21 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır24 °C
 • İstanbul20 °C
 • Ankara19 °C
 • Antalya25 °C
 • İzmir21 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,393
  %0.71
 • Dolar
  3,0795
  %0.68
 • Euro
  3,3523
  %0.25
Celal GÜNEY


Dünyanın en pahalı benzin rekoru halen bizde.

19 Ağustos 2008 00:02

Yıllardır kriz ekonomisi edebiyatıyla yönetilen ülkemiz, maalesef bu edebiyattan vazgeçmeyecek gibi görünüyor.  1999 Marmara depreminde 1 yıllığına çıkartılan, cep telefonu kullanım vergisi, dönemin iktidarının ağzını  sulandırmış olmalı ki,  hemen nasıl edelim de, bu alınan geçici vergiyi daimi hale getirelim diyerek  çırpınıp durdular. Kanun, anayasa değişiklikleri vs. derken,  şip şak  yüzde 36'lık "Özel iletişim vergisi"ni, resmen halkla alay edercesine alnımızın orta yerine yapıştırıp gittiler.

     Ellerini bir türlü halkın cebinden çıkarmayı düşünmeyen iktidarlar,  yıllar önce benzin artışları halkı bezdirmiş olmalı ki, dönemin hükümetleri sırf günü kurtarma adına  "Benzin artık 1 dolar olacak, tek kuruş artış olmayacak" dediğinde sanırım o lafı diyenler bile içlerinden kıs kıs gülüyorlardı. Bugün benzinin litresi 3 dolar seviyelerinde, bahaneleri de hemen hazır, "dünya petrol krizi",  sormak lazım: Kapitalist devletlerin bir oyunu olarak, suni de olsa, bir petrol krizi yaşandı, bu suni krizde petrolün varil fiyatı 170-180 dolarlara  çıkarken, hükümet gelen zamları hiç acımadan   pompalara yansıttı. Bugün balon olduğu açıkça görünen bu krizde  varil fiyatları 120 dolar seviyelerine kadar indi, aradaki farka bir bakın, varil başına 60 dolar inen  petrol fiyatları, sizce ülkemizde ne kadar iniş gösterdi,  topu topu  20 kuruş indirimlerle geçiştirdiler. 

     Hükümet bu krizdeki pastayı da bir türlü elinden bırakmak istemedi. Deprem bahanesiyle alınıp sonradan daimi hale getirilen Özel iletişim vergisiyle ne kadar benzeşiyorlar değil mi? Çünkü hiç bir hükümet, halktan bir şekilde  topladığı hiç bir vergiden vazgeçemez, bu bir gerçektir. Bu yapılanlar resmen bir halk soygunu değildir de nedir?  Öyle bir hükümet düşünün ki, halktan daha nasıl ve ne çeşit vergi alsam diye sabah akşam kafa yoruyor. Bu yönetim anlayışı sanırım dünya üzerinde bizden başka bir ülkede yoktur.

     Maşallah petrol fiyatlarında da  liderliğimizi kimseye  bırakmaya hiç niyetli görünmüyoruz, girmek istediğimiz Avrupa ülkelerinde kişi başı milli gelirin, ortalama 40.000 dolar olduğu,  ülkemizin kişi başı milli geliri, her ne kadar inandırıcı olmasa da, 9 bin dolar olan Türk halkı, AB ülkeleri içinde en pahalı benzini kullanıyor. 1 litre benzine Türk insanı 3.44 YTL öderken, Türkiye’yi 3.02 YTL ile İngilizler, 3 YTL ile Avustralyalılar takip ediyor. Almanya’da benzinin litre fiyatı 2.92 YTL, Fransa’da ise 2.71 YTL. Bu ülkelerin kişi başına milli gelirlerinin Türkiye’nin en az 4 katı olduğu da unutulmamalı.

     Benzine ödenen paranın yarıdan çoğu vergiye gidiyor  Devlet doğrudan vergi alması gereken kesimlerden bunu alamayınca dolaylı vergilere yükleniyor. Dolaylı vergi de sadece benzinde değil, örneğin iletişim, cep telefonları, motorlu taşıtlar, alkollü içkiler vs'de de dünya şampiyoluğunu kimseye bırakmaya niyetli değiliz..  Avrupa'da yüzde 35 olan dolaylı vergi oranı bizde inanılmaz bir şekilde yüzde 70....

     Bütçeyi denklemek için sırtını akaryakıt vergisine bağlayan Maliye Bakanlığı, vatandaşın bu vergiden kaçma yöntemlerine de acil çareler bulması ile dikkat çekiyor. Örneğin motorine üst üste gelen zamlardan sonra özellikle otobüs ve kamyon sahipleri motorine madeni yağ karıştırmaya başladı. Madeni yağın ÖTV’si motorine göre daha düşük. Maliye Bakanlığı bu tehlikeyi hemen sezdi ve vergi gelirleri düşmesin diye madeni yağın ÖTV’sini motorinle  eşitleyecek çalışma başlatıldı.  Dizel otomobil alanlar da pişman oldu, Son yıllarda, dizel araçların, toplam pazar içindeki payının hızla arttığını gören hükümet, benzin ve motorin fiyatları arasındaki farkı neredeyse eşitledi. 10 yıl öncesine kadar benzinin neredeyse yarı fiyatına satılan motorinle benzin arasında hemen hemen hiç fiyat farkı kalmadı.

     Akaryakıttaki bu vahim tablo hiç kuşkusuz kaçak akaryakıt satışını körüklüyor. TBMM Akaryakıt Kaçakçılığını Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı rapora göre, kaçakçılığın boyutu sanıldığı gibi 3-5 milyar dolar değil, 20 milyar doları buluyor. Rapora göre Türkiye’de akaryakıt kaçakçılığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu sınırlarından tırlar yoluyla, Antalya ve Mersin’den deniz yoluyla, Karadeniz ve Marmara Denizi’nde çoğunlukla balıkçı tekneleri ile yapılıyor. Hükümet kaçakçılığın önlenmesi için akaryakıt tanklarına yazarkasa konulması ve dağıtım şirketlerinin faaliyetlerinin elektronik ortamda izlenmesi gibi yöntemlerin uygulanmasını başlattı. Ne oldu; benzin almaya gidiyorsun,  pompacı "Abi fiş lazım mı" diye soruyor, fiş vermesi zorunlu olmasına rağmen, demek ki bu fişi almayan o kadar çok insan var ki, adamlar hemen bunun da çaresini  buluverdiler. İş kanun çıkarmakla olmuyor,  adaletsiz bir vergi düzeni olduğu sürece  herkes bir şeyleri kaçırmanın derdine düşüyor. Yapılması gereken, derhal vergilerin makul düzeylere çekilmesidir. Gelişmiş ülkelerde alınan vergiler, bir bir indirilirken, vergi gelirleri de, bir o kadar artıp, vergi kaçakları da minimum düzeylerdeyse,  şapkayı önüne koyup düşünmek gerekir.

     Vergi yükü halka yansıtılırken, halkın ödeme gücüyle dengelenmediği sürece,  bu ükede gerçek manada toplanacak verginin ancak üçte birini toplamaya mahkumsunuz. Çünkü, her yıl gazetelerde kuyumcu, kürkçü, diş hekimi vs. gibi serbest meslek sahiplerinin komik vergiler ödediğini, ama bu insanların aynı zamanda beyan ettikleri gelirin çok çok üzerinde bir yaşam sürdüklerini okuruz. Bu insanlara, arkadaş sen bu kadarcık gelirle bu lüks yaşantıyı nasıl sürdürebiliyorsun, şunu bir açıkla bakalım diye soramıyoruz. Bunu sorabilirsek işsizlik de yolsuzluk da, devletin dolaylı vergilerle garibana yüklenmesi de ortadan kalkar.

Bu yazı toplam 771 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com