27 Ekim 2016 Perşembe
 • Diyarbakır23 °C
 • İstanbul12 °C
 • Ankara15 °C
 • Antalya24 °C
 • İzmir18 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  126,658
  %0.91
 • Dolar
  3,1071
  %0.67
 • Euro
  3,3928
  %0.75
Aylin ÜNEK


EN SONUNDA PATLADIM

18 Mart 2010 Perşembe 13:29

'Yeter!'dedim. 'Yeter!'..
'Madem yanlış yapmaktan müthiş bir zevk alıyorsun, yanlışı değiştirelim.Çizgi filmdeki hop hop tavşan gibi…hop hoop…Değiş! Ve lütfen benim de ilgimi çekecek, merakımı uyandıracak, nasıl çözerim diye düşünebileceğim, adrenalimi yükseltecek ve sana bir süre daha katlanmamı sağlayacak yeni bir yanlış bul. Seninle hep aynı yanlışların; üstelik tam anlamıyla çözmüşken, yanıtını biliyorken, gereksiz koşuşturmasıyla zaman harcamaktan sıkıldım.Bana beni de oyalayacak yeni bir yanlış getir!'
Evet… dedim. Oğluma dün sabah aynen bu sözleri söyledim.Baktım ki bizim evde doğrulara geçiş yanlışlardan… Çaresiz bir teslimiyetle oğlumdan, öğrenilmiş yanlışların yerine farklı bir tatta yeni yanlışlar bulmasını rica ettim.
 
Ah… Oysa ne kadar zor değişiyoruz biz.
Neden?.. Neden kazıkla çakılmışçasına aynı yerde asırlarca?..
Hani birbirimizden farklıydık? Kuşaktan kuşağa aynı kaşıkla tavuk boğazlamaya kalkıyoruz oysa.
Ne diyordu Derrida: 'Olay, insanın ansızın, hiç beklemediği halde yakalandığı durumlar bütünüdür.'
Bunu merak ediyorum gerçekten; yangınlar dışında ki; o bile önceden ihtimal dahilindedir, tüm tarih kitapları, anıları, notları, makaleleri vs. kapsamında yaklaşsak bile, insanoğlu'nun hazırlıksız ,'pat'diye yakalandığı kaç durum örgüsü sayabiliriz?.. Şaşkınlıkla büyüyen gözler ve dudaklardan çıkan hayret nidalarıyla kaç duruma selam vermiş olabiliriz?..
O halde neden durmadan aynı yanlışı tekrarlıyoruz?.. Neden üstümüze gelenin ne olduğunu bildiğimiz halde, inatla aynı mısralarda takılıp kalıyoruz?..
Egolar…
Egoları tetikleyici bol çeşitli tahrik unsurları…
Yaratım eksikliği…
Alışkanlığın rahatsız edici rahatlığının cazibesi…(bir başka deyişle biliyor olduğunu sanmanın yarattığı güven)
Algılama eksikliğinin yarattığı düşünce fazlalığı (Tabloyu tam olarak algılamadan yorumlama dürtüsü de denebilir)
İlkellik ve bağnazlıktan kurtulamama ( Ders kitaplarında işlenen konulara bakılması rica…)
Yalancı demokrasilerin geçit vermeyen kandırmacası; gereksiz söz özgürlüğü.(Ağzı olan konuşuyor yani…)
En önemlisi; sevgi, saygı ve hoşgörü eksikliği; kısaca, üst 'ben' egosu.

Böyle bakıldığında,  tarih boyunca bir arada yaşamış olan Ermeniler, Gürcüler, Rumlar, Kürtler, Aleviler, Araplar ve dahi Türkler'in birbirlerine çuvaldızı batırıp batırıp ,bir arpa boyluk bir yorgan bile dikememiş olmaları son derece normal bir seyir gibi görülüyor. Ama en büyük ironi; bu halkların en şovenist olanlarının soy ağacında bile  ortak bir kan bağının asılı durmasında yatar. Üstelik sonbahar rüzgarlarına son derece dayanıklıdır o yaprak. Kızarır, sararır ama kış geldiğinde bile dalını çıplak bırakmaz. İşte buna kahkahalarla gülebilirsiniz.Oysa kimse gülmez.
Çünkü tüm bu azınlık ve çoğunluk olarak ikili biçimde ifade bulan halkların yaşadığı bu toprak kültürü buram buram arabesk kokar… Fransızcaya rağmen… İngilizceye rağmen… Kürtçeye, Türkçeye rağmen… Ortak dil; arabeskçedir esasında ve bence bu da bir gülmece konusudur. Ama gülmek bize yasaktır! Gülünmez.

Buna rağmen geçen akşam yasakların tümünü atladım, bir adımda hepsini geçtim, bir başıma ekran karşısında  kanalların birinde yayınlanan 'ÖTEKİLER' konulu bir haber program izledim.Oldu bitti kavramlara karşı olduğumdan olacak, 'psikiyatrist' üst tanımlı  konukların da yardımıyla eşcinseller ve dahi ülkede yaşayan farklı kültürde topluluklar ötekileştirilirken, stüdyodakiler hep birlikte bu 'ötekilerin' sorunlarına psikolojik değerlendirmeler yapıp, çözümler arayadursun, ben de katıla katıla güldüm. Anladım; ÖTEKİLER mahallenin aşağı kıyısına yerleştirilenler ama cehaletimi mazur görün  YUKARIDAKİLer kimler, orayı anlayamadım.
Öyle ya…
Eğer bir gün horozlar seslerini kesecekse, bu, mutlaka gün batımına denk gelmeli…Güneşi sessiz uyandıramam.

Bu yazı toplam 2854 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com