1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Diyarbekirspor iyi miydi?
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Diyarbekirspor iyi miydi?

A+A-

Bu sene izleme imkanı bulduğum ilk Diyarbekirspor maçıydı bu. 3-0 net bir skor. Elbette  bu bir başarıdır. Bu başarıdan dolayı emeği geçen herkesi içtenlikle kutluyorum.

Doğrusu çok karmaşık duygular içindeyim. Maçın analizini yaparken kantarın topuzunu kaçırıp hiç istemeden kimi olumsuz gelişmelere sebep olmak istemem. Belki de ben yanılıyorum. Üçüncü ligde oynanan oyun budur, bu kadardır, özü de, biçimi de bundan ibarettir.

Dolayısıyla her kelimeyi cımbızla seçip öyle yazmaya özen göstereceğim. Öncelikle böyle maçlarda tekniğin, taktiğin, sistemin, stratejinin önemli olmadığını söyleyen ''Çokbilmiş'' futbol cahilleri konumuna düşmeden oyunu önemli başlıklarıyla değerlendirmeye çalışacağım. Bir dostun görevi gerçekler acı bile olsa onları tek tek söylemektir.

Oyuncu gurubunun yüksek bir motivasyonla oyuna başladığını söylemek doğru bir tespit olur. Ve erken gelen golün, bu olumlu motivasyona ekstra katkı yaptığını da belirtmek lazım. Ama aynı şekilde aşırı motivasyonun oyuncu gurubunun bileklerinde beton etkisi yaptığının altını da çizelim. Aşırı motivasyon yararlı bir şey değil, tam tersine aşırı ve gereksiz bir yüke de dönüşme ihtimali yüksektir.

Diyarbekirsporlu oyuncuların neredeyse hepsi, topun kontrolünde sorun yaşadı ve sanırım bu sorunun en önemli sorumlusu aşırı motivasyondu. Hem top kontrolünde yaşanan aşırı gergin hal, hem de pasların çok isabetsiz bir seyir izlemesi ancak, heyecan yaratan motivasyon etkisi ile açıklanabilir.

Oyuncuların bu kontrolsüz ruh haline bir de iyi anlatılmamış görev ve sorumlulukların belirsizliği eklenince  ortaya kaotik bir maç çıktı.  Özetle durum şuydu; savunma sadece topları uzaklaştırmak için gayret içindeydi. Orta saha hasbelkader elde edilen toplara uzun vurarak bir an önce hücum bölgesine gönderme çabasında ve hücumcular da her biri çakılı pivot santrafor gibi topun kendisine gelmesi bekleyişi içindeydi.

Bu oyun anlayışı ile elde edilen her başarı tesadüfüdür. Çünkü ortada takımın birliğini sağlayan sistematik bir oyun yapılanması yok. Takım savunmadan hücuma geçişlerde açık net bir planlamaya sahip değil. Aynı şekilde kaptırılan toplar sonrası, takım hücumdan savunmaya nasıl geçmeli sorusunun yanıtı da planlanmış değil.

Bir kez daha tekrarlıyorum. Belki üçüncü lig düzeyi denilen, düzey budur. Belki üçüncü ligde bütün takımların genel hali budur. Futbol böyle oynanıyordur. Ama bu durumun futbol oyunu ile bir ilgisi yok.

Eğer önemli olan kazanmak ise Diyarbekirspor Adliyesporu 3-0 gibi net bir skorla deplasmanda yenme başarısı göstermiştir.

Umarım Adliyespor karşısında sergilenen oyun diğer rakipler içinde yeterli olur ve Diyarbekirspor 2 lige çıkar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT