yeniliklere uyum sağlayabilecek veya bunu tetikleyebilecek,üstüne düşen görevi arzu ile yapmaya istekli ve işinde yetenekli klüp yöneticileri,Antrenör ve futbolcular klüplerini hedeflerine ulaştırabilirler.

Bu yazdıklarımın ışığında Diyarbakırspor'a baktığımızda öncelikle Klübün idari kısmına bakmamız gerekiyor,yani Diyarbakırspor yönetim kuruluna.

Yönetim kurulu ile ilgili çok şey yazılıp çizildi.Diyarbakırspor yönetim kurulunun ne derece başarısız olduğunu tabiri caiz ise ''sokaktaki çocuğa'' sorsak bize detayıyla anlatabilecek durum var ortada.

Oluşumunda,başta fikir ayrılığı ve kafa yapısı birbirine zıt, idare etme yeteneğinden yoksun birkaç kişinin adeta maceraya atılarak Diyarbakırspor klübünü idare etmeye kalkışması klübün bugünkü aciz ve sahipsiz vede desteksiz duruma düşmesine yol açtı.

Bu nedenle bu kadar basiretsiz,klübün vizyonunu yerle bir eden,şeffaf olmayan,futbolculara ve klüp personeline karşı sorumluluklarını yerine getirmeyen,çözüm üretebilmeyi ise sahip oldukları yetenekle orantılı olarak haliyle beceremeyen, temsil yeteneğini yitirmiş ve kamuoyuna vermiş oldukları güvensizlik neticesinde klübe yapılacak olası maddi ve manevi desteğin de önünü kapamış bir yönetici topluluğundan Diyarbakırspor'umuzu ileriye götürmelerini beklemiyorum ve o yüce makamı kendi koltuk sevdalarına alet etmelerini de bir türlü kabullenemiyorum.Onun için yönetici kısmını geçip teknik boyuta gelmek istiyorum.

Engin Korukır İle Beraber Takımda Yerleşen Özgüven Kazanımı

Teknik Direktör iletişimi,bir anlamda;bilgi üretme,üretilen bilgiyi yorumlama ve onu futbolculara aktarma sürecidir.İletişim ,hem iletişim kuran kişinin duygularını hem de iletiyi alan kişinin duygularını şekilendiren süreçtir.

Futbol öğretiminin ve takımı antrene etme yöntemi,etkili iletişimden bağımsız düşünülemez.Klübün huzur ve güveni,futbolcuların gelişimi,ruhsal ve duygusal sağlığı için etkili iletişim gereklidir.

Diyarbakırspor Teknik Direktörlüğüne 4 hafta önce getirilen Engin Korukır ve Korukır hocanın gelmesinden sonra takımdaki gözle görülür değişim dikkatimi çekti.

Özgüveni kaybolmuş,maddi sıkıntı içerisinde olan ve üstüne üstlük sahipsizliğin her türlüsünü yaşayan ve psikolojik olarak maçlara motive olmayı beceremeyen futbolcuların özgüven sorununu tespit etti.

Engin Hoca öncelikle takımda kaybolan özgüveni futbolculara tekrardan kazandırmak için geldiği ilk günden beri büyük bir özveri ile çalışıyor.

Klüpte yaşanan onca soruna kulak tıkayıp ligde varoluş mücadelesi veren takıma başarıya gidecek yolda yapılması gerekenleri kendine özgü yöntemler ile anlatıp ve uygulamanın çabasını veriyor.

Futbolcularıyla açık ve kısa iletişimi kullanıp,anlaşılır ve net mesajlar veriyor.

Antrenman proğramlarında değişiklik yapıp,hem mental çalışma hem de pratik çalışmalar ile futbolcularla tek tek ilgilenmesi,babacan yaklaşımları,iletişimi ve onca soruna rağmen futbolcuların sadece işine bakıp maçlara motive olmalarını sağlaması hocanın artı yönleri. Ayrıca basınla iletişimi ve yönetime karşı klübün,futbolcuların ve klüp personellerinin haklarını koruma adına duruş sergilemeside ayrıca bizi mutlu etti.

Kayseri Erciyesspor Maçı

Şunu açıkça söyleyebilirim ki Engin Hoca'nın gelmesinden sonra takımın oyun sistemindede bir takım değişiklikler oldu.

Bu değişimlerden en belirgini ise daha çok pas yapma,oyunu kantlara yayma ve özgüven kazanımı ile beraber daha cesur futbol ortaya koyma olarak görülüyor.

Objektif olarak baktığımda görüyorum ki,ilk on hafta da rakip kaleye gidecek pozisyon ve varyasyon sayımız hemen hemen hiç yok iken,sahada aciz ve bitkin bir futbol ortaya koyar iken;şimdilerde son dört haftadır rakip kalede etkili olan,bolca pozisyon bulan,oyunun genelinde olmasada belirli bölümlerinde motivasyonunu kaybetmeden baskı kurmasınıda bilen bir takım var.

