28 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır15 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara9 °C
 • Antalya16 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  127,004
  %1.19
 • Dolar
  3,1105
  %0.78
 • Euro
  3,3880
  %0.61
Celal GÜNEY


EEDC içi boş Bir balon mu?

22 Mayıs 2009 Cuma 01:39

Günlerdir kamuoyunda konuşulan EEDC Diyarbakırspor'a sponsor olacak. Kulüp dünya markası olacak, 3 tane dünya yıldızı getirecekler, kulübün bütün borcunu kapatacaklar. vs.vs.vs.  kamuoyunda büyük bir yaygara var. Herkesi bir heyecan, büyük bir umut almış gidiyor.  Bugün nihayet kulüple görüşerek tersten başladıkları kampanyada doğru muhattabı buldular.

İşallah yukarıda yazılanları yaparlar. Ancak herkesin malumu bunları yapmak için  çok güçlü bir mali bütçeye sahip bir şirket ya da şirketler topluluğu olması gerekir.  19 Nisan tarihinde editörlerimizin, sitemize attıkları "2 ingiliz kulübü Diyarbakırspor'a sponsor oluyor" haberini ilk okuduğumda, bende herkes gibi heyecanlandım.  Haberi ilk okuduğumda EEDC ismini ilk kez duyuyordum, haberin içeriğinde bir şirket ya da holding ismi geçmiyordu. Peki kimdirler? nedirler bu arkadaşlar? neden Diyarbakırspor? bu sorular kafamda yer etmeye başladı. 

EEDC ismi ve resmi logolarının etrafında dizilen yıldızlara bakınca ilk anda sanki bu konsey Avrupa Birliği'ne bağlı gibi gelmişti. Daha sonra yoksa Birleşmiş Milletler Kalkınma Konseyi'ne bağlı bir birim mi acaba ? .  Bu sorular kafama yer etmişken, çağın en sihirli bilgi deposu internet  aracılığıyla bu sorulara yanıt bulmak için EEDC'ye ait  (http://www.eedc.cc/)  resmi sitelerine girdim. Burada yazılanları, üyelerini, misyonlarını vs gezinip durdum.  Cevabını aradığım sorular bir yana, soruların vehameti yerini  şüphelere bırakmaya başladı.

Günümüzde herkes bilir ki, proffesyonel bir şirketin ya da kurumun aynası çağın icatı İnternet siteleridir. " İnternet Sitemiz hazır değil, yeni kuruldu. vs.vs."! gibi şeyler ileri sürülürse, bilin ki o şirket ya da adı her neyse tam bir balondur.

Neydi bu sorular ve çelişkiler gelin birlikte bakalım;

Soru 1-) Bu konsey diye lanse edilen EEDC bir konsey mi yoksa, tamamen Türk yasalarına göre kurulmuş bir dernek mi? Avrupa Birliği ya da Birleşmiş Milletlerle bir ilgisi var mı?

Soru 2-) 88 Ülkede faaliyetlerimiz ve 10.000 ( ONBİN) üyemiz  var denilen,  bu üyelerin içerisinde kaç tanesi şirket sahibi ve bunlar hangi ülkelerde, ne faaliyeti veriyorlar? ( Ben aradım tek bir şirket ismi göremedim, sadece üye diye verilen bazı fotoğraflar ve bu kişilerin çalıştığı şirketlerin isimleri var). Üyeleriniz bu şirketlerin çalışanları mı yoksa sahipleri mi?

Soru 3-) Sitenin çalışan  Türkçe ve ingilizce, sitelerinde iki dildede yazılanların içeriği birebir tamamen aynı.

- EEDC Sitelerinde bulunan bir çok seçenek gibi, "BİLİMSEL KURUL" a tıkladığınızda aldığınız cevap "KAYITLI ÜYE BULUNAMADI"  diye bir şey çıkıyor karşınıza, bunu anlayan biri varsa beri gelsin..

- "DENETLEME KURULU".. başlığına tıkladığınızda, karşınıza, sadece tek isim,  "EBRU ÖZTAY" diye bir bayan çıkıyor. Koskoca konseyin denetleme Kurumunun karşısında sadece tek bir bayan..!

- Açıklamada geçen 88 ülke ve 10.000 üyeye rağmen, "KALKINMA PLANINDAKİ BELEDİYELER" kısmında karşınıza, bölgemizde ki, sadece 7 belediye'nin ismi çıkıyor (ÜÇOCAK, HAZRO, MURADİYE, GEZİN, SASON, DİCLE, BEŞİRİ). Bunca ülkede şubesi bulunan konseyin dünyada sadece bu bölgeden 7 Belediye'nin seçilmesi tuhaf değil mi?. Bu bölge dışında, dünyada kalkınmaya muhtaç tek belediye'nin olmaması çok ilginç?

- 88 Ülke ve 10.000 üyeli Konseyin, "Üye STK'lar başlıklı" kısmın karşılığı, " Çoğunluğu yine Güneydoğu'dan olmak üzere 14 STK ( DİCLE HEMOFİLİ, SİLOPİ ENGELLİLER, BEDENSEL ENGELLİLER, TMMOB DİYARBAKIR,İNSANİ DEĞERLERİ YÜCELTME DERNEĞİ). Toplam 14 STK ve büyük çoğunluğu Diyarbakır ve Güneydoğu kökenli STK'lar.

--Dünyada ki üye STK'larınız sadece bunlar mı? Ayrıca, yine STK diye verilen AFROTÜRK diye bir isim var,  ufak bir araştırmayla, ne ilginçtir ki AFROTÜRK'te  EEDC'ye çok benzer bir şey var, Bu kurumunda  yönetim tepesinde yine Necati BULAK'mı var? Bu iki kurum birbiriyle çok benzeşiyor..

- 10.000 Üyemiz var denilen açıklamaya rağmen sitede geçen "EEDC ÜYELER" başlığına tıkladığınızda sadece 300 kişinin isminin olduğunu göreceksiniz.  Bunların kaç tanesi şirket sahibi, kaç tanesi çalışan belli değil, tüm isimlerin önlerinde yazan şirket kısmında, büyük çoğunluğunun aslında o kişinin şirketin bir çalışanı olduğunu da göreceksiniz... (10 BİN değil, 300 üye, bu üyeleri de iyice bir araştırmak lazım, gerçekten bu kurumdaki pozisyonları nedir. Veya böyle bir kurumdan haberleri var mı?)

- Haberler başlığına tıkladığınızda, bu konsey ile ilgili,  ağırlıklı olarak Diyarbakır ve Bölgenin yerel haber siteleri dışında tek bir haberleri yok. Ayrıca TV bölümüdeki kısım ve gazeteler de ha keza öyle... Dünyaca ünlü bu kadar global bir kurumun, bu bölge dışında dünyada yayınlanan tek bir haberi neden yok acaba?

-Resmi Ziyaretler başlığında, Hazro, Hani, Kulp, Ergani ilçelerinden gelen ziyaretçiler ve bir kaç tane de yine bu bölgeye mensup ziyaretler dışında, dünya çapında tek ciddi bir ziyaretçileri olmaması neden acaba?

- 88 Ülkeye yayılmış 10.000 üyeli bir konseyin haliyle global bir internet siteleri olur?. Evet isim Global olmuş EEDC, peki bir bakalım neler var diye gezinelim, site girişine konulan tam 10 Ülke dili seçeneği var. Peki bunlardan kaçı çalışıyor,  sadece 2'si  (İngilizce ve Türkçe). Diğer dillere  tıkladığınız zaman "böyle bir sayfa yok uyarısı alınıyor".  Bu kadar global görünen veya lanse edilen bir konseyin sitesi hatalar ve çelişkilerle dolu.

Bakın bu yukarıda yazılanlar sadece TÜRKÇE olan kısımda değil, İNGİLİZCE olan sitelerinde de birebir aynı..

Dünyaya mal olduğunu söyleyenlerin, kendilerini ifade ettikleri resmi internet siteleri çelişkilerle dolu. Bütün faaliyeteri genellikle Güneydoğu'ya yönelik bir kaç ziyaret ve basında kopartılan yaygara dışında tek ciddi  bir şeyleri, elle tutulan gözle görülen tek bir şey yok.

Diyarbakırspor'a talip oldular, bugün de konunun muhattabı olan kulüp başkanıyla görüştüler. tekliflerini sundular. Ortada konuşulan bilmem kaç Milyon EURO  lafları geziyor. Klübe en az 3 Dünya yıldızı getirecekler (miş), miş, miş, miş..

-Mayıs 27'de yani önümüzdeki çarşamba günü, Diyarbakır'da büyük bir kokteyleri ve bu tanıtıma en az 4 Başbakan ve 50'nin üzerinde Bakan katılacakmış. Şimdide güvenlik gerekçesiyle iptal edildiği söyleniyor.  Aylar öncesinden, Dünya çapında koskoca bir  organizasyon yapılacağı zaman rezervasyonların daha aylar öncesinden yapılmış olması gerekmiyor mu?  ayrıca bu tür resmi ziyaretlerde, önceden Dışişleri ve Devlet kurumlarının haberi olmaz mı?. 

--- Bu rezervasyonların acaba kaç tanesi yapılmış, kaçı iptal edilmiş? (isterseniz Diyarbakır'daki otellere geriye yönelik olarak  bir sorun bakalım)

--  ikincisi yine bu organizayondan, Türk Resmi kurumlarından kaçının haberi olmuş.? Bırakın Allah aşkına güldürmeyin insanı..

 Bu konuşulan paralar verilsin, kulübün  anılan borçları kapatılsın ve de basında anlattıkları taahütlerini çelişkilere rağmen yerine getirsinler, çıkıp aynı bu köşemden özür dileyeceğim. Kimse boş yere maval okumasın.  Artık hiç bir şey eskisi değil, herkesin gözü açıldı, inşallah bu kulübü kimse kendi emelleri için kullanmaya kalkmaz. Diyarbakırspor zaten yıllardır, reklam arıyor, stadının içinde tek bir reklam panosu dolu değil. Bunca Milyon EURO'ya kim hayır diyebilir. Bırakın Allah Aşkına... Sakın ola, kimse bu kentin insanının, duygularıyla oynamaya kalkmasın..

Not: Birilerinin önünü kestiğimiz yok, kimse böyle saçma fikirlere kapılmasın. Zamanında SHELL şirketi kulübe talip olduğunda ortada ticaret yapan koca bir Holding var dı?.  Neyse ağanın eli tutulmaz, Halep ordaysa, arşın burda, Buyursunlar yapsınlar. Hodri meydan..

Bu yazı toplam 6971 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com