1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Diyarbekir BŞB Spor, Diyarbekirspor A.Ş ve Batman Petrolspor!
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Diyarbekir BŞB Spor, Diyarbekirspor A.Ş ve Batman Petrolspor!

A+A-
Geriden bıraktığımız sezonda yukarıda adını andığım üç takımı da defalarca izleme şansı buldum. Her üç takımı, oyuncular, teknik adamlar ve yöneticiler ekseninde değerlendirmeye çalışacağım. Önce oyuncuların genel özelliklerinin altını çizmeye çabası içinde olacağım.
 
Bu yöntemi kullanmamın bana sağlayacağı fayda, oyuncuların oyun içindeki zafiyetlerinden hareketle,  teknik adam hakkında değerlendirme yapma imkanı doğacak,  hem de yönetim kurullarının kalibresine ilişkin kimi fikirlere ulaşma ihtimali daha çok artacak 
 Her üç takımın oyuncuların da gördüğün en kabul edilemez olumsuzluk topu ''emzik'' sanmalarıydı. Oysa top, top'tur ve emzik de emziktir. Ne stadyum annenizin sıcak, güvenilir kucağıdır ne de size o kadar çekici gelen yuvarlak top yine annenizin o çok özlediğiniz plastik emziğidir.
 
Anne kucağı ve emzik ilişkisi, çocukluk evresinin içgüdülerden ibaret renkli ve tek yanlı dünyasında kendini keşfedememiş saf bebekliğe işaret eder. Siz bebek misiniz? Ama unutmayın bebekler kontrat talep edemezler. Ya bebeksiniz dolayısıyla sözleşme talep etmeye hakkınız yok ya da kontrat imzalamakta bu kadar ısrarlıysanız bebekliği reddedip ahlaken olgun insanlar olduğunuzu kanıtlamalısınız.,
 
Biraz büyümek lazım! Biraz değil, basbayağı büyük lazım!
Size yanlış öğretmişler, iyi oyuncu sadece bilekleri yumuşak oyuncu değildir. Bütün mesele yumuşak bileklere sahip olmaksa, Baletlerin de bilekleri yumuşaktır. Üstelik onlar parmaklarının üstünden de yürümeyi becerebiliyorlar. Sizin böyle bir yeteneğiniz var mı?
İyi oyuncu topu arkadaşlarıyla paylaşmaktan keyif alan oyuncudur! İyi oyuncu takımdaki en vasat oyuncuyla top '' Yapma'' ilişkisi kurmayı başarabilen oyuncudur. İyi oyuncu, topun ve takım arkadaşlarının beklentilerine cevap veren oyundur. İyi oyuncu fiziksel özelliklerini koruyup onu takımın hizmetine sunan oyuncudur. İyi oyuncu hiç kimsenin toptan daha hızlı olmadığını bilen oyuncudur. İyi oyuncu, rakibi ipe dizerek geçmek yerine tek pasla beş rakibi geride bırakmayı akıl eden oyuncudur. İyi oyuncu bedeninden çok aklını devrede tutan oyuncudur.
İyi oyuncu oyundaki en yetenekli nesnenin top olduğunu bilen bunu idrak eden ve buna iman eden oyuncudur.
 
Top sadece herkesten daha hızlı değildir, top, aynı zamanda herkesten daha yeteneklidir.
İzlediğim bütün maçlarda her üç takımın oyuncuları, top kendilerine geldiğin de ''ince hastalığa tutulmuş kara sevdalılar'' gibi toptan bir türlü ayrılmayı bilemediler. Top'tan zamanında ayrılmak bir yana bir süre sonra da o topla ne yapacaklarını bilemez hale geldiler. Komik olan da buydu! Hem topu bu kadar şehvetle arzula hem de onunla ne yapacağını bilme.!!!.
 
Belki size söylemekten çekinmiş olabilirler. Şuradan size gerçeği itiraf edeyim. Bilekleriniz sizin sandığınız kadar iyi değil. İyi; en iyimser yorum olur, düpedüz, çok kötü bileklere sahipsiniz. Hiç biriniz topu tek hamlede kontrol etme becerisi gösteremediniz. Yine hiç biriniz, kontrol ve hamle ayaklarını birbirinden ayrıştırmadınız. Futbolu tek ayakla oynuyorsunuz. Size gelen topu aynı ayakla kontrol etmeye çalışıyor ve hangi yöne hamle yapacaksınız, yine aynı ayağınızı kullanıyorsunuz.
Bu durum hem size zaman kaybettiriyor hem de rakibin size pres uygulamasına izin veriyor.
 
Teknik oyuncu, iyi oyuncu, yararlı oyuncu, pas vermesini bilen oyuncudur; çünkü futbol ayakla oynana bir pas oyunudur. Hokkabazlık değil.
Oyun, oyuncunun özgür iradesi ile oynanmaz. Oyun, öncenden saptanmış olan takımın toplam özgür iradesi ile oynanır. 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT