1. YAZARLAR

  2. Adnan ŞİMŞEK

  3. DTSO'ya temenniler.
Adnan ŞİMŞEK

Adnan ŞİMŞEK

Gazeteci / Genel Yayın Yön.
Yazarın Tüm Yazıları >

DTSO'ya temenniler.

A+A-

Haziran ayı başında yönetime gelen Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar, Başkan Yardımcıları ile Yönetim Kurulu üyeleri ve Meclis üyelerine, bu köşede  destek ve temennilerimi belirten hususları aktarmak istiyorum.

Memleketin maslahatına hizmetleri olan ve yaptıklarıyla iz bırakan bir babanın (Şeyh Hikmet'in) oğullarından Ahmet Sayar ve ekibi şehrimiz ve bölgemiz için yeni bir umut olmuş ve beklentilerimizi yükseltmiştir. Kendisi, Diyarbakır'ın iş, ticaret ve ekonomisi konusunda gerekli tecrübe ve dinamiğe sahiptir. Gerek kişiliği, gerekse de kurduğu iletişim onu buralara kadar getirmiş ve gelecekte de Diyarbakır'a hizmet adına daha ileri seviyelere ulaşacağına dair kanaatimiz güçlüdür.

 Ahmet Sayar; her şeyden önce Diyarbakır'a hizmet etmek için gelmiştir. Kendisi kurumsal özelliği öne çıkan bir iş alanından gelmektedir : Otomotiv sektörü. Otomotiv sektörü halkın her kesimine hitab eden gerek müşteri ilişkileri, gerekse de tanıtım, pazarlama ve insan kaynakları konusunda bir işadamında ya da özel sektör yöneticiliğinde bulunması gereken kariyer ve girişimciliği kazandıracak öenmli  bir alandır. Kendisinin geçmişteki tecrübeleri yeni DTSO başarısı konusunda belirleyici olacağını düşünüyorum.

''Teşvik Yasası Zirvesi'' Diyarbakır'da yapılıyor…

Yönetime geldikten sonra çeşitli kesimlerin destek ve temennilerini alan DTSO başkanı bugün önemli ve Diyarbakır'ın geleceği ile ilgili Ankara'dan gelen önemli bir heyeti ağırlayacak.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yeni teşvik yasasının bir yıllık sonuçlarını, Diyarbakır'da 20 Haziran'da yapılacak toplantıda açıklayacak. Edindiğimiz bilgilere göre;  geçen yıl 19 Haziran'da yürürlüğe giren yeni teşvik yasasının, bir yıllık sonuçları Diyarbakır'da masaya yatırılacak. Bakan Zafer Çağlayan'ın, söz konusu yasanın bir yıllık uygulama sonuçları ile bundan sonraki yol haritasını açıklayacağı toplantıya, Vali Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, TÜMSİAD Başkanı Hasan Sert, ASKON Başkanı Mustafa Koca, TUSKON Başkan Vekili Kasım Fincan, TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut, TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen ve TÜGİK Başkanı Erkan Güral katılacak ve yatırım teşviklerini değerlendirecek. Akdeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Hayri Uğur'un moderatörlüğünde düzenlenecek panelde de TÜGİAD, TÜRKONFED ve TÜGİK başkanlarının yanı sıra, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, Diyarbakır Borsa Başkanı Ebubekir Bal ve Diyarbakır Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu bölgeyi ve teşvikleri tartışacak.

Yapılacak görüşme ve toplantıların DTSO'nun çizeceği yol haritasında belirleyici olacağı muhakkak. Son süreçte herkeste bir beklenti aratarak devam ediyor.

Başkan seçim öncesi neler söylemişti ?

“Halka hizmet etmeye geldik''…

''Yönetimimiz halkın birer hizmetkârı gibidir. Toplumun değerleri, çıkarları gözeten, toplumsal faydayı esas alan bir anlayış içinde olacağız. Seçim yolu ile temsil etme görevi alan bireylerde ve gruplarda, kendilerini, temsil ettiği kesimden, hizmet götürmekle görevli olduğu halktan ve toplumun tüm kesimlerinden soyutlayacak “ayrıcalık ve unvan kazanmışlık” duygularının oluşmaması gerekir biz de böyle bir yaklaşım içinde olmayacağız''…

“Gelişmemiş şehir özellikleri taşıyoruz''…

''Birkaç yüz kilometre mesafedeki illerin sosyo-ekonomik gelişmişlik farklılıklarının bu kadar yüksek olduğu Dünya'daki ender ülkelerden biriyiz. Hangi istatistik üzerinden bakarsanız bakın sosyo-ekonomik olarak sıralamada sonunculuk maalesef hep ilimize ve bölgemize kalmış. İşsizlik oranı, kişi başına düşen gelir, kişi başına düşen otomobil, alt yapı, yol vb. daha sayamadığımız neredeyse tüm istatistiklerde gelişmemiş şehir özelliklerini taşıyoruz''.

“Bu bir kader değildir''…

''Elbette bu verilerin sebeplerini çok iyi biliyoruz. Bunun bir kader olmadığını da biliyoruz. Bir toplumun kendisini yok sayarsanız, yıllarca ülkenin kaynaklarını, enerjisini, savaşa, yok saymaya ayırırsanız O zaman sosyo-ekonomik gelişmişlik zaten dibe vuracaktır. Bu sonuç ülkenin tümüne olumsuz yansıyacaktır. Biz bunu bir kader olarak görmüyoruz. İlimizin ve bölgemizin sosyo-ekonomik gelişmişliği ve kalkınması için, yıllarca uygulanan negatif ayrımcılığı kararlı bir şekilde pozitif ayrımcılığa dönüştürmek için var gücümüzle çalışacağız. Toplumsal faydayı esas alan, hiçbir bireyi ötekileştirmeyen, olabilecek tüm olumsuzluklara rağmen ön yargılarla hareket etmeyen, uzlaşmacı aynı zamanda da kararlı, sonuca odaklı bir çalışma içerisinde olacağız''.

“Türkiye'ye model olmak istiyoruz''…

''Yıllarca, acı çekmiş, yerinden yurdundan olmuş, ötekileştirilmiş, büyük bedeller ödemiş toplumumuzun hak ve özgürlükleri yanında yaşam kalitesini de yükseltmek amacıyla hazırlayacağımız sosyo-ekonomik kalkınma projelerimizi hayata geçirmeyi görev sayacağız.. Projelerimizi kararlı bir şekilde uygulayarak hem bölgeye hem de tüm Türkiye'ye örnek olmak, model olacağız. DTSO bünyesinde yer alan üyelerin her biri, birer yönetici, birer organizatör, birer zanaatkar, analist ve vizyon sahibi kimseler olacaktır. Üyelerimizin kendi işlerini geliştirmeye yönelik oluşturulacak sektörel komisyonlarda vereceğimiz danışmanlık ve girişimciyi yönlendirme çalışmalarımız ile odayı asıl amacına, İş Geliştirme Kurumuna çevirmiş olacaktır.. Bu çalışmamızla girişimcilerimizin büyümesini sağlayacağımız gibi, istihdamı arttıracak ve kalkınmanın toplumun geneline yayılmasını sağlayacağız.

“Araştırmalar yaptık''…

''Projelerimizi oluştururken, yapılabilirlik boyutuna çok dikkat ettik. Dünya'da kalkınma modelleri ile ilgili sürekli araştırma yaptık, yapıyoruz. Yine ülkemizde, ilimize fayda sağlayacağına inandığımız çalışmaları inceledik ve inceliyoruz. Örnek verecek olursak; OECD ve Dünya Bankasının yerel kalkınma ile ilgili çalışma raporları var; bunları inceliyoruz. Bir takım sonuçlar çıkarmış durumdayız. Projelerimizin temel amacı kurumsal olarak, zaten ruhunda girişimcilik olan üyelerimizin işlerini nasıl büyütebileceklerine katkı sunmaktır. Üyelerimizin işlerini geliştirebilmeleri için, onlara daha fazla nasıl güç verebiliriz; kurumsal olarak engelleri nasıl aşabiliriz çabası içerisinde olacağız''.

"Silahların, ölümlerin olmadığı bir süreçten geçiyoruz ve bu süreç bölge ekonomisini tetikleyecek durumda''…

''Ölümlerin, çatışmanın olmaması mutluluk verici. Biz de bu avantajlı durumu olumlu bir şekilde değerlendirerek, kentimizin kalkınması için bütün aktörleri harekete geçirip kollektif bir çalışma yapmayı hedefliyoruz. Üç ilçemizde temsilcilikler açarak, ordaki üyelerimizin Diyarbakır'a gelmeden mevcut temsilciliklerden üye işlemlerini yapmalarına olanak sağlayacağız. Bunun yanında komisyon ve komitelerin sayılarını arttıratak, çoğılcu katılımı geliştirmeyi hedefliyoruz''.

“Güç Birligi vurgusu''...

DTSO'yu yeni bir zihniyetle yeniden inşa etmek için güç birliği yapma çağrısında bulunuyoruz. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası'nın bireyler değil, kolektif bir iradenin kurumu olduğunu unutmayacağız. Bu çerçevede yönetim ve organlarımızda demokratik ve kolektif bir tarzı esas alırken, tüm yerel dinamiklerle de eş güdümlü çalışacağız. Çünkü ancak bu perspektifle kentimiz Diyarbakır'ı gerek bölge, gerekse ülkemizin diğer kentlerine model olabilecek bir düzeye getireceğimize inanıyorum”

Sonuç olarak…

Demokratik Katilimci ve herkesi kucaklayan bir anlayiş.

Başkan ve yönetimi bundan sonra demokratik ve katılımcı bir hizmet anlayışı ile, bireylere dayalı değil, kolektif modellere dayalı ve ötekileştirmeden bütüncül bir çalışma içerisinde olacaklardır. Diyarbakır için özlenen durum da budur…

İnanç Turizmi…

Turizm maalesef bir Mardin ya da Urfa kadar gelişmedi. Diyarbakır bir çok turistik değere sahip, bunlardan en önemlisi de inanç turizmi. Birçok sahabeyi bünyesinde bulunduran ilimizin tanıtımı bu arada turizme ilgisi yoğun ve engin tecrübeleri bulunan bir Valininde olması avantajdır ve bu bağlamda iyi bir tanıtım organizasyonu ile ekonomik kalkınmamıza ciddi katkıda bulunacak bir sektörün gelişmesini bekliyoruz. Benim de en güçlü temennim budur.

Tüm kurumlarla işbirliği…

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar, yönetim kurulunda her sektörden üyenin olduğunu, ayrıca ilçelerde Oda temsilciliklerini en kısa zamanda faaliyete geçireceklerini belirtmektedir. İstihdam ve altyapı başkanın önündeki en büyük uğraşlarından birisi olduğunu haklı olarak belirtmektedir.

Otomotiv sektörüyle ilgili projeler ve diğerleri…

Başkan ayrıca; 1) DTSO web sitesinin daha işlevsel hale gelmesi ve 'Otomotiv Sektörü' linkinin oluşturulması, 2) Organize sanayi bölgesinde otomotiv yan sanayisine dönük üretim imkânlarının oluşturulması, 3) Otomotiv sektöründe verilen hizmet kalitesinin arttırılması için gerek firma sahiplerine gerekse çalışanlara yönelik kurum sertifikalı eğitim programlarının düzenlenmesi, 4) İlimizde düzenlenen otomobil fuarının bölgesel ve uluslararası kimliğe kavuşturulması, 5) Banka kredilerinde ve pos cihazı kullanımlarında üyelere düşük faiz ve komisyon uygulaması, 6)Yurt içi ve yurt dışı otel ve araç kiralamada özel indirimler, 7) Küçük orta ve büyük ölçekli yatırım danışmanlığı (Bürokratik işlemler, yürürlükte olan teşvik imkânlarından faydalanma, TÜBİTAK; KOSGEB, AB vs. hibe programları vb.) gibi avantaj sağlayacak projelerden bahsetmişti.

Beklenti Büyük…

Yeni başkan ve yönetimine karşı olan beklenti büyük ve kendilerinin toplumun her kesimi tarafından, siyasi amaçlar gözetilmeden, desteklenmesi gerekiyor. Yeni yatırımlarla birlikte işgücü imkanlarının ortaya çıkması işsizliğin azaltılması, bölgenin hinterlandının da faydalanacak şekilde projelerin hayata geçirilmesi şart. Bugüne kadar yukarıda sayın başkanın söylediği projelerin neden yapılamadığının bir sebebi de şu an aktif olarak siyaset yapan parlamentodaki bir  partinin uzantısı olan grup ve yapılanmaların sebep olduğu kaos ve güvensizlik ortamının bir türlü devlet tarafından ortadan kaldırılamamış olmasıydı maalesef….

Kentteki tüm dinamiklerin DTSO'dan beklentileri olduğu ve bunun gerçekleşmesinin Ankara'nın siyasi amaçlar gözetilmeden DTSO'yu desteklemelerine bağlı olduğunu da hatırlatalım.

Bir not daha…

Yaklaşan mahalli ve genel seçimler DTSO için avantaj olmalıdır. DTSO, siyasi partiler ve seçim yarışında yandaş ve destek görülen bir kurum değil aksine seçim yarışına girenlerin DTSO'ya en çok destek vererek halk gözünde avantaj elde etme için sınav verecekleri bir STK olarak görülmelidir. Başkanın ve yönetimin tarafsızlığı ve ilkeselliği DTSO'yu daha da güçlendirecektir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT