1. YAZARLAR

  2. Ramazan TUGAY

  3. Diyarbakırspor'un yok oluşu...
Ramazan TUGAY

Ramazan TUGAY

Spor Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Diyarbakırspor'un yok oluşu...

A+A-
Diyarbakırspor'un bittiği gece..
Ne olduysa 2009 yılında gelen şampiyonluğun, ardından stadda yapılan kutlamaların yapıldığı o malum gecede oldu.  Diyarbakırspor'un Şampiyonluk gecesine katılmaları için Tarım Bakanı Mehdi Eker'in daveti üzerine  bir çok bakan ve milletvekileri Diyarbakır'daki geceye gelerek kutlamalara katıldı. Bu güzel günde  Şampiyonluk kutlamalarına katılan Bakanlar ve milletvekilerine yönelik kendini bilmez bir kaç kişinin yapmış oldukları protestoyu hiç bir zaman  tavsip etmedik.
 
20 KİŞİ YÜZÜNDEN KOCA DİYARI KÖKÜNDEN KESTİLER
Diyarbakırspor Taraftarları Dernekler Birliği olarak bunları yapanları şiddetle kınadığımızı gerek görsel, gerekse yazılı olarak defalarca belirtmiştik. 
Diyarbakır'a hangi bakan ve milletvekileri geldiğinde hepsi ile görüştük ama malesef hiç birinden olumlu bir yanıt alamadık. Çünkü kalem çoktan kırılmış, bu yok ediliş için düğmeye basılmış, kimse engel olamayacaktı.
 
Defalarca Bakandan özür dilememize rağmen maalesef ne yaptıksak nafile. Bir kere bile bizimle muhatap dahi olmadı. O gece stadda 20 bin taraftar vardı, protestoyu yapan 20 kişi yüzünden olayı tüm taraftara, tüm kente malettiler.
 
BU KADAR KİN VE NEFRET NİYE
Diyarbakır'ın ve Güneydoğunun göz bebeği olan Diyarbakırspor ne yazık ki o gece yapılan olaydan sonra  kalemini kırdılar. O günden bu yana Diyarbakırspor'dan kapmış oldukları kin ve nefret bir türlü bitmedi.  
 
Tarım Bakanı'nın Diyarbakırspor'a yaptıklarını, vermiş olduğu desteği asla göz ardı etmiyoruz. Ama ne yazık ki  Bakan Eker Diyarbakırspor'a öyle bir kin bağlamıştı ki bitirme politikası adına kimsenin engel olmasına izin vermedi. Düşünün Diyarbakırspor'u Şampiyon yapan Abdurrahman Yakut bile, bu yaşananlardan sonra başkanlıktan mecburen istifa etmek zorunda kalmıştı. Yakut sonrası başkanlığa atama ile her yerde "bakanın yakınıyım, akrabasıyım" dediği Çetin Sümer getirildi. Sümer döneminde ne yazık ki Diyarbakırspor için önlem alınamaz bir şekilde, hem çok hızlı bir yok edilme süreci aşama aşama hayata geçirildi.
 
YAKUT BAŞKANLIĞI BIRAKMAK ZORUNDA KALDI
Eğer takımın başında Abdurrahman Yakut kalmış olsaydı,  Diyarbakırspor bu durumlara düşmezdi. Yakut'ta bu yok edilme ile ilgili çok şey biliyor, ama ne olduğunu asla konuşmadı. Düşünün takımı şampiyon yapan, kaç başkan bırakıp gider. Bunlar hep muamma ve soru işareti olarak zihinlerde kaldı.
 
Şayet bakan istemiş olsaydı Diyarbakırspor'da,  şahıs borçları bir günde sıfirlanır, ve
Diyarbakırspor kurtulurdu. Diğer kulüplerin yanında bu kulübün borcu çerez kabuğu bile değildi.  Diyarbakırspor'un faizsiz borcu 20 Milyon, Ankaragücü'nün 140 Milyon du. Bahsedilen 20 milyon Tl yi,  kamuoyuna 50 milyon Tl diye lanse ettiler. Kimsenin başkan olmasına, el atmasına izin vermediler. Kulübü yoketme politikasını adım adım işlettiler. Bahsedilen borç miktarı bu ligler için çerez kabuğu sayılırdı, Diyarbakırspor asla borçlar yüzünden kapanmadı, bakanın emriyle bu hallere düştü.
 
YÖNETİM İSTİFA ETSİN
Diyarbakır eski valisi olan Mustafa Toprak, "Çetin Sümer istifa etsin, yarın yönetim hazırdır" dedi. Ardından Sümer yönetimi istifa eti ama maalesef Toprağın O açıklamasından sonra onuda engelediler. Çünkü bir kere kafaya koymuşlardı. Diyarbakır halkının sevgilisi olan Diyarbakırspor bitecek dediler nitekimde bitirdiler.
 
Diyarbakırspor'u yürekten seven ve düştüğü bu durumlara üzülen öyle iş adamları vardi ki ama onlarda cesaret edemediler, el atan kim olursa yukarıdan hemen telefonlar gelirdi "sakın bu işlere girme" . Onlarda Bakan ve milletvekilerine ters düşmemek,  ticari hayatlarını riske etmek istemediler. Dedim ya size kalemi çoktan kırmışlar, kimselere izin vermediler.
 
GALATASARAY'A GÜÇLERİ YETMEDİ
Şimdi soruyorum sizlere Türk Telekom Arena'nın açılış gecesinde 50 bin kişi tek bir ağızdan Başbakanı protesto etmediler mi.  Başbakanda Galatasarayın kalemini kırsaydi, ne oldu yapamadılar. Ama Diyarbakırı yok etmek hepsinden çok kolaydı, başardılar, kutlarım. Diyarbakırspor kapanınca tüm memleket sorunları kökünden halledilmişti onlar için. 
 
SAYGILARIMILA
AZRAİLLER GURUBU BAŞKANI RAMAZAN TUGAY
YAZININ DEVAMI PAZARTESİNE
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT