26 Ekim 2016 Çarşamba
 • Diyarbakır15 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara2 °C
 • Antalya20 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,756
  %0.44
 • Dolar
  3,0719
  %-0.40
 • Euro
  3,3449
  %-0.29
Erdal SATILIŞ


Engelli Olmak Kusur Degildir! Siz Yeter Ki Fırsat Verin

17 Haziran 2011 Cuma 20:03

Engelli deyince bunu salt engellinin kendisi olarak değil, onun yakınları olarak da ele almak gerek.

Engellilerin ülkemizde adı var tadı yok. Çok az etkinlikte onları görebilirsiniz. Yol, sokak, kitle ulaşım araçları, sinema, tiyatro, konser salonu, lokanta-kafe-bar, okul, devlet daireleri ve hatta bu saydığım yerlerin lavabolarını da ekleyin.

Engelli insan sokağa çıktığında tüm bakışlar üzerine yönelir. "Gözle taciz" diyorum ben buna. Bilmeden, düşünmeden, aldırmadan ve acıyan gözlerle bakılır onlara. Engelli kişi rahatsız olur mu, gururu incinir mi kimse düşünmez.

Engelli demek YALNIZ KİŞİ demektir. Arkadaşları onu pek aramaz sormaz, gidilecek eğlenceye davet etmez zira engelli, durumu itibarıyla bir "yük gibi" algılanır. Sevgisizliğin, saygısızlığın giderek egemen olduğu bir ülkede engellilere sevgi, saygı gösterilmesini, onların da sosyal yaşamın tüm alanlarına dahil edilmesini kimden talep edeceksiniz?

Engelli kolay kolay iş bulamaz. Zira iş yerlerinin "vitrininde" pek hoş durmazlar! Siz hiç tekerlikli sandalyeli bir tezgahtar, doktor, diş hekimi, avukat, işportacı, ya da aktör, aktrist, şarkıcı gördünüz mü? Bu meslek gruplarını daha da uzatabilirim ama burada sizlere bir fikir vermek için bu meslekleri seçtim. Eğitimli engelli hiç mi yok? Çok var ama ya işyerlerinin kuytu köşelerine atılmışlardır ya da hiç istihdam edilmemişlerdir. Bu ne demektir? Engelli ömür boyu ekonomik bağımlılık ve yoksulluk içinde yaşar demektir!!!

Çocuk engellilerin ise en büyük sorunu ARKADAŞ EDİNEMEMEKTİR, GRUP OYUNLARINA DAHİL EDİLMEMEK, DIŞARIDA BIRAKILMAKTIR. Hepimiz çocuk, genç olduk, biliriz o yaşlarda arkadaşlığın ne anlama geldiğini. DOSTLUK ÇEMBERİ DIŞINDA KALAN çocuk engelli, gelişebilecekse bile bu, ya çok ağır olur ya da hiç olmaz. Özellikle engellilik durumu yaşamın belli bir evresinde hastalık, kaza, askerlikte gazi olma sonucu gelip çocuk ve/veya yetişkinleri bulmuşsa, sosyalleşememe onların fiziki gelişimlerini de engelleyici bir unsur olarak karşımıza çıkar. Kompleksler, depresyonlar, ani öfke patlamaları başlar.

İnsan evlatları sosyal birer canlıdır. Yalnızlığa gelemez. Varsa engelli arkadaşlarınız, onları da arkadaş gruplarınıza dahil ediniz. İnsan olmanın temel şartlarından biri de bize nasıl davranılmasını istiyorsak başkalarına da aynen öyle davranmaktır. Telefonunuzun hiç çalmadığını, tek bir arkadaşınızın bile kalmadığını, sizi arayıp sormadığını, aile çevresinden bile yakınlarınızın ortadan yok olduğunu düşünün, kendinizi nasıl hissederdiniz???

ENGELSİZ YAŞAM DİLEĞİYLE ....

Bu yazı toplam 6197 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com