22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır9 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara1 °C
 • Antalya15 °C
 • İzmir10 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,412
  %0.73
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Yılmaz BÖRÜKOÇİN / Diyarinsesi.Org Spor Koor.


Diyarbakırspor'un Önündeki Engeller Kalkmalı

07 Ağustos 2011 Pazar 20:15

Diyarbakırspor klübünde kötü idarecilik tarzlarının yaratmış olduğu tahribat elbetteki öyle hemen onarılabilecek ölçüde bir tahribat değildir. Yılların yarattığı bu tahribatta en büyük yarayı Diyarbakırspor almıştır.Diyarbakırspor,seçilmiş ve bazılarıda atanmış yönetimlerce yıllarca kötü idare edilmiştir.Futbol klübü idareciliği zihniyetinden uzak, ilişkili olduğu disiplinler hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan,üstlendikleri misyonu unutup kendi kişisel vizyonlarını Diyarbakırspor sırtından geliştirme çabasına girip klübün menfaatlerine hizmet etmeyen ve tabiri caiz ise ''sonradan görme'' moduna girip her şeyi zaman içinde alt üst eden yönetimler bu tahribatın baş sorumlularıdır.

Bu klüpte 1979'dan sonra hiçbir zaman multi disipliner bir yönetim anlayışı hakim olmadı.

Gelen yönetimler İletişim kanalları hep kapalı kendilerine dönük,dışa kapalı bir dünya kurdular. Klüp; her defasında yazılarımda da belirttiğim gibi kendi tarihsel evrelerini oluşturdu ve bu evreler 3 bölüme ayrıldı.1968-1980,1980-2000 ve 2000-2011 evreleri

1968-1980 dönemi klübün iyi idare edildiği,belirli bir düzen ışığında disipliner bir yapıda yönetildiği,şeffaf ve taraftarı ile barışık bir bütün olarak kentin tüm desteğini de arkasında hissederek vede bölgesinde 1 numara olarak bölgedeki diğer klüplerce örnek alınan bir model yöneticilik tarzı ve başarısı yakalayarak öncü olan bir klüp görmekteyiz ki; bu dönem klübün tarihinde en başarılı olduğu yıllar olarak karşımıza çıkıyor.Yani iyi idare tarzı = Başarı.

1980-2000 yıllarını kendi içinde 2 bölüme ayırıyorum.1980 den başlayıp 1990'ların ilk çeyreğine kadar uzanan ve bölgede yaşanan hadiselerden belirli çevrelerce sahiplenmeye çalışılan ve kendi içinde bu tarzı kutuplaşmalara yol açan bir klüp olan Diyarbakırspor bu dönemde bir çok sevenini de taraf olarak kaybedince klüp çoğunlukla siyasilerce belirlenen yönetim kurullarınca idare edilmiş ve ''Devlet Takımı'' etiketide işte tam da bu dönemde sırtına geçirilmiştir.Fakat bu dönemde bir kaç yöneticiden bahsetmeden geçemeyeceğim,her türlü zor ortama göğüs gererek klübe başkanlık yapan İhsan Özbek ve yönetimi klübü 3. lige düşmekten kurtarmış,Yaşar Şerbetçi ise klübün tekrardan yerelleşmesi adına İstanbul merkezli bir idarecilik tarzı oluşturmaya çalışmıştı fakat ömrü yetmeyen ve görev başında iken vefat etmesi belkide klübün tekrardan özüne dönme çabalarınında bir anlamda önünü kapatmıştı.Yine Mehmet ipek,kendi dönemi içinde yaklaşık 6 yıllık süreçte klübü kanımca iyi idare etmiştir.klüp Mehmet İpek döneminde asla kimseye el açmamış,ve her yıl kendi liginde play off oynayarak Diyarbakırspor klübünün tekrardan başarılı olma yıllarının başlangıcının startını vermiştir.Bu dönemde Mehmet İpek yanlış ve doğruları ile hep eleştirilmiş ve nihayetinde görev yaptığı süreçte bir şekilde kanımca başarılı olmuştur.

Diyarbakırsporun adeta yok oluşuna ve bugünkü durumuna yol açan dönem ise 2000-2011 yılları dönemidir. Bu dönemde birkaç yönetim kurulunun dışında hortlayan ehilsiz yönetim kadrolarının klüp üst makamlarında söz sahibi olmaları,Endüstri haline gelen ve ticarileşen futbol sektörü ve akabinde özellikle rant'a dayalı etik olmayan yönetim zihniyetinin egemen olması adeta klübün adım adım yok olmasına zemin yarattı.Yine özelikle 2000-2011 yılları arası mevcut parasal olanaklar ve kaynaklar verimli kullanılamadığı için kulüp bütçesi sürekli açık verdi. Bu durum zaman içinde kulübün finansal gücünü zayıflatıp şu anki dibe vurma sürecine yol açınca. Zayıflayan ve açık veren mali yapı adeta klübün önünü tıkadı ve kulübün bir çok kurum ve kişiye borçlu hale gelmesine yol açtı.Bu mevcut durumun yan etkisi olacaktı elbette! vede oldu. Klüp şu an içinde bulunduğu durum itibariyle büyük bir vizyon kaybına uğradığı gibi,geleceğini inşa etme sürecinde de yeterli dirayeti kendinde göremez hale gelmiştir ve Hal böyle olunca da Klübün sportif rekabet gücü hızla düşmeye başlamış ve koskoca Diyarbakırspor klübü yoluna devam edeceği 2B ligine ne yapacağını bilmeden eli kolu bağlanmış bir şekile girmiştir.

 Edemen Yönetimi Bu şartlarda Ne Yapar?

İşte bu soru zihinleri kurcalıyor.

Herşeyi ve şartları bilerek geldiler,iyi niyetliler ve tamamen işlerine yönelmiş bir görüntü çiziyorlar.Bu noktada yeni yönetimi şimdiden eleştirmeye hakkımız olmadığını düşünüyorum.

Bir şeylerin ortaya konulması,şartların yaratılması ve bu düzende gösterilecek pratikler yönetimin değerlendirilmesi adına önemlidir.

Göreve geldiklerinden beri bir dizi görüşmelerde ve ziyaretlerde bulunmalarını faydalı görüyorum.Özellikle T.F.F. nezdinde yaptıkları görüşmeler,kentin mülki amirlerini ziyaret etmeleri,klüp içi idarede bazı düzenlemelere girmeleri ve takımı teknik heyeti ile beraber sahaya sürmeleri bu zor şartlarda olumlu gördüğüm ve takdir ettiğim çabalarıdır.

Şu anda Diyarbakırspor klübünde en güncel gelişme yönetimin 7 milyonluk transfere engel borcun kaldırılması için girişimlerde bulunuyor olmasıdır.Yönetim Daha önce belirlenen eski futbolcu ve teknik adam alacaklarının yüzde 20'sinin nakit olarak ödenmesi formülü tekrar gündeme getirilerek alacaklılara çağrıda bulundu. Bu konuyla ilgili olarak avukatlar ve menajerler aracılığıyla yeniden alacaklılar ile görüşüldü. Alacaklı olan bazı kesimler alacaklarının yüzde 20'sinin nakit olarak verilmesi durumunda davalarını geri çekecekler bunların içerisinde çoğunlukla futbolcu ve teknik Direktörler var.ama bunun yanında kesinlikle yüzde 20'yi kabul etmeyen kesiminde olduğunu belirtelim.

Futbolda 2011-2012 sezonu birinci transfer ve tescil dönemi FIFA kuralları gereği 12 hafta (84 gün) sürecek transfer dönemi, 5 Eylül 2011 Pazartesi günü sona erecek.Bu tarihe kadar en azından yapılan görüşmelerin olumlu geçmesi ve Diyarbakırsporun transfere engel borçlarının haledilmesini bekliyorum.Açıkçası transfere engel borçların bu tarihten önce yapılandırılması bir anlamda takımın önünü açacak ve takıma nokta transferler yapılarak takımın ligde rahat pozisyonda iddialı bir şekilde mücadele etmesi sağlanacaktır.Yönetimin planı ve  görüşüde bu yönde,bekleyip hep birlikte göreceğiz.

Bunun yanında yılan hikayesine dönen  Denetmen Raporlarının açıklanması da Diyarbakırsporumuz için hayati önem taşıyor.Açıklanacak rapora göre izlenecek yol klübün edeta geleceğine yön verecektir.

Bu güne kadar halen rapor sonuçları açıklanmadı.Ne zaman açıklanacağı hakkında da bir fikrimiz yok.

Türkiye de belkide en uzun süre incelemeye tabi tutulan bir klüp olan Diyarbakırsporun,rapor sonuçlarınında bu ölçüde fazla uzun sürede kalıp,sümen altı edilmemesi tek dileğimiz.

Yönetim kuruluna bundan sonraki süreçte gelişmelere göre başarı diliyorum.

Diyarbakırsporun tekrar eski başarılı günlerine dönmesi için bir görevde kendileri üstlendiler.Herkese nasip olmayacak Diyarbakırspor yöneticiliği fedekarlık ve dürüstlük ister.

Dürüstlük ve fedekarlık bu camiada paradan daha değerlidir ve kabul görür.yapacağınız olumlu işler ve atacağınız olumlu adımlar bu klübün geleceğini tekrardan inşaa etme yönünde belirleyici olacaktır işte bu noktada Geçmişteki yöneticilik zihniyeti kökten değişmeli ve sizler bundan arınmalısınız,uzun ve kısa vadede bir hedef belirleyip camianızla paylaşmalısınız. Klübün hali hazırdaki mevcut olanakları ve yapılabilecekler değerlendirilip en azından beklenti içinde olan camiaya gerekli mesajlaır kolay ve anlaşılır bir şekilde vermelisiniz. ilişkili olduğunuz disiplinler hakkında yeterli bilgiye sahip olmalı. Daha da önemlisi, pratik ve tecrübelerinizi sürekli yenileyerek, bu tecrübelerinizi teorik bilgilerle destekleyerek, spor klübü gibi karmaşık bir olguyu ve onun organizasyonunu kazanmış olmanız gerekir.

Spor alanında gelişen bilim ve teknoloji spor yöneticilerini daha nitelikli,çok yönlü,dikkatli ve başarılı olmaya zorlamaktadır.Bütün bu gelişmeler yöneticilerin çağdaş manada eğitimini daha güncel ve kaçınılmaz hale getirmektedir. Gelecekte Diyarbakırspor Klübünün üst düzeyde temsil edilebilmesi varlığını devam ettirebilmesi ve kurumsal bir kültür kazanması nitelikli klüp yöneticilerine sahip olmakla mümkün olacaktır.

Saygılarımla.

Bu yazı toplam 13399 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com