1. YAZARLAR

  2. Recep ESER

  3. Doğuda basketbol daha güzel
Recep ESER

Recep ESER

Yazarın Tüm Yazıları >

Doğuda basketbol daha güzel

A+A-

   Şöyle bir Bölge Şampiyonalarında katılımcı iller sayısına bakıyoruz da Güneydoğu Gurubu ya en çok katılımın sağlandığı gurup yada en çok diğer guruplar ile aynı takım sayısında katılım sağlanmış. Bir tek küçük kızlarda 4 takım katılmış diğer guruplarda 6 takım.

    Bu güneydoğudaki basketbolun gelişiminin eseridir. Peki güneydoğudaki basketbol nasıl gelişiyor nasıl bu kadar katılım sağlanıyor hiç düşündünüz mü? Birincisi bu gelişimi Basketbol Federasyonu dahil kimse görmedi. İkincisi Basketbol bazı Büyükşehirler haricinde diğer illeri kimsenin dikkatini çekmedi. Bu katılım sayısını sanmayın ki yalnız 2011-2012 sezonu için. Bu katılım sayısı her yıl böyle. Ve bu sayı, bu gelişim bizim dikkatimizi çekiyor bizler yazıyoruz umarım basketbol ile ilgili herkesin dikkatini çeker.

    Gelelim yukarıda sorduğumuz sorunun cevabına. Bu gelişim Basketbol sevgisi ile, spor sevgisi ile, çocukları gençleri sevmek ile, zorluklara karşı birlik beraberlik ile gelişiyor. İllerdeki antrenör sayısı arttıkça sporcu sayısı da arttı. Bunlar arttıkça kulüp sayıları arttı. Kulüp sayıları arttıkça rekabet arttı. Rekabette arttıkça önce ildeki başarılar arttı sonrada bölgede katılımlar arttı ve başarılar geldi. İşin özü kısaca böyle.

    Basketbol Federasyonu bunları görüyor mu? Birde olayın bu yüzü var. Bunun cevabını Federasyondan bekliyorum. Cevap gelirse de siz değerli okuyucularımla da paylaşacağım. Ama gelirse!!!

    Anadolu Şampiyonasına katılmaya daha önce bölge birincisi olup hak kazanan Diyarbakır yıldız erkek ve bayan takımlarımızdan sonra küçük kız ve erkek takımlarımızda Anadolu şampiyonasına katılma hakkı elde ettiler. Küçük kızlarda ilimizi temsil eden Namık Kemal İ.Ö.O. S.K. Şanlıurfa'daki gurup maçlarında yenilgisiz bölge şampiyonu olurken 18-22 Nisanda Nevşehir'de düzenlenecek olan Anadolu Şampiyonasında ilimizi temsil edecek.Bu Şampiyonaya Bağlar Belediyesi Diyarbakır birincisi olduğu için direkt katılma hakkı elde etmişti zaten. Yani bu sene Diyarbakır'ı Anadolu Şampiyonasında iki takımımız temsil edecek. Ne güzel değimli?   

    Türkiye genelinde 12 takımla katılımın en çok katılımın olduğu Küçük Erkekler Güneydoğu Bölge Şampiyonası geçtiğimiz hafta Malatya'da tamamlandı. Burada ilimizi temsil eden Diyarbakır Dicle Okulları Spor Kulübü rakiplerini yenerek yenilgisiz Bölge Şampiyonu oldu ve onlarda 18-22 Nisan'da Isparta'daki Anadolu Şampiyonasına katılmaya hak kazandılar. Biliyorum ki Anadolu Şampiyonasına katılmaya hak kazanan bu beş takımımız Diyarbakır'ımızı en iyi şekilde temsil edip başarılı sonuçlar alacak ve Türkiye Finallerine kalacaktır. Bu yolda hepsine üstün başarılar diliyorum. Bu başarılarda emeği geçen kulüp yöneticilerini, okul yetkilileri, antrenörleri ve aslan yürekli sporcularımızı kutluyorum.

    Bir başka yazıda başka başarıları ve güzellikleri anlatmak dileği ile herkese mutlu günler dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT