1. YAZARLAR

  2. Sinan KARAKAŞ

  3. Emeklileri Mahkemeye Yollamayın
Sinan KARAKAŞ

Sinan KARAKAŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Emeklileri Mahkemeye Yollamayın

A+A-

 Son günlerde, geçmiş yıllarda uygulanması gerektiği halde, uygulanmayan emekli maaş zamlarıyla ilgili, gerek televizyon ve gerekse internet sitelerindeki haberlerle, emeklilerin dava açtıkları ve bu açılan dava sonucu hak edileni kazandıklarıyla ilgili haberler okunmakta ve gelişmeler izlenmektedir.


Açılan dava sonucunda bireysel başvuru yapmış olan emekliler geçmiş hak edişlerini kazandıkları ve 2 bin 113 lira birikmiş zamlarını aldıkları belirtilmektedir.


2002 yılında hak edilen yüzde 3.25 ve 2006 yılında hak edilen yüzde 2.25'lik zammı hükümet emekli maaşlarına yansıtmayınca, gerek bu konuda uzman olan insanlar(Sayın Ali Tezel gibi) ve gerekse mevzuatı yakından bilen emekliler verilmeyen bu hakların alınabilmesi için dava açmışlardır. Dava açanlar davayı kazanmışlar ve bu güne kadar birikmiş olan 2 bin 113 lirayı almayı hak etmişlerdir.


Mahkeme bu hakkı hak edene iade ediyor ve dava açanı haklı buluyorsa, burada ortaya çıkan durumda hükümet emeklilerin hak edişlerine el koymuş ödememiş konumuna düşmüş demektir.


Aslında hükümet bu konuda, Kasım 2002 tarihli Resmi Gazete'de (Sayı: 24923) yayınlanan Bakanlar Kurulu'nun 2002/4847 sayılı kararına göre; “4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'nun geçici 4'üncü maddesine göre; 506 sayılı Kanunun ek 38'inci maddesine göre SSK'dan gelir, emekli ve diğer aylık almakta olanlara yapılan ödemeler ve 1479 sayılı Kanunun 36. maddesinin son fıkrasına göre Bağ-Kur tarafından ödenen emekli ve diğer aylıklarda 1.1.2002–31.12.2002 tarihleri arasındaki ile memur aylıklarında yapılan artış oranından kaynaklanacak fark, aralıkta hesaplanarak aylık ve ödemelere yansıtılır...” ifadesiyle bu hakları vereceğini resmi gazeteyle teahüd etmesine rağmen, artık yanlış hesaplamalardan mı başka hesaplamalardan mı nedense bu teahüdünü yerine getirmemiştir. Söz konusu 2003 Ocak ayında yüzde 3.25 ve 2006 Ocak ayında yüzde 2.25'lik zam farkını yansıtmamıştır.


Şimdi emekli vatandaşlar bireysel olarak dava açıyor ve bu haklarını elde ediyorlar. Eğer mahkemelerce de bu hak ediş tescillenmişse ve bunu birileri almaya başlamışsa, ömrünün son demlerini yaşayan emeklilere mahkemenin yolunu göstermek ne kadar doğru olur. Eğer hak edilmiyorsa mahkemeye karşı dava açın, hayır emekliler bunu hak etmemiştir deyin. Zaten mahkeme kendi kafasından bu hak edişi vermez, mutlaka ilgili bakanlıkla yazışmalar ve mevzuat çerçevesinde bu hakkı sahibine tevdi etmiştir.
Şimdi bütün emekliler mahkemelerde kuyruğa mı girsinler, hükümet hak edişimizi vermiyor, hakkımızı hükümetten alın diye dava mı açsınlar.


Çıkarılan vergi affıyla hazineye girecek olan gelir ne yazık ki hazineye girmiyor ve hükümet bu konuda ödemelerini geciktirenleri kolayca af edebiliyor. Bunun içinde zamanında ödemişlerin hakkı var, yetmiş milyonun hakkı var demiyor. Ama iş gerçek anlamda mağdur olan emekli vatandaşlara gelince, mahkeme yolunu gösteriyorsa, artık emeklilerin de durup düşünmeleri lazım. Bu hükümet kimin hükümeti diye.
Bunun bir kul hakkı olduğunu hükümet unutuyorsa unutsun, vatandaşlara mahkeme kapısından başka açık kapı bırakmıyorsa bırakmasın. Ama unutmasın ki kul hakkı herkesten mutlaka bir gün alınacaktır.


Vatandaşlara bir iyilik olmasa bile iyilik yapın diyeceğim, bu kazanılmış haklarını mahkemeye gitmeden, vergi affı gibi bir karar alın ve verin, emeklileri mağdur etmeyin, emeklileri mahkemelere yollamayın.


Saygı ve Selamlarımla

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT