1. YAZARLAR

  2. Adnan ŞİMŞEK

  3. DTSO'da seçim...
Adnan ŞİMŞEK

Adnan ŞİMŞEK

Gazeteci / Genel Yayın Yön.
Yazarın Tüm Yazıları >

DTSO'da seçim...

A+A-

Diyarbakır Ticaret Sanayi Odası (DTSO) 1 Haziran 2013 tarihinde seçim sınavından geçecek.

İki hafta sonra yapılacak olan seçim, Diyarbakır'da genel seçim veya belediye seçimlerine benzer bir heyecan yaratmış durumda.

Hatırlayanlar bilir, son birkaç seçim hariç DTSO seçimleri sessiz sedasız yapılır, çoğu kişinin de seçimlerden haberi olmazdı. Bugün ise Diyarbakır'ın en önemli gündemine dönüşmüş durumda.

Seçime gösterilen ilgi ve yaşanılan rekabet, ister istemez şu soruyu gündeme getiriyor: DTSO seçimleri neden bu kadar önemli hale geldi?

Ben bir gazeteci olarak kendi gözlemlerime dayanarak, DTSO'nun bu kadar çok gündemde olmasını şu şekilde sıralayabilirim:

1-Diyarbakır son yıllarda Kürt sorununun hem Türkiye'de, hem de dünyadaki stratejik merkezi dönüştü. Dolayısıyla, Diyarbakır'ın gündemde olması, şehirdeki önemli kuruluşların da gündemde olmasını sağladı.

2-Otuz yıllık çatışma ortamı, doğal olarak valilik gibi merkez teşkilatı ile belediyeler gibi yerel kuruluşların birbirinden uzaklaşmasına yol açtı. Merkez ve yerel arasındaki kopmalar, özellikle daha dengeleyici bir unsur olarak bölge odalarını, özellikle de DTSO'yu öne çıkardı.

3-Özellikle 2013 yılındaki seçim süreci TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) ile hükümet arasında bir gerilime dönüştü. Bu durum bütün Türkiye'deki oda ve borsaların bir ölçüde siyasallaşmasına yol açtı.

4-Gittikçe daha çok siyasal bir kimlik kazanan oda ve borsalar, Meclis'e uzanan bir köprü görevi görmeye başladı. Son genel seçimde oda ve borsa başkanlarının önemli bir kısmı milletvekili seçildi.

5- Diyarbakır'da, vali ve büyükşehir belediye başkanının ardından gelen en önemli isim ticaret ve sanayi odası başkanı olmaya başladı.

6-Güçlü ekonomik yapılarından dolayı, odalar bulundukları şehrin en etkin kuruluşlarına dönüşmeye başladılar.

7-Oda ve borsalar ile TOBB son yıllarda çok büyük çaplı projeler yürütmeye başladılar. TOBB bugün Türkiye'deki bütün sınır kapılarının işletmesini yürütmektedir.

8-Oda ve borsalar, yasal dayanaklarından dolayı kamu kuruluşu özelliği de taşımaktadır. Yasadan alınan yetkiyle, odalar, hem aidat, hem de vergi tahsilatı yapma hakkına sahiptir.

9-Oda ve borsalar, İlin ticaretine, sanayisine, tarımına yön veren, yasa gereği organize sanayi bölgelerinin yönetimi gibi önemli karar mekanizmalarını yönlendiren, fiyat tespiti yapan, piyasayı yönlendiren ve etkileyen kuruluşlardır.

10-Son yıllarda oda ve borsalar tarafından oluşturulan özel üniversiteler, odaların bilimsel olarak da öne çıkmasına yol açtı.

Bunlar benim aklıma gelenler…

Gelelim DTSO'ya. Yukarıda sayılan ve sayılmayan birçok neden seçimlerin daha da önemli hale gelmesine neden oldu. Şu ana kadar 3 farklı gurup seçimlerde aday olduklarını, basıntoplantılarıyla açıkladılar.

İlk basın açıklamasını, Demokratik İşverenler Gurubu adına, Celalettin Birtane ve Filiz Bedirhanoğlu yaptı.

Celalettin Birtane'nin Kürtçe, Filiz Bedirhanoğlu'nun Türkçe açıklamadabulunduğu toplantıda, Demokratik İsverenler Girişimi'nin Haziran ayında yapılacak seçimlere mavi listesi ile katılacağı açıklandı.

Türkiye'nin tarihi bir süreçten geçtiğini belirten Birtane ve Bedirhanoğlu, "Eşitlikçi, demokratik ve özgür bir yaşamın önünü açan, onurlu barışın kapısını aralayan yeni dönemde Cumhuriyet tarihi boyunca Sayın Öcalan'ın girişimleriyle ilk kez bu kadar demokratik çözüme ve barışa yaklaşmış oluyoruz. Biz Demokratik İşverenler Girişimi olarak bu süreci destekliyor, bu tarihi sürecin başarıya ulaşabilmesi için büyük çaba içerisinde olacağımızı belirtmek istiyoruz" dedi.

İkinci basın toplantısı,Bağımsızların Birlikteliği Grubu adına konuşan başkan adayı M. Siraç Ensarioğlu tarfından yapıldı, grubun iş dünyasının çıkarlarını gözeten, aynı hedefte buluşabilecek dinamik, katılımcı, istikrarlı, vizyon ve misyon sahibi bireylerden oluştuğunu, bu nedenle oy pusulalarının renginin, barış ve saflığın simgesi olan beyaz renk olduğunu belirten Ensarioğlu, iş dünyasının, çiftçinin, esnafın, sanayicinin yaşamış olduğu sorunları bire bir yerinde incelemeler yaparak tespit ettiklerini ve bu sorunlarla ilgili projeler geliştirdiklerini ifade etti.

Üçüncü basın toplantısı,seçime sarı liste ile katılan Yurtsever İşadamları Girişimi adına Mehmet Kaya tarafından yapıldı. Kaya, "İçinden geçmiş olduğumuz tarihsel sürecin sorumluluğu içerisinde Abdullah Öcalan'ın Nevruz günü başlattığı tarihsel süreci destekliyoruz. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası'nın bu yeni tarihsel sürece uygun demokratik, katılımcı ve çoğulcu temelde, yeniden yapılandırılmasına yönelik projemizi hayata geçirmek üzere, meclis ve yönetimine adayız.” Dedi

Her üç gurup da yapılan basın açıklamalarında vizyonlarını ortaya koyup, projeler geliştireceğini ifade ediyorlar. Seçimin demokratik bir rekabet içinde geçeceği görünüyor. Kazanan kim olursa olsun, önemli bir gücü kontrol edecek. Umarım bu güç, DTSO'nun ve Diyarbakır'ın faydasına kullanılır…

Ne olursa olsun seçimde milletvekili hayali ile yanıp tutuşmak yerine Diyarbakır'ı iyi temsi edecek vizyon, dil(İngilizce) bilen hatır gönül ilişkisini değil, hakkaniyet ölçülerini ön planda tutacak adayın kazanması temennisiyle…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT