23 Ekim 2016 Pazar
 • Diyarbakır13 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara8 °C
 • Antalya18 °C
 • İzmir16 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Yılmaz BÖRÜKOÇİN / Diyarinsesi.Org Spor Koor.


Dürüst Yöneticiler Klübü Kurtarır

29 Aralık 2011 Perşembe 23:27

Aşağıda okuyacağınız yazıyı ve buna benzer yazıları Bir çok kez ulusal ve yerel yazılı basında yazdım dile getirmeye çalıştım.Ve her defasında tekrardan yazma gereği duyuyorum.

Diyarbakırspor,seçilmiş ve bazılarıda atanmış yönetimlerce yıllarca kötü idare edilmiştir.

Futbol klübü idareciliği zihniyetinden uzak, ilişkili olduğu disiplinler hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan,üstlendikleri misyonu unutup kendi kişisel vizyonlarını Diyarbakırspor sırtından geliştirme çabasına girip klübün menfaatlerine hizmet etmeyen ve tabiri caiz ise ''sonradan görme'' moduna girip her şeyi zaman içinde alt üst eden yönetimler bu tahribatın baş sorumlularıdır.

Bu klüpte 1979'dan sonra hiçbir zaman multi disipliner bir yönetim anlayışı hakim olmadı. Gelen yönetimler İletişim kanalları hep kapalı kendilerine dönük,dışa kapalı bir dünya kurdular.

Klüp; her defasında yazılarımda da belirttiğim gibi kendi tarihsel evrelerini oluşturdu ve bu evreler 3 bölüme ayrıldı.

1968-1980,1980-2000 ve 2000-2011 evreleri

1968-1980 dönemi klübün iyi idare edildiği,belirli bir düzen ışığında disipliner bir yapıda yönetildiği,şeffaf ve taraftarı ile barışık bir bütün olarak kentin tüm desteğini de arkasında hissederek vede bölgesinde 1 numara olarak bölgedeki diğer klüplerce örnek alınan bir model yöneticilik tarzı ve başarısı yakalayarak öncü olan bir klüp görmekteyiz ki; bu dönem klübün tarihinde en başarılı olduğu yıllar olarak karşımıza çıkıyor.Yani iyi idare tarzı = Başarı.

1980-2000 yıllarını kendi içinde 2 bölüme ayırıyorum.1980 den başlayıp 1990'ların ilk çeyreğine kadar uzanan ve bölgede yaşanan hadiselerden belirli çevrelerce sahiplenmeye çalışılan ve kendi içinde bu tarzı kutuplaşmalara yol açan bir klüp olan Diyarbakırspor bu dönemde bir çok sevenini de taraf olarak kaybedince klüp çoğunlukla siyasilerce belirlenen yönetim kurullarınca idare edilmiş ve ''Devlet Takımı'' etiketide işte tam da bu dönemde sırtına geçirilmiştir.Fakat bu dönemde bir kaç yöneticiden bahsetmeden geçemeyeceğim,her türlü zor ortama göğüs gererek klübe başkanlık yapan İhsan Özbek ve yönetimi klübü 3. lige düşmekten kurtarmış,Yaşar Şerbetçi ise klübün tekrardan yerelleşmesi adına İstanbul merkezli bir idarecilik tarzı oluşturmaya çalışmıştı fakat ömrü yetmeyen ve görev başında iken vefat etmesi belkide klübün tekrardan özüne dönme çabalarınında bir anlamda önünü kapatmıştı.Yine Mehmet ipek,kendi dönemi içinde yaklaşık 6 yıllık süreçte klübü kanımca iyi idare etmiştir.klüp Mehmet İpek döneminde asla kimseye el açmamış,ve her yıl kendi liginde play off oynayarak Diyarbakırspor klübünün tekrardan başarılı olma yıllarının başlangıcının startını vermiştir.Bu dönemde Mehmet İpek yanlış ve doğruları ile hep eleştirilmiş ve nihayetinde görev yaptığı süreçte bir şekilde kanımca başarılı olmuştur.

Diyarbakırsporun adeta yok oluşuna ve bugünkü durumuna yol açan dönem ise 2000-2011 yılları dönemidir.

Bu dönemde birkaç yönetim kurulunun dışında hortlayan ehilsiz yönetim kadrolarının klüp üst makamlarında söz sahibi olmaları,Endüstri haline gelen ve ticarileşen futbol sektörü ve akabinde özellikle rant'a dayalı etik olmayan yönetim zihniyetinin egemen olması adeta klübün adım adım yok olmasına zemin yarattı.Yine özelikle 2000-2011 yılları arası mevcut parasal olanaklar ve kaynaklar verimli kullanılamadığı için kulüp bütçesi sürekli açık verdi. Bu durum zaman içinde kulübün finansal gücünü zayıflatıp şu anki dibe vurma sürecine yol açınca Zayıflayan ve açık veren mali yapı adeta klübün önünü tıkadı ve kulübün bir çok kurum ve kişiye borçlu hale gelmesine yol açtı.

Bu mevcut durumun yan etkisi olacaktı elbette! vede oldu.

Klüp şu an içinde bulunduğu durum itibariyle büyük bir vizyon kaybına uğradığı gibi,geleceğini inşa etme sürecinde de yeterli dirayeti kendinde göremez hale gelmiştir ve Hal böyle olunca da Klübün sportif rekabet gücü hızla düşmeye başlamış ve koskoca Diyarbakırspor klübü yoluna devam ettiği 2B liginde bile ne yapacağını bilmeden eli kolu bağlanmış bir şekilde küme düşmeme mücadelesi vermektedir.

Dürüst Yöneticiler Klübü Kurtarır

Diyarbakırspor yöneticiliği fedekarlık ve dürüstlük ister. Dürüstlük,Vefa,Hizmet etme anlayışı,Özveri ,bir şeylerin ortaya konulması,şartların yaratılması ve bu düzende gösterilecek pratikler yönetimin değerlendirilmesi adına önemlidir.

Diyarbakırspor klübü yöneticiliğine soyunacak kişiler şunu iyi bilmeli ve kavramalıdır ki ,Dürüstlük ve fedekarlık bu camiada paradan daha değerlidir ve kabul görür.

Yapacakları olumlu işler ve atacakları Dirayetli ve olumlu adımlar bu klübün geleceğini tekrardan inşaa etme yönünde belirleyici olacaktır .işte bu noktada Geçmişteki yöneticilik zihniyeti kökten değişmeli ve Diyarbakırspor Klübünde bundan sonraki süreçte görev alacak kişiler Geçmişten ders çıkarmalıdırlar.

Yönetime talip olacak kişiler Klübün hali hazırdaki mevcut olanakları ve yapılabilecekleri değerlendirip en azından beklenti içinde olan camiaya gerekli mesajlar kolay ve anlaşılır bir şekilde verilmeli, ilişkili oldukları disiplinler hakkında yeterli bilgiye sahip olmalı.,Daha da önemlisi, pratik ve tecrübelerini sürekli yenileyerek, bu tecrübelerini teorik bilgilerle destekleyerek, spor klübü gibi karmaşık bir olguyu ve onun organizasyonunu kazanmış olmaları gerekir.

Spor alanında gelişen bilim ve teknoloji spor yöneticilerini daha nitelikli,çok yönlü,dikkatli ve başarılı olmaya zorlamaktadır.

Bütün bu gelişmeler yöneticilerin çağdaş manada eğitimini daha güncel ve kaçınılmaz hale getirmektedir. Gelecekte Diyarbakırspor Klübünün üst düzeyde temsil edilebilmesi varlığını devam ettirebilmesi ve kurumsal bir kültür kazanması nitelikli klüp yöneticilerine sahip olmakla mümkün olacaktır.

Bakınız,1979 yılından sonra Diyarbakırspor klübünde ve kentte bir amaç birliği oluşmadı, oluşsaydı ve takıma bu yönleniş duygusu verilseydi ve takım,amacın neden o şekilde oluşturulduğu ile hedeflerin neler olduğunu açık bir şekilde bilmek durumunda kalsaydı trajik son böyle olmazdı.

Herkes iyi düşünüp,karar vermeli.Diyarbakırspor bitmek üzere,ya hep birlikte yaşatacağız,ya da bu klübü tarihe gömeceğiz.

Saygılarımla.

Bu yazı toplam 13110 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com