1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Diyarbekirspor; Amedspor!
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Diyarbekirspor; Amedspor!

A+A-

Sezon sonu itibariyle bir sportif ve yönetimsel değerlendirme yaptığımızda, ortaya çıkan sonuçlar bakımından Diyarbekirspor'u sportif bakımdan, Amedspor'u da yönetsel bakımdan başarısız ilan etmekte hiç bir haksızlık olmaz. Durum net sonuçları itibariyle bu tabloyu işaret etmektedir.

Diyarbekirspor transfer furyası ile kafasını kuma gömüp oyun olgusunu unuttuğu için başarısızlığı neredeyse ilk günden beri belliydi. Kazanmayı, başarıyı transfere endeksleyen zihniyet, sadece kör değil aynı zamanda cehaletini açıkça ilan eder. Bütün takımlar transfer yapar ama bir tanesi şampiyon olur. Fenerbahçe az mı transfer yaptı ya da Real Madrid? Başarıyı transfer aracılığıyla takıma kazandırılan oyuncular garanti etseydi, hiç kimse oyuna dolayısıyla teknik direktöre ihtiyaç duymazdı.

Başarının, olmazsa olmaz üç ayağı vardır; İyi bir teknik heyet, iyi bir oyun planı ve bu oyun planını uygulayacak yeterlilikte oyuncu gurubu. Bu üçünden biri bile eksik olsa başarı da istikrar da hayal olur. Bu üç olmazsa olmaza ekleyebileceğimiz başka şeyler de var. İyi bir yönetim, iyi bir sağlık ve beslenme ekibi, iyi bir halkla ilişkiler ve iyi organize edilmiş tesisler yani çalışma ortamları ve zeminler.

Diyarbekirspor yönetiminin ciddi paralar harcayarak takıma başarı kazandırmak istediğini biliyorum. Ama kocaman bir yanlışı var. Atlı arabanın arkasına bağlamışlar. Haliyle o at o arabayı çekmez. Diyarbekirspor her şeyden önce, fikri olan, strateji sahibi ve belirli bir oyuna inanan bir teknik adam ve yardımcılarına öncelik vermelidir. Sorun oyuncular değil. olmayan oyundur.

İyi bir teknik adam ve işini iyi bilen bir kondisyoner ile uyumlu çalışacak oyuncu gurubu, Diyarbekirspor'u gelecek sezon çok rahatlıkla ikinci lige taşır. Karakteri gelişmemiş, kişilik olarak da olgunlaşmamış, takım yerine kendiyle ilgili olan topçuların tümünü yolculayıp onlara başarılar dilemeden sözünü ettiğim sportif ortam yaratılamaz.

Üçüncü ligde şampiyonluğa oynayacak bir takım için yetenek ve tecrübeden çok, karakterli, kişiliği gelişmiş, takım oyununu öne alan ve teknik adamın oyun disiplininden kopmayan oyuncu profile ihtiyaç var. Gerisi dejenere olmuş kişiliklere para kaptırmaktan öte bir anlam taşımaz.

Amedspor sportif olarak bu sezon adeta bir destan yazdı. Sportif olarak tek hatası önceliklerini iyi saptayamamasıydı. Öncelik lig şampiyonluğu mu?  yoksa Ziraat Türkiye kupası mı? Çünkü her iki kulvarda yarışabilecek oyuncu havuzuna sahip olmayan ve dolayısıyla rotasyon imkanından yoksun bir takım için bu seçim stratejikti. Sonuç itibariyle Amedspor çok başarılı bir kupa periyodu oynadı ve TFF nin ırkçı politikalarına yenildi.

Tam bu noktada da Amedspor yönetimi çok başarısız bir performans sergiledi. Önce olabilecekleri öngöremedi, dolayısıyla da olacaklar karşısında hiçbir hazırlık yapmadı. Özellikle de TFF'nin kabul edilmez siyasi müdahalelerine karşı, haklı pozisyonunu savunamadı.

İnanılmaz ama gerçek; siyasi irade elde silah Diyarbekir sokaklarında hayatı cehenneme çevirme iradesini gösterirken, Amedspor yönetimi TFF'yi mahkemelere taşıma basiretini gösteremedi. Sanki sıradan haksızlıklara uğramış, sıradan bir takımmış gibi, kendini TFF'nin hukuk ve içtahadlarıyla sınırladı. Bu kabul edilemez. Bu bakımdan Amedspor yönetimi kelimenin tam anlamıyla sınıfta kalmıştır.

Toparlayıp söylemek gerekirse, Diyarbekirspor, sportif yönetimini yeniden ve doğru yapılandırmalı; Amedspor' da daha dirençli, daha organize ve  sportif hukuk ve etik mücadelesini sert zeminlerde yürütebilecek bir yönetim inşa etmelidir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT