28 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır15 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara9 °C
 • Antalya16 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  127,004
  %1.19
 • Dolar
  3,1105
  %0.78
 • Euro
  3,3880
  %0.61
Erdal SATILIŞ


Düşünme engelliler

06 Ocak 2011 Perşembe 14:41

Yüce yaratan her insanı bir yaratmıyor. Kimisini akıllı eli - ayağı düzgün, kimisini daha az akıllı, fiziki veya zihinsel engelli yaratıyor. Bazen de hayat içinde yaşanan olaylar insanları engelli yapıyor.
Ne gelirse Allah'tan geliyor. Engelli olmak bir ayıp, bir eksiklik değil. Tam tersi engelli kardeşlerimiz gerçekten “özel insanlar.” Çünkü yaratılış ve hayat şartları böyle gerektiriyor. Birçok insan fiziki ve zihinsel durumu yerinde iken hayata küsüyor ama engelli vatandaşlarımız tam tersi hayat dolu, sevgi dolu.
Kimi doğuştan, kimi trafik kazası ile, kimi başka bir kaza ile, kimi vatan için çarpışırken engelli oluyor. Ama Cenabı Allah mutlaka bir sebep veriyor. Diyarbakır'da da özel insanlarımıza sahip çıkılıyor ve çıkılmaya devam edilmeli.
Allah hiç kimseyi engelli yapmasın. Gerçekten çok zor. Ama hayatın içinde engelli olmak var. Önemli olan sağlam bir inançla zorlukları yenmek ve hayata sarılmak.
Sonuçta engelli olan da olmayan da vadesi gelince edebi istirahgahına gidecek. Sonsuza dek engelli olmak diye bir şey yok.
İmtihan dünyasında sabretmek, zorluklarla mücadele etmek, imtihanı başarı ile geçmek gerekiyor.
Toplum olarak engellilere elimizi uzatmak, her alanda onlara destek olmamız gerekiyor. Sevinci veya üzüntüyü, iyiyi veya kötüyü yaşayan biliyor. “Banane” demeden engellilere sahip çıkılması ve destek olunması gerekiyor. Allah korusun yarın kimin ne olacağını bilen yok. “Ne oldum dememeli, ne olacağım demeli.” Hangimizin yarın ne yaşayacağını Allah'tan başka kim biliyor?
Engellilere değer verelim, onlara engelli olduklarını değil, özel ve güzel insanlar olduklarını hatırlatalım.
Fiziki ve zihinsel engellilere acımayalım ama düşünme engelliler, daha doğrusu “özürlülere” acımak gerekiyor.
Aslında gerçek özürlü onlar. Baktığınız zaman ne fiziki ne de zihinsel engelli olduğunu anlamazsınız onların. Normal hatta zeki bir insan gibi görünürler. Fakat çok tehlikelidirler. Çünkü özürleri çok fazladır, “DÜŞÜNEMEZLER.”
Düşünme özrü, beyin özrüne yansıyınca Allah onlardan herkesi korusun. Kimi bu özrünün farkında değildir, kimi ise bilerek böyle bir özür ortaya koyar.
Toplum bunları adam sayar, adam yerine koyar.
Bilmezler ki, millete, devlete en fazla zararı bunlar verir.
Bilmezler ki, bu özür grubu hiç kimseye benzemez.
Bilmezler ki, tedavi edilmesi gereken, hatta hiç milletin önüne çıkarılmaması gereken bunlardır.
Bilmezler ki, bunlar kan emici, iftira atıcıdır.
Bilmezler ki, bunlara göre kendileri gibi değilsen, onların sistemine uymazsan herkesi kötü görürler ve göstermeye çalışırlar.
Bilmezler ki, hedeflerine ulaşmak için her yol mubahtır.
Bilmezler, düşünme özürlülüğün tedavisi yoktur.
Siz bırakın gerçek fiziksel ve zihinsel engellileri, düşünme özürlülere bakın. Her taraf onlarla dolu. Türkiye ve Diyarbakır düşünce özürlülerden kurtulmadıkça bir yere varamaz.
Engelliler Haftası ve sonrasında yine nutuklar atıldı, yine vaatler verildi. Mutlaka engellilere sahip çıkıyoruz ve çıkacağız. Ama bu oran çağdaş ülkeler seviyesine ne zaman çıkacak?
Ne zaman gerçek medeni bir ülke olacağız?
Ne zaman ülkemizde engelliler acınan kesim olmaktan çıkacak?
Ne zaman yarını düşünüp hareket edeceğiz?
Ne zaman empati yapıp, kendimize engellilerin yerine koyacağız?
Aman ha empati yapayım derken, “düşünme özürlülerin” yerine koymayın. Yoksa toplum olarak hepten bozulur, durum işin içinden çıkılmaz hale gelir.
Gelin en iyisi her açıdan sağlıklı düşünmenin yollarını arayalım. Yoksa birçoğumuz “düşünme özürlü” adayı olma yolunda ilerliyoruz.
Bu ilerlemeyi durdurmanın bir tek yolu var: Herkesin vicdanı ile baş başa kalması ve elini vicdanına koyarak düşünmesi.
İçinizde Allah korkusu varsa ”düşünme özürlü” olma şansınız çok az demektir. Yok inancınızda veya kişiliğinizde biraz zayıflık varsa siz bırakın zihinsel ve fiziki engellileri, önce kendinize acıyın ve tedavi olmaya bakın.
Diyarbakır'da düşünme engelli sayısı Türkiye ortalamasının üzerindedir. Vatandaşlarımızın bu duruma çok dikkat etmeleri gerekiyor.
Engelliliği Allah'tan gelen gerçek engellileri seviyoruz ve onların güzel insan olduklarını biliyoruz. Allah hepimizi öbürlerinden korusun.

Bu yazı toplam 10399 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com