Kayseri Erciyesspor maçında ilk 20 dakika çok iyi baskı kurup futbol adına güzel şeyler yaparak sonucunda golü erken bulduk.Golü bulduktan sonra ilk yarı bitimine kadar skoru koruma çabasına girip erken geriye yaslanınca Kayseri Erciyesspor ataklarıda ardı ardına geldi.Emrah Bozkurt,Ömer Yalçın ve Köksal Yedek'le önemli pozisyonlar geliştiren Kayseri Erciyesspor'a karşı Kalecimiz Korcan Çelikay'ın yerinde müdahaleleri ve birazda şansın yanımızda olması nedeniyle ilk yarı sonucunda soyunma odasına 1-0'lık sonuçla galip girmemiz önemliydi.

İkinci yarıya daha etkili başlamamızı beklerken işler tersine dönünce Rakip tarafından çok büyük bir baskıyla karşı karşıya kalmamız birazda kendi takımımızın ilk yarının 20'dakikasından sonra devam eden ''geriye Çekilme'' anlayışımız sebebiyle oldu. Ben bunu takımın uzun bir süre ligde başarısız olmasının getirdiği oyuncu psikolojisine bağlı olarak skoru koruma çabasına girmesine bağlıyorum.Fakat bu düşünce ve bu skoru korumaya dayalı geriye çekilme bize çok şey kaybettirebilirdi.Zira ikinci yarı boyunca Kayseri Erciyesspor takımımız üzerinde çok büyük bir baskı kurdu.Ardı ardına gelen pozisyonlar adeta golün habercisi gibiydi ve nihayetinde oyunun tamamlanmasına kısa bir süre kala beraberlik golünü bularak hakkettikleri 1 puanı alarak evlerine döndüler.

Kayseri Erciyesspor ikinci yarıda baskı kurunca biz 1-0 galip durumda 2 tane net pozisyon kaçırdık.Maçın kader anı bu iki pozisyonun olduğu anlardı.Birinci pozisyonda net bir penaltımız hakem Kuddusi Müftüoğlu tarafından verilmedi,Diğer pozisyonda ise Önder Çengel Kayseri Erciyesspor kalecisi Yavuz ile baş başa kaldığı anda topu kaleci Yavuz'a nişanlayınca 2-0 öne geçme fırsatını bulamadık.Penaltımız verilse , pozisyonumuz gol ile sonuçlansa ligde ikinci galibiyeti almamız içten bile değildi.

Sonuçta geçmiş maçlara oranla iyi bir ivme yakalayan takımız var.iyi oyunumuzu oyunun geneline yayar isek ve ürkmeden,skora güvenerek geriye yaslanma huyumuzdan vazgeçip kondisyon sorunumuzu üst seviyeye çıkartabilirsek ve de en önemlisi Yönetimsel kriz aşıldığı zaman bu takım ligde iyi işler yapıp başarılı sonuçlara imza atacaktır.

Vali Mustafa Toprak'ın açıklamaları

İl Valisi Mustafa Toprak maç sonunda yerel basının sorularını yanıtladı.Adeta içini döken Vali Toprak; Diyarbakırspor'un bir yönetim sorununun olduğunu ve yönetimin üzerine düşeni yapmadığını çok açık ve net bir şekilde ifade etti.

Kentin dinamiklerinide eleştiren Vali Toprak,Diyarbakırspor için kimi destek vermeye çağırıyor isem,Diyarbakırspor'un ismini duyan her kesim bu işe uzak duruyor diyerek kentteki işadamları ve sivil toplum örgütlerinide eleştiride bulundu.Diyarbakırspor'a bu sezon ciddi anlamda maddi katkılarının olduğunu ama sadece valiliğin çabaları ile bu işin yürüyemeyeceğini yönetimin asıl anlamda Diyarbakırsporun sorunlarına çare bulmasını istedi.

Taraftara İyi Haber,Yeni Yönetim Oluşumu

Evet taraftarlarımıza iki gün içinde müjdeli bir haber verebiliriz.

Yönetim Kurulunun aciz durumlara düşmesi ve klübe karşı sorumluluklarını yerine getirememesini gören çevrelerin girişimi ve görüşmeler sonucu yeni bir yönetim kurulu oluşturulması yönünde çalışmalar hız kazandı. Konu netleşmeden isim vermek doğru olmayacağı için şimdilik sadece konunun netleşmesini bekliyoruz.

İki gün içinde taraftarlarımızın beklediği müjdeli haberleri vermek dileğiyle.

Saygılarımla

Bu yazı toplam 9006 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com